Samorządy coraz prężniej działają na portalach społecznościowych? Sprawdziliśmy to pod kątem Facebooka

Samorządy coraz prężniej działają na portalach społecznościowych? Sprawdziliśmy to pod kątem Facebooka

Można tworzyć najróżniejsze rankingi samorządów. Oceniać je m.in. pod względem inwestycji, pozyskania unijnych pieniędzy, jakości życia mieszkańców, czy też kilometrów utwardzonych dróg. Z uwagi na to, że mamy wakacje, postanowiliśmy na samorządy spojrzeć inaczej. Pod lupę idą profile na Facebooku.

 

W zakończonym tygodniu „roboczym” najaktywniejszym samorządem na Facebooku była Gmina Korsze (dane na piątek, 4 sierpnia, godz.12). 134 posty i 475 reakcji, biorąc pod uwagę fakt, że jest to przecież fanpage urzędowy, robi wrażenie. Tym większe, że pozostałe samorządy naszego powiatu „wysiliły się” w tym czasie na opublikowanie od 1 do 10 postów. Nie dziwi więc, że to właśnie Korsze odnotowały największy przyrost liczby fanów – 2,6 procent.

Facebookowi fani. To właśnie oni są w tej całej zabawie głównym czynnikiem. Tutaj, na pierwszy rzut oka, przewaga Miasta Kętrzyn jest druzgocąca. Ale gdy weźmiemy pod uwagę średnią liczby fanów w stosunku do liczby mieszkańców danej gminy, wyniki są już bardziej wyrównane.

1

Miasto Kętrzyn

5 271

28 256

0,18

2 Gmina Kętrzyn

1 276

8 285

0,15

3 Gmina Korsze

1 181

10 561

0,11

4 Powiat Kętrzyński

1 070

66 421

0,02

5 Gmina i Miasto Reszel

762

8 335

0,09

6 Gmina Srokowo

353

 4 249

0,08

7 Urząd Gminy Barciany

283

6 735

0,04

W tabeli kolejno: miejsce, samorząd, liczba fanów, liczba mieszkańców, średnia.

 

Generalnie trudno oprzeć się wrażeniu, że nasze samorządy wciąż lekceważą rolę Facebooka. Lider „like’ów”, czyli Miasto Kętrzyn, opublikowało w omawianym tygodniu zaledwie 1 post (!). Tyle samo zresztą co Gmina i Miasto Reszel. Z tą różnicą jednak, że na post reszelski zareagowało 22 fanów (stąd wysoka średnia reakcji 22,00), a na post kętrzyński zaledwie 5 (średnia 5,00). W tej kategorii najlepiej spisała się jednak Gmina Kętrzyn (średnia reakcji na post 27,77), na najmniej interesujące posty publikował Urząd Gminy Barciany. 6 barciańskich wpisów spotkało się z reakcją zaledwie 8 osób, co daje najniższa w tym rankingu średnią 1,33. Być może to właśnie tutaj tkwi tajemnica dlaczego do profil z Barcian uzyskał do tej pory najmniej polubieni ze wszystkich samorządów naszego powiatu.

red

 

Fot. Portal Samorządowy

Podobne artykuły
4Komentarz
  • Realusta
  • Dodano 6 sierpnia 2017

  Zamieszczanie postów na fb nie fakryczne działanie tylko przenoszenie realnych działań na portal więc nie może być mowy o potężnym działaniu na portalach. Robienie rankingu z wirtualnych „działań” to jak liczenie ile paliwa sprzedano łącznie z tym który obracanie tylko fakturami.

  Odpowiedz
  • Ketrzynianka
  • Dodano 6 sierpnia 2017

  Sprawdziliście chyba to na podstawie a nie pod kątem Facebooka. Co to za język? Portalowy? Gdzie red. uczyła się j. polskiego? „W Reszelu”

  Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 6 sierpnia 2017

  Mamy imprezę samolotową zorganizowana na lotnisku koło Kętrzyna ale wieści o niej zdobyć można na tajnych kompletach bo na mieście brak jakikolwiek plakatu.Dziwię się oficerom od propagandy miasta,że o tym nie wiedzieli.

  Odpowiedz
   • Ketrzynianka
   • Dodano 6 sierpnia 2017

   Gdyż to nie impreza Kętrzyna a Giżycka. I mieszkańców można mieć w poszanowaniu

   Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *