naturalne mydło

Mydła naturalne w ostatnich latach stają się coraz częściej wybieranym kosmetykiem, zarówno przez panie, jak i przez panów. Jest to spowodowane wzrostem świadomości w kwestii dbałości o swoją skórę. Sklepowe półki przepełnione są mydłami pozornie sprawiających wrażenie ekologicznych.  Czym tak naprawdę jest prawdziwe mydło naturalne oraz czym kierować się podczas wyboru?

Mydła naturalne – jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Wśród mydeł naturalnych, które cieszą się największym zaufaniem konsumentów, można wyróżnić:

  • mydła marsylskie — wykazują silne zdolności przeciwgrzybicze i antybakteryjne, są przydatne podczas walki z uporczywym łupieżem;
  • mydła czarne — są doskonałe w przypadku każdej cery, szczególnie zmagającej się z zaskórnikami, mydła czarne efektywnie oczyszczają skórę oraz wykazują działanie przeciwzmarszczkowe.
  • szare mydła — wspierają gojenie się ran, a brak barwników i sztucznych olejków zapachowych w ich składzie redukuje do minimum ryzyko wystąpienia uczulenia;
  • mydła Aleppo – przeznaczone do każdego rodzaju skóry, a przede wszystkim nadają się dla osób zmagających się z chorobami skórnymi np. Łuszczycą.

Czym cechują się prawdziwe mydła naturalne?

Decydując się na zakup naturalnego środka myjącego, niemożliwe jest określenie jego jakości wyłącznie na podstawie ceny. Przeważnie dobrej jakości mydło naturalne zawiera 4-5 składników oraz dodatki w formie wosku pszczelego, ziół, olejków eterycznych czy naturalnych barwników. Im mniejsza ilość substancji w składzie mydła, tym mniejsze ryzyko, że zawiera ona niepożądane środki chemiczne.  Naturalne mydła robione są ręcznie — można to zaobserwować po nierównościach na kostkach. Podczas wyboru najlepszego produktu, należy wystrzegać się takich oznak jak:

  • silny zapach;
  • intensywne kolory;
  • wypolerowane kształty.

Jak tworzone są mydła naturalne?

Mydła naturalne powstają przeważnie z olejów, ługu, tłuszczy, wodorotlenku sodu, naturalnych dodatków oraz wody. Składniki łączone są w odpowiednich proporcjach przy użyciu temperatury 20-30 stopni Celsjusza. Stąd też istnieje powiedzenie, że mydła naturalne powstają na zimno. Kolejno powstałą masę umieszcza się w formie, w której ulega procesowi tężenia. Gdy to nastąpi, dzieli się ją na mniejsze kostki, które odstawione zostają na okres kolejnych 4-6 tygodni w suchym i ciepłym miejscu. Jest to czas, po którym używanie takiego mydła staje się w pełni bezpieczne. W przypadku najdroższych mydeł, ich czas leżakowania trwa nawet pół roku.