Uczniowie z Nakomiad uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie z Nakomiad uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Minionej środy, 1 marca, w szkole odbyły się tematyczne pogadanki oraz projekcja filmu o polskich bohaterach.

 

Żołnierze wyklęci stanowili polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc zbrojnie z siłami nowego agresora, musieli także zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku. Po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. Ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych w więzieniach NKWD i UB. Część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy. 3 lutego 2011 r. sejm przyjął ustawę o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, której inicjatywę zgłosił w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadał dokładnie w 60. rocznicę egzekucji na Rakowieckiej siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Andrzej Sydor

Podobne artykuły
4Komentarz
  • zbyszek
  • Dodano 2 marca 2018

  Moja rodzina po wojnie przyjechała za Buga do Polski.

  Odpowiedz
  • Radek
  • Dodano 2 marca 2018

  Żołnierze zbrojnego podziemia powojennego są warci upamiętnienia, ale zjawisko jako takie nie kwalifikuje się do ich naśladowania. Zbrojne podziemie po wkroczeniu do lasów niestety ulegało stopniowej demoralizacji, stad dziś tak odmienne zdanie na temat ich bohaterstwa. Powinniśmy czcić konkretnych bohaterów, którzy zasługują na miano NIEZŁOMNEGO, gdyż nie wszyscy AK-owcy nimi byli.

  Odpowiedz
  • Mieszkaniec
  • Dodano 3 marca 2018

  W pełni zgadzam sie z Radkiem. Ale do tego trzeba dojrzeć i zrozumieć nasze niezwykle trudne położenie po wojnie, zresztą zgotowane nam przez naszych dwóch rzekomych sojuszników, i starać sie te jakże dla wielu polskich rodzin boleśne i tragiczne wydarzenia związane z odbudową pństwa polskiego w nowych warunkach powojennych, niezwykle spokojnie i rozważnie to wszystko wyjaśniać w kierunku łączenia obywateli a nie ich dzielenia. Taka powinna być droga w myśl zasady: zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

  Odpowiedz
  • JA
  • Dodano 5 marca 2018

  Nie mieszajcie dzieciom w głowach a gdzie jest Wojsko Polskie od Sielc nad Oką przez Kursk do Berlina , Ci chłopcy mieli 18- 20 lat to było Wojsko Polskie walczyli z OKUPANTEM nie bawili się w politykę a o Nich CISZA za to głośno jest o BURYM i o podobnych , którym nie chciało się odbudowywać Polski tylko w wojenkę się bawić , Chcieli zmienić Jałtę i Teheran ? Anglia i USA oddali Nas pod wpływy ZSRR . U nas w Kętrzynie to tylko AK Wileńskie .

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *