Główna Wywiady Zbigniew Olenkowicz: Dobro społeczne jest dla nas najważniejsze
119

Zbigniew Olenkowicz: Dobro społeczne jest dla nas najważniejsze

Zbigniew Olenkowicz: Dobro społeczne jest dla nas najważniejsze
0
119

– Proszę nie przeszkadzać, a za jakiś czas będzie można nasze działania ocenić – mówi Zbigniew Olenkowicz, który podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Kętrzyńskiego został wybrany wicestarostą. O pierwszych dniach pracy w starostwie ze Zbigniewem Olenkowiczem rozmawiał Robert Majchrzak.

 

– Czy brak doświadczenia w pracy urzędnika nie przeszkadza Panu w sprawowaniu funkcji wicestarosty?

– Ten brak doświadczenia nie ma tu żadnego znaczenia. Ważniejsze jest doświadczenie we współpracy z ludźmi. Od spraw merytorycznych są pracownicy starostwa, naczelnicy wydziałów. Oni znają swoje zadania, a moją rolą jest podejmowanie odpowiednich decyzji.

– Czy było coś co Pana zaskoczyło w starostwie?

– Informacja od naczelnika Wydziału Komunikacji, że przez kilka miesięcy nie mógł się doprosić zakupu dwóch kserokopiarek, takich za kilkaset złotych. Przypomnę tylko, że jest to jedyny wydział, który zarabia. Czegoś tu nie rozumiem…

– Ja z kolei rozumiem, że te kserokopiarki zostaną kupione.

– Oczywiście. Decyzja została podjęta szybko.

– Czego Panu potrzeba, aby pracować jak najlepiej i jak najefektywniej na rzecz naszego powiatu?

– Więcej życzliwości ze strony ludzi, którzy wielu tych spraw nie rozumieją: Dlaczego doszło do tego przewrotu? Dlaczego nie pozwoliliśmy poprzednim starostom dopracować tych kilku miesięcy? Dlaczego akurat taka zmiana, a nie inna? Dlaczego ta osoba? To wszystko jest zupełnie niepotrzebne. Proszę nie przeszkadzać, a za jakiś czas będzie można nasze działania ocenić…

 

Pełny zapis rozmowy ze Zbigniewem Olenkowiczem w najnowszym wydaniu gazety:

Komentarze(119)

 1. Znałem Pana o którym jego żona mawiała,że jeżeli by trzeba było to własną żarówę przyniósłby do zakładu pracy.Ucząc się w CKU wykładowcy na zajęcia przywozili własne komputery.Ksero-kopiarki do ktorych oryginalny tusz więcej kosztuje niż całe ustrojstwo.

 2. Jak to sie zmienia punt widzenia od miejsca siedzenia. Jeszcze niedawno od rady slyszelismy ze od podejmowania odpowiednich decyzji jest rada powiatu.

 3. razem ze starostą chłopaki się zapracują próbując zrozumieć, za co odpowiadają, do jesieni im zejdzie ?! choć jeden sukces ma, kazał kupić ksero. chyba na wieksze sukcesy nie liczmy

 4. Poprzednicy też chcieli aby im nie przeszkadzać, niestety przeszkadzano. Kilku nie rozumiało właśnie tego o co nowy wicestarosta prosi.

  1. Proszę nie przeszkadzać. I kto to mówi? A kto przeszkadzał poprzednikom? Rękoma przedszkolaki która z Was wszystkich miał a najwięcej charyzmy, żeby się odzywać na sesjach, został wicestarostą. A teraz nie przeszkadzać. Na stołówce kucharce a nie mam wyborcom takie bzdury można wciskać.

   1. A teraz w wywiadzie w TV Mazuskiej krytykował takie wybijanie się radnych aby zaistnieć. Normalnie w przedszkolu do kąta można byłoby takiego niegrzecznego chłopczyka postawić.

  1. Zbyszek Olenkowicz ma rację, ponieważ urzędnikami mogą być jedynie osoby zatrudnione na podstawie mianowania w administracji rządowej, a nie samorządowej.
   Określanie pracowników samorządowych mianem urzędników w świetle polskiego prawa jest błędem.

