Podział majątku a rozwód

Rozwód to jedno z bardzo nieprzyjemnych wydarzeń w życiu małżonków, gdyż wiąże się z wyjawianiem szczegółów ze wspólnie spędzonych lat, omawianie problemów i wywlekaniem na światło dzienne sekretów oraz tajemnic. Dobry pełnomocnik jest wtedy szczególnie ważny, ale wiele zależy od samej postawy stron. Jedną z poruszanych kwestii jest majątek, a raczej jego podział.

Jak podzielić majątek w trakcie rozwodu?

Jeśli małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego nie zdecydowali się na podpisanie intercyzy, podział majątku jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż razem z powiedzeniem sobie sakramentalnego „tak” wszystkie wnoszone do związku dobra materialne, oszczędności i inne stają się wspólnotą majątkową. Każda rzecz nabyta po ślubie (nie ma znaczenia, kto za nią zapłacił) staje się wspólną własnością. W skład majątku wchodzi także wynagrodzenia za pracę oraz zarobki uzyskiwane w trakcie innej działalności. Z kolei przedmioty mające na celu zaspokojenie osobistych potrzeb nie są rozdzielane pomiędzy obie strony. Mowa przede wszystkim o komputerze, telefonie, biżuterii, rowerze, okularach i innych. Wszystkie przepisy związane z podziałem majątku są bardzo skomplikowane, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli nie znamy żadnych dobrych prawników, warto sprawdzić Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce potrzebne hasło wraz z lokalizacją, na przykład „adwokat rozwody Łódź”, a lista specjalistów pojawi się na ekranie w ciągu kilku sekund.

Majątek osobisty współmałżonków

Małżonkowie mają także majątek osobisty, który posiadali jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Do majątku osobistego zaliczana się także uzyskany spadek i w tej kwestii nie ma znaczenia czy majątek został uzyskany jeszcze w trakcie małżeństwa, czy przed zawarciem sakramentu. Darowizny nie zawsze są zaliczane do majątku wspólnego, dlatego wymagane jest indywidualne sprawdzenie każdego przypadku, a dokładnie treści umowy. Jeśli w dokumencie wspomniano o wspólnym majątku, przy rozwodzie darowizna również podlega podziałowi. Szczególnie problematyczne są darowizny, które nie zostały udokumentowane. Mowa o sytuacji, kiedy członek rodziny przekazał pieniądze na remont domu czy zakup mieszkania. W omawianym przypadku można spodziewać się prawdziwej walki w sądzie, powoływania świadków i prób udowodnienia swoich racji. Żadna ze stron nie chce wyjść z sądu uboższa, dlatego podział majątku jest wyjątkowo problematyczny i nieprzyjemny.

W skład majątku osobistego wchodzą także prawa autorskie, pieniądze otrzymane z zadośćuczynienia oraz inne prawa majątkowe.