Strażacy ćwiczyli w Srokowie. Autobusy „pocięli na żyletki”

Strażacy ćwiczyli w Srokowie. Autobusy „pocięli na żyletki”

Ratownictwo techniczne było tematem ćwiczeń strażackich, które odbyły się w Srokowie. W zajęciach wzięli udział strażacy z Kętrzyna, ochotnicy z OSP Srokowo i OSP Jegławki, a także strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej w Węgorzewie.

 

– Dzięki Gminie Srokowo udało się pozyskać dwa autobusy. Strażacy przećwiczyli różne warianty i scenariusze na potrzeby doskonalenia swoich umiejętności ratowniczych – relacjonuje Szymon Sapieha, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. – Pojazdy mogliśmy pociąć na przysłowiowe żyletki. Przećwiczyliśmy elementy symulowanych wypadków komunikacyjnych, łącznie z przewróconym autobusem. Strażacy mieli możliwość operowania urządzeniami hydraulicznymi, ciężkie nożyce, rozpieracze, łańcuchy, a także piły poszły w ruch i z autobusów mało co zostało.

Jak zaznacza Szymon Sapieha, celem szkolenia było przygotowanie strażaków do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań podczas działań ratowniczo-gaśniczych z zakresu ratownictwa technicznego. W czasie szkolenia strażacy ratownicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami taktyki pożarniczej i ratowniczej, poznawali organizację łączności i współdziałania, techniki operowania urządzeniami hydraulicznymi, metody prowadzenia ewakuacji ludzi z uszkodzonych pojazdów, a także zagadnienia BHP na miejscu akcji ratowniczej.

– Poznali też charakterystykę zagrożeń wynikających z nowoczesnych zabezpieczeń, stosowanych przez producentów autobusów, np. poduszki powietrzne, napinacze pasów bezpieczeństwa, zasilanie hybrydowe, itp. – dodaje Sapieha. -Takie ćwiczenia miały oddać jak najbardziej realne warunki, z którymi mogą się spotkać nasi strażacy podczas prawdziwych akcji ratowniczych.

Uczestnicy ćwiczeń dodają też, że podsumowanie zajęć i wnioski zostały omówione w przyjaznej, strażackiej atmosferze, o którą zadbali gospodarze z OSP Srokowo.

red

 

Fot. KP PSP Kętrzyn

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *