Główna Reszel W Reszlu rozmawiali o przyszłości samorządów: „Nie mamy czasu na Polskę kilku prędkości”
33

W Reszlu rozmawiali o przyszłości samorządów: „Nie mamy czasu na Polskę kilku prędkości”

W Reszlu rozmawiali o przyszłości samorządów: „Nie mamy czasu na Polskę kilku prędkości”
0
33

Przyszłość i wyzwania samorządu terytorialnego to temat konferencji, która odbyła się minionej soboty na zamku w Reszlu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele w władz samorządowych, politycy i przedsiębiorcy. Gościem specjalnym konferencji był wicepremier Jarosław Gowin.

 

Podczas swojej przemowy Jarosław Gowin podkreślił znaczenie samorządów, a także… piękno naszego regionu. Dodał, że Warmia i Mazury nie powinny być traktowane przez rządzących gorzej od innych regionów.

– Dlatego też chciałbym abyście traktowali mnie jako swojego ambasadora i sojusznika – zwrócił się do zebranych wicepremier.

Po gościu specjalnym konferencji głos zabrał jej gospodarz, Michał Krasiński. Wicestarosta kętrzyński również zaznaczył ważną rolę samorządów, dodając jednak, że potrzebne są pewne zmiany.

– Jestem na przykład zwolennikiem bezpośrednich wyborów na starostów – powiedział Michał Krasiński. – Póki tak nie będzie, będą występowały takie dziwne układy, jak w choćby w obecnej Radzie Powiatu Kętrzyńskiego.

W dalszej części spotkania dyskusja dotyczyła współpracy samorządów z biznesem. W pierwszym panelu uczestniczyli: Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg – wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Jarosław Sachryń – prezes kętrzyńskiej spółki MST oraz Michał Krasiński.

– Po pierwsze, nie można przeszkadzać biznesowi, bo ona sam sobie poradzi. Po drugie, musimy w końcu wyjść z Polski „H” – powiedział wicestarosta.

Jarosław Sachryń zwrócił uwagę na braki w infrastrukturze komunikacyjnej, czego nie ma np. w Polsce centralnej. Prezes jednej z największych firm w Kętrzynie zaznaczył, że nie mamy już czasu na Polskę „różnych prędkości”.

– Gdybym dzisiaj miał inwestować w Reszlu, to bym się na to nie zdecydował – powiedział Jarosław Sachryń. – Wioząc towar drogami w aktualnym stanie najprawdopodobniej jego połowa nadawałaby się do reklamacji.

– Waszym obowiązkiem jest zrobienie dróg. Resztę zrobimy my – dodała Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg, mówiąc to w kierunku samorządowców.

Ponadto uczestnicy konferencji dyskutowali o kondycji gospodarczej naszego regionu, jednoosobowych organach wykonawczych w samorządzie oraz mandacie sołtysów.

rm

Fot. Robert Majchrzak

Komentarze(33)

 1. Krasiński, co ty wiesz o samorządach. Podziękuj Hećmanowi, że cie wziął na listę i zostałeś radnym a później wicestarostą. Twój czas mija. Korzystaj przyjaciela bo później trzeba będzie szukać normalnej pracy. I kto za to tą kampanię zapłacił ?

  1. Gowin już pokazał jaki z niego odważny i samodzielny polityk .Glosowal za ustawami sadowymi .Tylko jakoś sie nie cieszył z głosowania a potem chwalił veta Dudy.Nigdy na gowinowcow …….

 2. I znowu pierdolenie o niczym. A kolej przez Reszel puścić jak Rypina mówi żeby do NO w 40 minut dojechać to już nie łaska. Wybory blisko to ministry w ruszyły Polskę. Każdy kurna mać dobry wujek. Rzygam już na to.

 3. Hahaha, „póki będą występowały takie dziwne układy, jak w choćby w obecnej ….” nie tylko Radzie ale przede wszystkim w Zarzadzie Powiatu Kętrzyńskiego. Przypomnijmy ze układ Starosta i Burmistrz spowodował to co mamy. Więc znowu się wybiela, on niczemu nie winien. Jackson też się wybielil i jak skończył?

 4. z Polski „h” musi wyjsc chyba autor. Polska drogiej kategorii to to kategoria B, słyszałem określenie kat. D dzieląc Polskę na 4 kwadraty ale kategoria H? Skąd tys chłopie się urwał?

 5. Zakompleksiony człowieczek. Właśnie na takich w samorządach czekają rożnej maści sk….syny zwane z ładna lobbystami. Łatwo takiemu wcisnąć kit, że z uliczek Reszla trzeba wydłubać granitową kostkę i zastąpić polbrukiem, a drzewa wzdłuż drogi do Świętej Lipki wyciąć w pień. Będzie „ładnie i nowocześnie”. Zniszczymy perłę Warmii, ale chociaż zarobimy, a taki inteligent z polski „H” jeszcze podziękuje.

