Jak zaplanować taras przed dome

Stworzenie idealnie dostosowanego do potrzeb mieszkańców i charakteru domu tarasu jest możliwe tylko wtedy, gdy wszelakie działania zostaną uprzedzone planowaniem wraz z projektowaniem domu. Tak więc nie wystarczy przepiękna pergola tarasowa, aby ukryć błędy zaistniałe podczas budowy.

Planowanie i projektowanie domu — dlaczego jest to takie ważne?

Na etapie planowania i projektowania domu najłatwiej jest dokonać zmian np. dotyczących usytuowania. W takim przypadku możliwa jest nawet „rewolucyjna” decyzja o dobudowaniu drugiego maleńkiego tarasu, na którym znajduje się pergola tarasowa (np. przy kuchni czy gabinecie). Gdy ktoś chciałby jadać śniadania pod chmurką, powinien usytuować taras po stronie południowo-wschodniej budynku. Taras od zachodu to natomiast propozycja dla osób, które cenią sobie długie wieczorne biesiadowanie. Co więcej, chcąc sobie zapewnić intymność oraz odcięcie się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów, warto zainwestować w przesłony. Mogą nimi być przegrody w formie: mat, kratek do poręczy lub murków czy też paneli drewnianych.

Pergola tarasowa i inne ciekawe rozwiązania na zadaszenie tarasu

Zmienna aura w naszym kraju sprawia, że aby móc korzystać z tarasu w miarę potrzeby, należy go przynajmniej zadaszyć. Pozwoli to na wypoczynek na świeżym powietrzu nawet w dni, które nie sprzyjają temu. Najlepiej, gdy część tarasu znajduje się w podcieniu budynku, jednak takie stałe zadaszenie zaleca się uzupełnić ażurowym, które przyniesie ulgę w upalne dni. Doskonałym rozwiązaniem jest postawienie na pergole tarasowe, które w obecnych czasach oferują wiele możliwości wizualnych. Ponadto zadaszenie można wykonać z płyt poliwęglanowych czy mat. Niemal taka samą funkcję spełni rozkładana lub rozwijana markiza. Osłonięcie tarasu przed mocnym nasłonecznieniem wpływa również na przedłużenie jego trwałości.

Kształt oraz wymiary tarasu — co trzeba wiedzieć?

Projektując wymiary i kształt tarasu, należy pamiętać o miejscu na zestaw mebli (co najmniej przestrzeń o wymiarach 2,5 × 2,5), jak i również k nieskrępowanej komunikacji (przejście powinno mieć szerokość minimum 90 cm). Znaczna część przestrzeni zajmuje kominek lub murowany grill. Powinny się one znaleźć w odległości minimum 240 cm od stołu. Tego typu budowle są dość ciężkie, co wiąże się z tym, że mogą wymagać oddzielnego fundamentu. Poza tym na tarasie można spełniać różne inne marzenia — mowa tutaj o zaprojektowaniu np. miejsca na leżak do opalania, źródełko z minibasenikiem czy rośliny w donicach