 5. „Naczelnik Wydziału Komunikacji przez kilka miesięcy nie mógł się doprosić zakupu dwóch kserokopiarek, takich za kilkaset złotych.” a był z tak zwanego klucza. Są tacy co lansują go na przyszlego burmistrza i jemu brakowalo argumentów? Przecież felietony pięknie pisze i przyszłość potrafi przewidywać. Coś tu dziwnie brzmi. A może wcale nie prosił tylko teraz na poprzedników narzeka? Redaktor to wie jak pytania zadać.

  1. To potwierdza, że Rypina nie był z klucza. Ma jako takie pojęcie o komunikacji i zwyczajnie był i jest im potrzebny. I jednym i drugim.

   1. To oznacza tylko to że ponarzekal na odwolany zarząd. Czy prawą jest ze prosił niewiadomo. Powinien pisać jakies wnioski pisemne które zostały negatywnie rozpatrzone. Masz rację Rypina o komunikacji ma pojecie już narzeka na poprzedników którzy dali mu pracę

    1. Nie wiadomo czy w ogóle narzekał na brak xero. Być może tak, a być może nie. Znamy tylko wersję nowego zastępcy starosty.

 6. W końcu starostowie niech się przyjrzy pracy dyrektora urzędu pracy Grzegorza-sołtysa. A jeszcze nie tak dawno to sołtys sam był bezrobotnym i pracował w ramach robót publicznych w Urzędzie Gminy.

 7. Dobry jest !!!
  Razem ze starostą to super DREAMTEAM !!!!
  no i co wy nie zrobicie… chyba co wam PAN z RATUSZA każe to zrobicie – posłuszne pieski… sprzedawczyki…

 8. Ładny tylko za dużo różu do policzków albo tak sie zgrzał jak polecenia do tych co mają wiedzieć wydawał… tragjedja..

 9. Olenkowicz da sobie radę na stanowisku v-ce starosty. Jest lepszym biznesmenem, niż Ryszard N. były kierownik kotłowni z Farela. Ryszard „menager” nie odnalazł się w biznesie jak pan Olenkowicz tylko na plecach kolegów został wywindowany na stanowisko.

 10. Jaja jak berety. Nie wierzyłam własnym uszom. Wicestarosta powiedział że komunikacja to jedyny wydział który zarabia. Nie wierzę że to powiedział. Pieniądze z rejestracji pojazdów (dowody rejestracyjne, tablice rejestracyjne) nie trafiają do budzę starostwa. Przypomnę, że jedyny wydział który zarabia na urząd to geodezja.

 11. Parcie na zmianę starosty 4x to już wiele mówi i zapewnie otworzą się oczy 12.Mozna było inteligentnie dać szansę do końca Panu Staroście.

 12. Ma takim stanowisku to wykształcenie ma znaczenie a z tego co tu czytam to ten Pan ma spore braki w tym temacie. Referent musi mieć studia itp. , szefowie nie?

  1. 3 lata prób odwołania zarządu w między czasie licencjat można było zrobić weekendowo na uniwerku kętrzyńskim.

 13. I po co to Panu było? Ma Pan firmę jest Pan w swoim środowisku szanowany. Wykorzystano ten Pana szacunek do swoich spraw politycznych wyleja teraz na Pana pomyje a karawana pojedzie dalej. Wieloletnia praca i szacunek w kilka miesięcy pójdzie w czort.

  1. Zgadzam się, teraz to niewiem czy do rady się dostanie i jeden Pan i drugi. Oj marne szanse, bo jak tu zaufać jak to o własne interesy tylko i wyłaćznie Panowie dbają. Ko

   1. Z Moedasem się układał. Jak temu już poparcia brakowało z Ksysiem się poklepywal. Rysio go lekceważyl więc musiał spaść. Najgorszy (fałszywy) rodzaj władzy to ten z drugiego (do czwartego) rzędu, za nic nie odpowiadac a guwnem kręcic.

 14. To kto tam rządzi dziś w powiecie,jaki to był sens odwoływać starostę to tak jakby odwołano dziś burmistrza i co zaplanowane sprawy nie toczyłby sie normalnym tokiem przez parę tych miesięcy ?

  1. No i dobrze gdyby się nie toczyły. Przynajmniej by ocalało te 11 mln topione w pożal się Boże przedszkole i 5 mln na plac zabaw. Odwołanie Hećmana może tylko przynieść korzyści. Nawet finansowe.

  2. Aby udowodnić sprawę honorową konfliktu między dwiema kogutami obaj sie nie warci. Takie same piz….

 15. A mnie interesuje czy nastąpią zmiany na dyrektorskich/kierowniczych i urzędniczych stanowiskach, którzy otrzymali je po znajomości (a nawet bez odpowiednich uprawnień jeśli chodzi o stanowisko dyrektora PDD).

  1. No a Wicestarosta jakie ma kwalifikacje do bycia samorządowcem? ma wykształcenie wyższe, bo dzisiaj to nawet za ladą si e takiego oczekuje. Ludzie kochani, przy urnach pamiętajmy o tym że wykształcenie ma znaczenie i to ogromne gdy mamy do czynienia z funkcjami służącemu społeczeństwu.
   Może szanowna redakcja zrobi ranking wykształconych i niewykształconych radnych, ale wszystkich!

 16. Wydział komunikacji zarabia, bo opłaty są ustalane rządowymi ustawami i przepisami. Te gamonie nie są w stanie sprowadzić do miasta bądź powiatu, żadnego normalnego inwestora. Totalne dno. Z miast o porównywalnej wielkości np. Giżycko, Mrągowo w Kętrzynie jest najgorzej, brak miejsc pracy, bieda i bon na wysiedlenie.

  1. „Te gamonie nie są w stanie…” Chodzi jednak o to:: nie widzą interesu (czytaj: korzyści finansowych) własnego aby robić tu strefę ekonomiczną. Wjeżdżasz np. w Bartoszyce i widzisz a w Kętrzynie k…a 20 lat pajac rządzi pajacami. Ludzie, wstańcie k..wa z kolan, idźcie do wyborów i pogońcie toto….

 17. Rypina jako przewodniczący stryktur powiatowych PIS powinien zostać dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy a sołtys Grzegorz u niego podwładnym a najlepiej jako bezrobotny pozna smak chleba.

  1. Gdyby dostał stołek w PUP to znaczyło by, że wszedł w nowy układ. W stary nie wszedł, to i w nowy nie wejdzie. Wasze niedoczekanie.

  2. Prokop powinien wrócić na swoje stanowisko , które ostatnio zajmował Pieniak jest wolne . Nie wyrzucajcie Pisiorów , awansować Rypinę na Dyr. Urzędu Pracy w końcu jest szefem powiatowym PIS-u a nie Prokop .

   1. Akurat Prokopa to powinni wyrzucić. Tak za całokształt. Czy przypadkiem kiedyś jak też była zmiana warty w starostwie, nie wyrzucono przy milczącej zgodzie Prokopa żony pana Rypiny? Gdyby Rypina postępował jak Prokop, obecny szef PUP szybko stałby się petentem tegoż urzędu.

 18. Zbyszek ,proszę przestań pieprzyć bzdury ,na temat: ” Dobro społeczne jest najważniejsze”. Czy może miałeś na myśli ,dobro rodziny jest najważniejsze?. Zbyszek ale tak szczerze ,przed przyszłymi wyborami , powiedz, dlaczego zmieniłeś zdanie na temat swoich poglądów w stosunku do byłego starosty .Czyżbyś ,otrzymał konkretną reprymendę od człowieka (myślącego mądrze inaczej ) , na temat twojej firmy (śmieci) ? .Zbyszek ,Ketrzyn to małe miasto i wieści rozchodzą się jak uderzenie pioruna. Zbyszek ten człowiek zapewniam cię ,jeśli nie będziesz trąbił w tą samo trąbkę ,to przy najbliższej okazji ,zniszczy cię..Jego obecne szabelki ,dostają ,kopa w tyłek i on sam .Robienie z ludzi idiotów i ciemnej masy ,już się kończy. Nie powtórzą się poprzednie wybory samorządowe,,,gdzie nie doinformowane społeczeństwo miasta ,głosowało na miernotę PSL i PO.. Przepraszam nie dodałem jeszcze „wielkiej” organizacji samorządowej ,”ketrzyn 2000″… W obecnych Wyborach Samorządowych ,szczególnie w naszym mieście organizacje samorządowe i jowe, nie maja nic do powiedzenia, Ustawa Wyborcza do samorządów.. Nie jedna szabelka „mądrego”, nie załapie się do samorządu .Zbyszek powodzenia, z wielkimi wątpliwościami .

  1. W ten sposób Pan Z.O załatwił sobie władzę na do wyborów ( jak co wcześniej nie wywalą) i potem to już bez szans nawet na radnego. Panie redaktorze niech Pan obserwuję co się tam dzieje i informuje społeczeństwo. Np. o tym jaką firma robiła katering na święcie sołtysów? I Wy jesteście przeciwni kolesiostwu? A gdzie będzie przeniesiona działalność z zamku, do czyjej nieruchomości?
   Szczyt obłudy i wstyd. Miałam Pana za porządnego człowieka. Niech redaktor coś z tym zrobi.

 19. Wypowiada się publicznie ten co te sprawy wszystkie rozumie. Dlaczego doszło do tego przewrotu? Bo tak chciał wasz guru. Dlaczego nie pozwoliliście poprzednim starostom dopracować tych kilku miesięcy? Bo chcial tego guru. Dlaczego akurat taka zmiana, a nie inna? Bo chial tego guru. Dlaczego ta osoba? Bo inni mieli honor. To wszystko jest zupełnie niepotrzebne? Raczej bylo niepotrzebne. Proszę nie przeszkadzać, a za jakiś czas będzie można nasze działania ocenić… Oceniamy juz teraz i docenimy jesienią. Proszę wierzyć za to dobro społeczne Was docenimy.

 20. Jedyną szansą dla Kętrzyna i dla Nas jest Rypina. Albo Rypina będzie burmistrz, albo będzie tak samo do d…

  1. Zdecydowanie tak dla pana Rypiny. Tylko jemu zależy na tym mieście i coś dla ludzi robi. Ostatnio znów ruszył temat działek bo burmistrzunio i jego ludzie dwie lewe ręce żeby coś wymyśleć. Teraz wiemy kto chce pomóc dla działkowców zalanych przy Westerplatte BIS a reszta od Hećmana nie chce ludziom pomóc. Tak wynika. Zobacie sobie lepiej na FB i na stronkę pana Rypiny.

     1. Niedziólka jest najlepszy i jest jedyną realną nadzieją dla Kętrzyna

     2. Niedziółka jest nadzieją dla samego siebie i dla Ukraińców których sprowadzi jako tanią siłę roboczą przez co jeszcze bardziej wzrośnie bezrobocie. Trzeba mieć niedowład intelektualny żeby popierać tego szkodnika.

 21. Wg. nowego wicestarosty „Trzeba tylko pozwolić pracownikom pracować. Nie stwarzajmy niepotrzebnej, prowadzacej donikąd atmosfery. Przyjście do pracy musi być postrzegane jako coś normalnego, a nie może być związane z jakimś niepotrzebnym stresem”.
  Szkoda tylko, że to co mówi nie jest przez niego realizowane. Chyba, że myślal jak zwylke o sobie.

 22. Pan ładny mysli tylko o sobie, a raczej swoim koncie . Jedna taka już poluje na Pana ładnego (A raczej konto).

 23. Pan Redaktor dla dobra społecznego mógłby zrobić wywiad (za i przeciw) z obecnym i poprzednimi wicestarostami. Dowiedzieliśmy się może jak to zdobywa się władzę. Poprzednicy napewno sporo mogą na ten temat ciekawego powiedzieć, wystarczy ich zaprosić i zadać, proste pytania. Ciekawe czy komfort emocjonalny wystarczą obecnemu wickowi na zdobycie odwagi na takie rozmowy? Zobaczymy czy brak doświadczenia (wykształcenia również) nie ma czy jednak ma znaczenie do zajmowania stanowiska w urzędzie?

 24. Pan Zbyszek przez tyle lat dobrze radzi sobie ze swoimi firmami. Zapewne nie jest problemem kierowanie urzędem. Tak jak mówił doświadczenie nie jest mu potrzebne wystarczy że pracownicy je mają. On ma podejmować dobre decyzje. A z tym nigdy nie miał problemów, ma tylu przyjaciół że zawsze może się z nimi skonsultować. Trzymamy kciuki za powodzenie na nowej drodze życia.

