Kupno i wynajem kampera — w jakich kwotach oscylują ceny?

Każdy, kto lubi niezależność i nie przepada za nudą, a w dodatku uwielbia przeżywać niezapomniane przygody, powinien w tym roku zdecydować się na wakacje kamperem. Takie wczasy to świetny sposób na zaoszczędzenie oraz oderwanie się od cywilizacji. Decydując się na taki charakter spędzenia urlopu, warto wybrać model, który spełni nasze oczekiwania i będzie bogaty w najróżniejsze akcesoria kempingowe.

Akcesoria kempingowe i nie tylko — czym kierować się, wybierając kamper na wakacje?

Każdy, kto decyduje się na podróż w parze lub z małymi dziećmi, powinien postawić na kamper-van. Choć cechuje się on małą ilością miejsca, ma on wiele zalet. Tego rodzaju pojazdy są zwrotne i łatwiejsze w obsłudze, co sprawia, że zmieszczą się nawet w wąskich alejkach. Ich mobilność powoduje, iż są one świetnym rozwiązaniem na dłuższy odpoczynek. Bez większych komplikacji można zmieniać miejsce postoju i zwiedzać większą ilość ciekawych miejsc.

Innym plusem jest mniejsze zużycie paliwa oraz wykorzystanie kampera jako środka komunikacji każdego dnia podróży — do przewożenia sprzętu, na większe zakupy itd.

Każdy, kto decyduje się na podróż w większym gronie lub że starszymi dziećmi, powinien wybrać kamper pólzintegrowany, który jest bogaty w najróżniejsze akcesoria kempingowe. Śmiało można stwierdzić, iż jest to najbardziej typowy kamper. Nabywając taki pojazd, można liczyć na większą przestrzeń, bardziej komfortowe wyposażenie oraz wygodę. Oczywiście nie ma nic za darmo — więcej przestrzeni w środku i komfortu, to większe gabaryty kampera, a więc mniejsza zwrotność. Co więcej, taki pojazd jest również mniej ekonomiczny.

W przypadku gdy priorytetem jest komfort, należy wybrać kamper w pełni zintegrowany. Zaletą jest duża przestrzeń oraz często luksusowe wyposażenie. Jednak takie modele wiążą się również ze sporymi kosztami nabycia czy wypożyczenia. Kolejnym minusem jest spora waga oraz nie najlepsza zwrotność.

Kupno i wynajem kampera — w jakich kwotach oscylują ceny?

Koszt zakupu nowego kampera zaczyna się mniej więcej od kwoty 160 tysięcy złotych. Górna granica zależy od luksusu, jaki ma taki pojazd w sobie zawierać. Są modele, które kosztują więcej niż pół miliona. Na rynku można spotkać także kampery półzintegrowane, które zostały przerobione np. z aut dostawczych lub zintegrowane, które są przeznaczone na użytek rekreacyjny.

Osoby, które nie zamierzają wydawać fortuny, powinny poszukać kampera z drugiej ręki. Tego typu pojazdu można zakupić już za kwotę 50 tysięcy złotych. Zaleca się jednak rozejrzeć za droższymi i lepszymi modelami, które są pewniejsze i cechują się mniejszym ryzykiem pojawienia się usterki.

Decydując się na wynajem takiego pojazdu, trzeba liczyć się z kwotą oscylującą w granicy 500-700 zł za dobę. Podobnie jak z kupnem, wszystko zależy od rodzaju kampera, wyposażenia, wielkości, liczby miejsc oraz luksusu czy okresu wynajmu.