Stowarzyszenie Blusztyn apeluje o pomoc

Stowarzyszenie Blusztyn apeluje o pomoc

Przykład tablicy epitafijnej z Dryfortu (Srokowa), poświęconej ofiarom I wojny światowej, wskazuje, że jeszcze wiele zabytków przeszłości czeka na swoich odkrywców. Owo epitafium odnalezione na strychu kościoła w Radziejach, dzięki dobrej woli wielu świeckich i duchownych różnych wyznań, po latach powróciło do Srokowa!

 

Jeśli odnalazła się pierwsza srokowska tablica, to może odnajdą się jeszcze trzy kolejne z czasów Wielkiej Wojny oraz jeszcze jedna z okresu wojen napoleońskich. Wszystkie zawieszone były niegdyś w tutejszym kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża. Analogiczne epitafia wisiały do 1945 roku we wszystkich kościołach. Później przenoszono je na strychy, wykorzystywano do wielu celów zapominając o ich memoratywnym i sakralnym przeznaczeniu.

Zwracamy się do wszystkich z prośbą o podjęcie poszukiwań tych unikatowych i niepowtarzalnych „świadków” przeszłości. Mogą one tkwić zapomniane na strychach kościołów, domów parafialnych, urzędów gmin, domów prywatnych, a nawet w komórkach, drewutniach, składzikach etc. Przywróćmy im ich właściwe przeznaczenie i o ile to możliwe sprawmy, aby wróciły do miejsc, skąd pochodzą. Niech świadczą o złożonej historii pograniczy kulturowych i przestrzegają przed wojną. Będą dla nas ważne także informacje o losie tablic, które zostały bezpowrotnie utracone.

Epitafium. Akcja Wielkiego Poszukiwania nie dotyczy tylko Srokowa i najbliższej okolicy. Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje dotyczące całego powiatu kętrzyńskiego.

Cezary Korenc, koordynator projektu

 

PS. Prosimy o przekazywanie informacji do Stowarzyszenia Blusztyn (mail@blusztyn.pl), a także do naszych partnerów biorących udział w projekcie: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej (t.korowaj@op.pl), Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic (jolantareszel@gmail.com), Stowarzyszenie Mazurska Kosaczewina (stowarzyszenie.koczarki@wp.pl), Dolina Gubra (marek.adamowicz@wp.pl).

 

Zdjęcie: Pierwsza z odnalezionych tablic epitafijnych wróciła już do Srokowa. Fot. Radio Barcja/Archiwum

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *