Badamy, jak wiele można zrobić w przypadku typowego problemu, o którym wiele osób nie może się zmusić, aby porozmawiać

Nietrzymanie moczujest znane jako jedno z ostatnich tabu – a kiedy ktoś przecieka do sypialni, potęguje się wstyd i zażenowanie.Ale czasami największe intymne sekrety są najłatwiejsze do rozwiązania.

Na całym świecie więcej osób cierpi nadysfunkcję pęcherzaniż na katar sienny, a starsze kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na wyciek moczu niż ich rówieśnicy.Często jest to spisywane jako coś, co kobiety muszą po prostu znieść, zwłaszcza jeśli urodziły dzieci lub są po menopauzie, co oznacza, że ​​nie zawsze otrzymują dostępną pomoc.

Dziesięciolecia wyciszonych rozmów na temat realiów porodu i menopauzy sprawiły, że niewiele się mówi o wyciekach podczas seksu lub innych problemach w sypialni spowodowanych nietrzymaniem moczu.

Obejmują szeroki zakres.Niektóre są krępujące, jak na przykład odchudzanie lubprzerywanie wiatrupodczas seksu, konieczność zmiany ułożenia pochwy, ponieważ niektóre pozycje do penetracji nie działają lub moczenie się w łóżku.Niektóre są bolesne, na przykład oparzenia moczu lub infekcje.Niektóre z nich są praktyczne, na przykład obawy o to, ile małych podpasek do nietrzymania moczu lub bielizny (jednorazowych lub wielokrotnego użytku) mogą pomieścić, lub zbytnie zmęczenie częstymi nocnymi wyjazdami do toalety.

Światowa Federacja ds. Inkontynencji i Problemów Miednicy, organizacja dla pacjentów z problemami z pęcherzem, uruchomiłatej zimypraktyczną, opartą na dowodach stronę internetowąSupport Incontinence.

Podkreśla, że ​​pacjenci nie powinni winić siebie ani odsuwać się od partnera.A jeśli są wystarczająco pewni siebie, powinni spróbować podzielić się swoimi zmartwieniami.Staje się również praktyczny, z poradami dotyczącymi używania prześcieradeł ochronnych, unikania wyzwalaczy (takich jak alkohol i kawa) przed seksem i upewniania się, że wpadłeś do toalety przed rozpoczęciem.

Kiedy pisałem wspomnienia o moim nietrzymaniu moczu, kilku fizjoterapeutów namawiało mnie, bym zatuszował wyciek podczas seksu, zwłaszcza stronę emocjonalną.Kiedy wyciekłam, czułam się przestraszona izawstydzona, przekonana, że ​​mój mąż pomyśli, że jestem zepsuta lub obrzydliwa.

Sam Evans, były pielęgniarka i współzałożyciel internetowej firmy zajmującej się zabawkami erotycznymi Jo Divine, mówi mi, że nie tylko nie zdawałem sobie sprawy, że mogę poprosić o leczenie.„Wpływporoduna organizm może trwać wiele lat” – mówi.„Rozmawiam z kobietami po siedemdziesiątce, które z powodu bólu i nietrzymania moczu wciąż mają trudności z rozkoszowaniem się intymnością seksualną lub normalnym zdrowiem miednicy”.

Nietrzymanie moczu jest powszechne, ale nie jest normalne i dostępna jest pomoc.Fizjoterapia jest skuteczna, istnieją aplikacje i specjalistyczne urządzenia, od urządzeń wzmacniających i obciążników po silikonowe pessaria i tampony, które zapobiegają wyciekom kału.Pomocne mogą być również zmiany stylu życia, a istnieją opcje chirurgiczne.Jednak kobiety często niechętnie cokolwiek mówią.

Stephanie Taylor, założycielka firmy Kegel 8, która produkuje sprzęt do ćwiczeń mięśni dna miednicy, zgadza się, że kobiety są często przygotowane do „ignorowania tego”, nawet jeśli jest to dla nich nieszczęśliwe.

Odkrywa, że ​​pary reagują inaczej: „Niektóre mogą być bardzo„ rzeczowe ”, ale inne mogą być zdruzgotane, do tego stopnia, że ​​nie chcą uprawiać seksu lub„ pozwalają sobie odejść ”ze strachu przed zmoczeniem”.

Wspaniale jest, jeśli możesz o tym porozmawiać, a nawet objąć dziwny wyciek jako część zabawy.A bycie szczerym w kwestii naszego ciała jest podstawą zdrowego seksu.Ale pozostawienie nieleczonych problemów z pęcherzem może oznaczać, że z czasem pogarszają się, więc nawet jeśli nie jesteś zakłopotany, warto sprawdzić wycieki.

Ponieważ problemy te często pojawiają się, gdykobietyosiągająwiek średnilub później, mogą zagubić się w szerszych problemach z ginekologią i miednicą, takimi jakmiesiączki, polipy, urazy porodowe, zmiany hormonalne, objawy menopauzy, zaparcia lub wypadanie.Niektórzy pacjenci martwią się, że to zbyt trywialne, aby zwracać się do lekarzy, zwłaszcza jeśli nietrzymanie moczu jest spowodowane innymi schorzeniami, takimi jak stwardnienie rozsiane, uszkodzenie neurologiczne lub leczenie raka.

Kate Lough, specjalista fizjoterapeuty ds. Miednicy i przewodnicząca POGP, ciała skupiającego się na fizjoterapii miednicy, położnictwa i ginekologii, mówi, że pacjenci często przychodzą do klinik w celu leczenia szerszych problemów.Niezwykle ważne jest, aby fizjoterapeuci, lekarze i pielęgniarki pytali o funkcje seksualne.A jeśli tego nie zrobią, pacjenci powinni czuć się upoważnieni do zapytania, jakie mają opcje.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​skierowanie do przeszkolonej pielęgniarki lub fizjoterapeuty jest pozytywnym krokiem.Jak zauważa Sam Evans, ćwiczenia mięśni dna miednicy są „tak prostym sposobem na cieszenie się lepszymi orgazmami i zapobieganie nietrzymaniu moczu!”.

Zatwierdzona przez NHSaplikacja Squeezypomaga ćwiczyć i znaleźć fizjoterapeutę, a wiele zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii fizjoterapeutów i grup, takich jakPelvic Roar,udostępnia ćwiczenia, informacje anatomiczne i zasoby za pośrednictwem Instagrama, Twittera i Facebooka.Wielu producentów i organizacji charytatywnych ma strony internetowe i telefony zaufania, na których można rozmawiać z innymi pacjentami, pielęgniarkami lub fizjoterapeutami.

Stephanie Taylor widzi inne korzyści z przejęcia kontroli: „Mówię kobietom: to twoja dno miednicy – przejmij kontrolę, zarządzaj wypadaniem, zarządzaj i minimalizuj wycieki i bądź silna.Użyj go jako krzywej uczenia się, aby zrozumieć, jak piękne jest ludzkie ciało.Dla wielu powrót do sypialni jest inny, ale silna para może sobie z tym poradzić ”.