 25. Może i dobrzę radzi sobie z firmą, ale samorząd to zupełnie co innego. Brak doświadczenia i wykształcenia, ma znaczenie. Szkoda że Panowie dla tych kilku miesięcy (monet)zaryzykowali swoje dobre imie.

  1. Dopiął swego, zobaczymy jak sobie poradzi dalej. Jak rzekl Abraham Lincoln: „Jeżeli chcesz poznać prawdziwy charakter człowieka, daj mu władzę.”

 26. Nie przesadzaj z ta wladzą, wladzę ma wiadomo kto. Pan wice tylko o jednym myslał a szkoda bo szacunek spoleczenstwa bedzie mu trudno odzyskać. Ale jest tego plus, przez swoje zachowanie może się nie dostać do rady w przyszłych wyborach i zwolni się miejsce komuś bardziej odpowiedniemu.

 27. Po zmianie w Kętrzynie burmistrzem, starostą i zastępcą jest Hećman. Jak król i Bóg. Nawet w trzech osobach. Reszta to teatr.

  1. To dopiero akt 1, scena 1 w drugiej odsłonie. Tym razem będzie tragedia czy komedia?

 28. Poczynania w samorządzie powinny być transparentne i otwarte a nie oparte na układach. Proste pytanie dlaczego ktoś dostał stanowisko z ust wicestarosty usłyszeliśmy ze to trudne pytanie. Widać że to raczej odpowiedź była trudna. To nie prywatny folwark. Dlaczego o to pytano wicestaroste?

  1. Gdyby był wickiem Niedziolki miałby szansę przejść specjalistyczne szkolenie z zakresu Excela jakie zaoferował a w tym rozdaniu szansa przepadła. Teraz to tylko od podwładnych, ewentualnie.

 29. Nie przesadzajcie, w tych czasach , to raczej poważny biznesmen potrafi obsługiwać kompa. Pan Ładny nie prowadzi fejsa, bo może nie ma potrzeby, ale to nie znaczy, że nie potrafi.

    1. Rypina działa. Jak by został burmistrzem, to Kętrzyn będzie super miastem do życia. Tylko trzeba odsunąć wszystkich cwaniaków od żłoba.

 30. Prawdzywy dzialacz musi mieć nie tylko poparcie społeczne na forach społecznościowych za literackie slowa pisane w ukryciu (niewiafomo czujego autorstwa) ale mieć pomysł realny, rzeczywisty (nie hipotetyczny). Powinieb twardo stąpać po ziemi, a nie przemieszczać się skrycie po korytarzach z obawą co będzie gdy mnie zapytają o cokolwiek. Powinien być otwarty na kontakt z ludźmi. Lubić ludzi a nie tylko siebie samego i poTAKujacych. Umieć się uśmiechać szczerze do społeczeństwa a nie do lustra i kamery. Mieć szacunek u ludzi za to co robi a nie za to co obiecuje. Nie tworzyć konfliktu o wszystko czego się dotknie. Być wzorem wśród najbliższych mu osób. Być szczerym i wiarygodnym na codzień. Szanować zdanie ludzi o dziennych pogladach. Nie kłamać dla zdobycia stanowiska.

    1. Układ Niedzioki początków był układem Hecmana. To był układ sezon1. Teraz jest dokładnie taki sam sezon2. Roznica na razie jest taka ze niedrze się w nieswoim urzedzie i Wickom gratuluje.
     BRAWO BRAWO GRATULUJE. „Dobro społeczne jest najważniejsze”

   1. I nie sprowadzać taniej siły roboboczej z Ukrainy dla filipsa, która miała być kwaterowana w internacie publicznej szkoły. To wykorzystywanie swojej pozycji dla celów prywatnych. To skandal. Za takie pomysły Niedziółka nie ma moralnego prawa piastować publicznych stanowisk.

 31. Gratulacje Panie Zbyszku, ekipa i kierunek jest właściwy. Trzymać fason, nie kaszleć gdzie dwóch się leje tam trzeci korzysta.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *