Uwaga! Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne

Uwaga! Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne

Kętrzyńscy policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny. Pamiętajmy, że pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają bardzo zdradliwe. Mimo, że lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to już kilka kroków dalej może być cienki i kruchy.

 

Nadzorem w codziennej służbie przez kętrzyńskich policjantów zostały objęte różnego rodzaju akweny czy dzikie lodowiska. Zbiorniki te niejednokrotnie są miejscami połowu ryb czy też zabaw dzieci i młodzieży. Apelujemy do rodziców, aby zwracali uwagę na to, gdzie bawią się ich pociechy. Aby ten czas był przyjemny i bezpieczny, organizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Uczulmy dzieci na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Ostrożność powinniśmy zachować również, kiedy wychodzimy na spacer z naszymi zwierzakami. Te nie mają świadomości istniejącego zagrożenia. Pamiętajmy, że lód jest zdradliwy, a jego grubość i wytrzymałość może być myląca!
Gdy lód się załamie, należy pamiętać, aby zachować spokój, unikać gwałtownych ruchów, za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód, rozłożyć szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową, starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach, w lodowatej wodzie człowiek może przebywać jedynie kilka minut, dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem, po wydostaniu się na powierzchnię lodu, należy poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, w celu zmniejszenia nacisku na lód, starać się wezwać pomoc. Kiedy zauważymy osobę tonącą, należy pamiętać, aby dzwonić do straży pożarnej, na numer 998 lub alarmowy 112. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub gałąź możemy spróbować podczołgać się na odległość rzutu i postarać się podać poszkodowanemu drugi koniec. Dbajmy o nasze bezpieczeństwo!

Ewelina Piaścik/KPP Kętrzyn

Podobne artykuły
3Komentarz
  • Falstart
  • Dodano 5 marca 2018

  A to ciekawe. Lód obecnie jest najgrubszy po takiej dawce mrozu a prognozy wskazują jeszcze co najmniej tydzień poniżej zera. W Giżycku w porcie funkcjonuje legalne lodowisko a w Kętrzynie ostrzeżenia, hahaha. Czyżby w policji była rywalizacja kto pierwszy ogłosi ostrzeżenie?

  Odpowiedz
  • frank
  • Dodano 6 marca 2018

  A co na to Aneta Janczukowa od sportu i rekreacji i basenu odkrytego, co oferuje dla dzieci ?

  Odpowiedz
  • Mazur
  • Dodano 6 marca 2018

  Warto na lodowisku mieć na głowie zimową papachę albo ewidentnie kask hokejowy.Szczególnie polecana obcja dla dorosłych bo czym kto wyższy ten głową może wyrżnać solidniej przy łapaniu zająca.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *