sztanga-olimpijska

Rosnąca popularność sportów siłowych sprawia, że taki produkt, jak sztanga olimpijska dostępny jest w coraz większej liczbie wersji. W zależności od poziomu treningu zdecydować można się na produkty przeznaczone dla profesjonalistów i amatorów.

Innym podziałem sztang, który można wyróżnić, dotyczy jakości wykonania i ceny. Znaleźć można takie sztangi, które pochodzą od renomowanych producentów, jak i też wersje ekonomiczne. Jeśli produkt ma mieć najlepsze parametry użytkowe, wówczas trzeba zainwestować większe pieniądze i kupić wyroby przygotowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i najlepszych materiałów. Natomiast w siłowniach, gdzie trenują przede wszystkim amatorzy, można zdecydować się na ekonomiczne wersje. Będą one wystarczające przy niższym poziomie sprawności trenujących.

Na jakie cechy sztang warto zwrócić uwagę?

Gdy kupuje się sprzęt do siłowni, wówczas ważne jest zdecydowanie się na takie produkty, które cechują się większą trwałością. W ten sposób nawet regularnie i intensywnie użytkowana sztanga olimpijska nie będzie się nadmiernie szybko zużywać. Natomiast do wykorzystania w warunkach domowych, można wybierać sprzęt, który cechuje się optymalną jakością wykonania. Jednak nie jest konieczne decydowanie się na zakup profesjonalnych, kosztownych wersji. Natomiast zawsze lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie produkty, które cechują się przynajmniej optymalną jakością wykonania. Warto sprawdzić materiały, które zostały wykorzystane do wykonania sztang, a także rodzaje pokryć. Przekłada się to bezpośrednio na trwałość sprzętu do realizowania ćwiczeń siłowych. Wyznacznikiem jakości wykonania są certyfikaty.

Sztanga olimpijska z pokryciem zabezpieczającym.

Przy tworzeniu sztang olimpijskich wykorzystywane są dwa procesy, czyli ryflowanie i nakładanie substancji ochronnych. Pierwszy opiera się na żłobieniu w strukturze gryfu.

Wyróżnić można trzy rodzaje ryflowania, czyli:

  • standardowe,
  • agresywne,
  • bardzo agresywne.

W większości gryfów komercyjnych stosowane jest ryflowanie standardowe. Natomiast w celu uzyskania lepszej przyczepności sztangi do ciała wykorzystane jest agresywne żłobienie. Taka sztanga olimpijska kierowana jest do zawodników, choćby trenujących trójbój siłowy. Bardzo agresywne ryflowanie ma na celu zapewnić bardzo dużą przyczepność. Stosowane jest w produktach przeznaczonych do intensywnych treningów, choćby związanych z wyciskaniem.