Srokowo czwarte w województwie w zawodach obrony cywilnej

Srokowo czwarte w województwie w zawodach obrony cywilnej

Drużyna ze Srokowa reprezentowała powiat kętrzyński w 21. Spartakiadzie Drużyn Obrony Cywilnej. Srokowianie zakończyli zawody na czwartym miejscu.

 

Spartakiada odbyła się minionej soboty na terenie Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie. Rywalizowało w niej 8 drużyn z województwa warmińsko-mazurskiego. Nasi reprezentanci wystąpili w składzie: Piotr Kulesza, Piotr Jaśniak, Zbigniew Jaśniak i Marcin Perfikowski, a opiekunem zespołu był Mariusz Daćko.

Spartakiada składała się z dwóch etapów: pisemnego i praktycznego. Etap pisemny polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Natomiast w etapie praktycznym trzeba było wykazać się znajomością prawidłowego zachowania w pięciu stacjach urazowych, według przygotowanych scenariuszy. Jeden z nich zakładał na przykład, że na czterech stanowiskach urazowych znajdują się poszkodowani z ranami rąk. Rany należało zaopatrzyć do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego. Innym razem zawodnicy musieli poradzić sobie z kobietą w „zaawansowanej ciąży”, która zasłabła podczas wizyty u dentysty. Poczynaniom zawodników przyglądał się zespół sędziowski, który oceniał poprawność udzielonej pomocy. W wyniku tej oceny drużyna ze Srokowa zajęła czwarte miejsce. Najlepsi okazali się natomiast reprezentanci Braniewa.

red

 

Końcowa klasyfikacja

Nazwa drużyny Miejsce Liczba punktów
Starostwo Powiatowe w Braniewie I 294
Urząd Miasta Olsztyn II 260
Starostwo Powiatowe w Olsztynie III 256
Starostwo Powiatowe w Kętrzynie
(Gmina Srokowo)
IV 234
Starostwo Powiatowe w Olecku V 216
Starostwo Powiatowe w Ostródzie VI 205
Starostwo Powiatowe w Szczytnie VII 200
Starostwo Powiatowe w Nidzicy VIII 184

 

Fot. Gmina Srokowo

Podobne artykuły
2Komentarz
  • czytelnik
  • Dodano 9 października 2017

  a co ma Obrona Cywilna do konieczności radzenia sobie z kobietą w „zaawansowanej ciąży”, która zasłabła podczas wizyty u dentysty? Od tego jest lekarz dentysta i pogotowie ratunkowe, co innego gdyby zasłabła podczas wichury, powodzi, czy tez innej „nieogłoszonej” klęski żywiołowej. Zadania konkursowe wymyślone przez typowego „urzędasa”. OC ma za zadanie OCHRONĘ ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury; RATOWANIE i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie WOJNY;
  współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków.

  Odpowiedz
  • Do powyżej
  • Dodano 10 października 2017

  Chyba że do obrony terytorialnej przyjęta zostanie diaspora ukraińska. Wtedy w razie wojny PL – UA obrona może szybko stać się desantem wroga.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *