Dla wielu osób rozróżnienie różnych materiałów to wręcz czarna magia. Jednak terminy takie jak dzianiny i tkaniny są każdemu znane. Są to podstawowe i bez wątpienia najczęściej stosowane rodzaje materiałów. Wiedza na temat ich ogólnej charakterystyki i różnicach między nimi może okazać się niezwykle pomocna. Jak więc rozróżnić te dwa typy materiałów?

Po pierwsze – dzianina jest dziana, a tkanina tkana

Do powstania dzianiny i tkaniny wykorzystywane są te same rodzaje włókien, nitek oraz przędzy. Różnica jednak polega na tym, iż są one skonstruowane w całkowicie odmienny sposób. Tkaniny są tkane na krosnach oraz powstają z dwóch układów nitek — wątku i osnowy. Najpierw na krośnie rozciąga się i mocno napręża nitki osnowy, a kolejno pomiędzy nimi przeplata nić wątku. W każdym z nich nici są zaplatane inaczej, co nadaje tkaninom z reguły dość sztywny i mało rozciągliwy charakter. Mimo to są one bardzo stabilne, przez co łatwiej jest obrabiać i kroić materiał.

Dzianina natomiast przeważnie powstaje na maszynach dziewiarskich, choć można ją dziać na szydełku. Powstaje ona z jednej lub wielu nitek, które tworzą rzędy lub kolumny, a te z kolei łączą się w oczka. To oznacza, że poziomo tworzą się rządki oczek, natomiast pionowo powstają kolumienki. Dzianiny przeważnie są miękkie oraz elastyczne.  Rozciągliwość sprawia, że wykroje na ubrania z dzianin są zazwyczaj prostsze, gdyż nie wymagają zaszewek. Aby dowiedzieć się więcej na temat dziania dzianin lub tkania tkani, odwiedź stronę https://www.edentex.pl

Zastosowanie materiałów — kiedy warto wybrać dzianinę, a kiedy tkaninę

Każdy, kto zastanawia się, co jeszcze różni tkaninę od dzianiny, powinien zwrócić uwagę na zastosowanie obu materiałów. Tkaniny wykorzystywane są przeważnie do tworzenia odzieży, kostiumów, pościeli i bielizny. Z kolei z dzianiny produkuje się rajstopy, swetry oraz akcesoria zimowe.

Główną różnicą między dzianiną a tkaniną jest już wcześniej wspomniany sposób ich powstania, a także surowce, które się do tego wykorzystuje. Porównując oba te materiały, można zauważyć, iż są one inne w dotyku. Dzianina jest zdecydowanie bardziej rozciągliwa, co sprawia, iż szycie tkaniny, a zwłaszcza na przykład wszywanie suwaka jest znacznie prostsze. Ze względu na różne właściwości tkaniny i dzianiny, ubrania wykonane z drugiego materiału to takie, które używa się na co dzień, natomiast z pierwszego powstają zazwyczaj ciuchy bardziej eleganckie.