Główna Felietony Stanisław Tołwiński: Kto „żyw” i może… niech pomoże!
10

Stanisław Tołwiński: Kto „żyw” i może… niech pomoże!

Stanisław Tołwiński: Kto „żyw” i może… niech pomoże!
0
10

Takim tradycyjnym zawołaniem chciałbym zaapelować  o wyjątkową  mobilizację społeczną. Chodzi o zbliżający się termin 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który  w Kętrzynie (mimo czteroletniej przerwy) odbędzie się już  po raz  dwudziesty.

 

Jak zapowiada Jerzy Owsiak, pomysłodawca, inicjator, prezes fundacji i główny realizator, „W najbliższym finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Wybór celu finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć zarząd naszej fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce …”

Nic dodać nic ująć! Osoby które mają zdrowotne potrzeby  kontaktu  ze służbą ochrony zdrowia znakomicie o tym wiedzą. Nadchodzi czas obywatelskiej presji i zainteresowania się problemem „bezpieczeństwa zdrowotnego…”  w naszym najbliższym otoczeniu. Temu problemowi  Kętrzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich  zamierza  uruchomić szerszą dyskusję publiczną, której finałem  będą  ponadpartyjne obrady  specjalnego „Sejmiku Obywatelskiego”. Więcej o tym zamiarze już po finale WOŚP.

To już 14 stycznia, również i w Kętrzynie, ruszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pozyskane podczas niedzielnej zbiórki środki zostaną przeznaczone przez Fundację WOŚP na zwiększenie szans leczenia noworodków w oddziałach neonatologicznych, poprzez doposażenie ich specjalistycznym  sprzętem ratującym  życie i zdrowie dzieci. Zamierzeniem organizatorów 26. finału WOŚP będą zakupy m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry. To oznacza, że nasz nawet symboliczny „grosz” wrzucony do puszki, zostanie zaangażowany w budowanie szerszej bazy sprzętowej, potrzebnej do lepszej opieki i skutecznego leczenia  noworodków.

Kętrzynianie powinni docenić fakt, że w  ramach ogólnopolskiej akcji zakupów i przekazywania przez WOŚP sprzętu,  Szpital Powiatowy w Kętrzynie dotychczas również otrzymał  wyposażenie do ratowania najmłodszych pacjentów: lokalizator naczyń krwionośnych, aparat EKG, łóżko elektryczne, 5 łóżek typu „Junior” i 9 łóżek dziecięcych szczebelkowych. Ale nadal są bardzo istotne potrzeby sprzętowe na oddziale neonatologicznym. Więc się spontanicznie dołóżmy!

By zdopingować gotowość dołożenia się i zwiększenie możliwości pozyskania globalnej kwoty podczas zbiórki publicznej w Kętrzynie, Aeroklub Krainy Jezior  przeznacza:

  • 2 loty 30-minutowe nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, z możliwością osobistego posterowania samolotem – zapewnione  specjalną asygnatą, po wylicytowaniu;
  • Kolekcjonerski medal „15 lat Mazurskich Pokazów Lotniczych”, wydany w 2013 roku wyłącznie dla wyróżnionych uczestników  pokazów lotniczych „Mazury AirShow”, partnerów organizacyjno-finansowych oraz patronów medialnych – ze specjalnym certyfikatem dla  osoby, która wylicytuje;
  • 3 karty pokładowe na statek VIP i mediów, podczas „Mazury AirShow 2018” (na 3 bloki pokazów – po jednej na każdy realizowany w dniach 4-5 sierpnia 2018 r. nad jeziorem Niegocin w Giżycku).

W dniu 14 stycznia, podczas 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bądźmy solidarni z tegorocznymi intencjami WOŚP, wyjdźmy z domów, nie żałujmy zasilenia puszek wielu młodych i ofiarnie pracujących wolontariuszy. A na aukcji polecam wyjątkowe, wyżej wymienione okazje do poznania lotniczych akcentów.

Stanisław Tołwiński

Komentarze(10)

    1. To pytanie do MON raczej bo jak usłyszałem o Obronie Terytorialnej od razu nasuneła mi sie myśl o szkoleniu na lotnisku pod Kętrzynem.Jak na razie to tylko czytałem o totalnej blokadzie na paliwo lotnicze dla tego typu obiektów i nie wstydżmy sie prawie wojskowych.

  1. „By zdopingować gotowość dołożenia się i zwiększenie możliwości pozyskania globalnej kwoty” – a gdzie sens i gramatyka?

    1. To będzie bieg do nikąd. Naucz się wreszcie jak inni ze w pobliżu Kętrzyna są Wajsznory a nie Wajsznóry czy Wajsznury ani Wajsznurury.

  2. Obrażasz wten sposób osoby,które w tajnym głosowaniu wybierały kandydatów na posła i senatora w ten sposób i mnie bo głosowałem na tego Pana..

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *