poduszka ciążowa

Niemal każda kobieta w ciąży skarży się na wiele dolegliwości wynikających z rosnącego brzuszka. Rozwiązaniem niektórych z nich jest poduszka ciążowa. Co to właściwie jest? Jakie są rodzaje i jak jej używać?

Korzyści wynikające z używania specjalnej poduszki

Poduszka ciążowa jak sama nazwa wskazuje, jest to poduszka zaprojektowana w taki sposób, aby ułatwić przybranie odpowiedniej pozycji podczas odpoczynku. Najbezpieczniejsze podczas ciąży jest leżenie na lewym boku. Dzięki temu dziecku zostaje zapewniony odpowiedni dopływ tlenu oraz pokarmu. Natomiast u kobiety żyła główna dolna oraz wątroba nie podlegają naciskom macicy. Ponadto wspiera najbardziej obciążone części ciała. Dzięki temu kobieta podczas snu może choć na chwilę zrelaksować się i zapomnieć o trudnościach wynikających z dużego brzuszka.

Najpopularniejsze kształty poduszek

Najczęściej wybierany model ma kształt litery C. Swoim wyglądem przypomina wałek, gdzie jeden koniec wkładamy pod głowę, a drugi między kolana. Dzięki temu ułożeniu środkowa część znajduje się pod brzuchem i podtrzymuje go. Taka pozycja bardzo odciąża kręgosłup. Równie często wybierane są poduszki w kształcie litery U. Jest ona największa spośród dostępnych rodzajów. Dolna część tej litery ma miejsce pod głową przyszłej mamy, jeden bok znajduje się za plecami, a drugi między kolanami. Ze względu na swoje rozmiary otula całe ciało kobiety, dzięki czemu poza warunkowaniem odpowiedniej pozycji, daje poczucie bezpieczeństwa. Trzeci model cieszący się dużym powodzeniem ma kształt rogalika lub bumerangu. Decydując się na zakup tego przydatnego gadżetu, należy wiedzieć, że jest to najtańsza alternatywa. Ułożenie jest podobne jak w przypadku modelu w kształcie litery C. Niestety ciężarna tylko na niej leży, nie ma poczucia otulanie. Po porodzie każda z nich przyda się do karmienia niemowlaka w takim samym stopniu.

Wypełnienie poduszek dla ciężarnych

Do wypełnienia poduszek służy wiele różnych komponentów. Najczęściej są to kulki silikonowe lub pierwszego gatunku styropian. Dzięki obecności kuleczek każda poduszka dopasowuje się do ciała kobiety, które podczas ciąży ulega zmianie. O ile silikon jest neutralny dla naszego organizmu oraz jest antyalergiczny, to nad styropianem prowadzone są badania. Podczas spieniania styrenu pozostaje bardzo niewielka ilość wolnego rozpuszczalnika, który jest rakotwórczy. Powinien odparować już na etapie produkcyjnym, a jeśli tego nie zrobi? Mając na uwadze zdrowie matki i dziecka lepiej zrezygnować ze styropianowych wypełnień. Podczas zakupu dokładnie należy czytać skład. Niestety producenci czasami idą na skróty, wybierając regenerat silikonowy, styropian budowlany lub watolinę, co jest niezgodne ze standardami.

Poduszka ciążowa i jej liczne zalety

Dzięki swojej charakterystycznej budowie wspiera najbardziej obciążone części ciała. Pozwala to uniknąć bólom pleców, karku czy nóg. Jej wielkość umożliwia przybranie wygodnej pozycji ułatwiającej odpoczynek, który jest tak ważny w tym trudnym, a zarazem pięknym okresie. Poza korzyściami związanymi z czasem ciąży pomaga świeżo upieczonej mamie w karmieniu. Kiedy kobieta zaczyna odczuwać pierwsze problemy wynikające z rosnącego brzuszka, warto zainwestować w ten przydatny gadżet.