 6. Powiedział pan Krasiński „dziwne układy jak w obecnej radzie powiatu”. Miał rację te układy są dziwne ponieważ większość w radzie nie może wybrać swojego starosty i zarządu. Trzeba zmienić ustawę o samorządzie powiatowym tak, żeby to rada powiatu mogła decydować kto będzie starostą a ty samym i o składzie zarządu.
  A pan Gowin? Nie darzę szacunkiem człowieka, który zmienia partie w zależności od tego, która jest przy władzy. Taki człowiek nie ma mi nic do powiedzenia.

  1. Szanowny Panie. To, co pan napisał świadczy, że albo nie zna pan ustawy o samorządzie powiatowym, albo był pan, w chwili pisania, w słabej kondycji. Z obecnej ustawy wynika jednoznacznie, że to rada wybiera starostę i członków zarządu.

   1. Szanowny czytelniku. Ustawę znam bardzo dobrze. Na kondycję nie narzekam. Może niepotrzebnie użyłem skrótu myślowego za którym nie nadążyłeś. Rzecz w tym, że do powołania starosty wystarczy większość ustawowego składu rady lecz do jego odwołania już 3/5 składu rady. W tej sytuacji większość rady nie może powołać starosty. Proste? Czy jeszcze nie nadążasz?

  2. HJM ile razy zmieniałeś poglądy? Teraz trzymasz z „zielonymi” Wszak dostałeś się do Rady powiatu z ich poparciem. Lepiej odpowiedz, co myślisz o planowanej budowie pszok w Barcianach. Jesteś przecież radnym powiatowym z gminy Barciany.

   1. Droga Andżelo trzymam przede wszystkim z tymi, którzy mnie wybrali. Jeżeli chodzi o pszok to myśle, że po to były konsultacje, żeby mieszkańcy mogli się w tej sprawie wypowiedzieć. Jeżeli mieszkańcy Barcian nie akceptują proponowanej lokalizacji to zapewne jej tam nie będzie. Nie widzę żadnej sensacji.

 7. Polska samorządowa to największy problem III RP. Cechuje ją prywata i niekompetencja. Sprzedać, zniszczyć, udeptać a dla tłuszczy wyborczej – żeby nie było, że nic nie robimy – nowy chodniczek – to dewiza polskiego samorządu. Zero inwestycji mogących pracować w perspektywie dłuższej niż do następnych wyborów. Zero doceniania kapitału i walorów zarządzanego miasta czy regionu. Dewastacja mostku i zastąpienie go przepustem z blachy falistej, to kwintesencja tej polityki w wydaniu starostwa kętrzyńskiego starostwa Panie Sachryń pleciesz pan bzdury. Nie każdy rejon powiatu czy miasta nadaje się pod pańską zapyziałą hurtownię czy fabryczkę. Reszel to skansen w pozytywnym znaczeniu i takim powinien pozostać. Inwestycje tak, ale w Kętrzynie. Słyszałeś Pan o urbanistce i planowaniu w skali gminy i regionu? Np. Puławy i Kazimierz Dolny. W Puławach się pracuje, w Kazimierzu wypoczywa. Takie relacje powinny być zawiązane pomiędzy Kętrzynem i Reszlem. Nie wylewajcie dziecka z kąpielą. Za PRLu był już kretyn minister, który planował wybudować na suwalszczyźnie największą cementownię w Europie. Szczęśliwie PRL upadł.

  1. Przyjeżdża do nas gość i dopiero na konferencji padają słowa takie,które w zaciszu gabinetów samorządowców powinny być rozważane.Jak na razie to co pozostało po Farelu nadaje ton naszemu regionowi a nad wszystkim tym czuwa Pan starosta. Gdzie inni inwestorzy.

 8. Panel o sołtysach porażka ekspert lat 25 zero wiedzy o ustawie o samorządzie , członek komisji do spraw samorządu zero wiedzy sołtys wyprowadził ich z błędu organizator akcent białostocki totalna porażka. Jaki organizator taka konferencja. Generalnie szkoda czasu. pozdrawiam

 9. Dobra inicjatywa i potrzebna. Gowin i PiS to porządna władza, nie to co miernoty z PO i PSL. A HJM tak jak KWH i cały PSL – z wierzchu zielony w środku czerwony.

 10. I ryj Szypulskiej widać zza burmistrza Janiszewskiego. to ona w partii Gowina? Znowu chce sie skompromitować w zbliżających się wyborach? Bo już próbowała do rady i porażka, zresztą jak wszystko czego się dotknie.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *