Główna Informacje Regionalna Izba Obrachunkowa nie nakaże programu naprawczego Gminie Korsze. Prezes RIO: Sytuacja finansowa Korsz jest niezła
1

Regionalna Izba Obrachunkowa nie nakaże programu naprawczego Gminie Korsze. Prezes RIO: Sytuacja finansowa Korsz jest niezła

Regionalna Izba Obrachunkowa nie nakaże programu naprawczego Gminie Korsze. Prezes RIO: Sytuacja finansowa Korsz jest niezła
0
1

Gmina Korsze może uchwalić swój budżet na rok 2018. Regionalna Izba Obrachunkowa, choć wcześniej negatywnie zaopiniowała projekt budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej, nie nakazała tworzenia programu naprawczego.

 

– To byłby pewien problem, bo nie moglibyśmy m.in. udzielać dotacji innym samorządom, np. na wspólne remonty. Co roku przekazujemy około 200 tys. złotych na remonty dróg wspólnie z Powiatem. Gdybyśmy musieli tworzyć program naprawczy, nie moglibyśmy już tego robić – mówi Ryszard Ostrowski, burmistrz Korsz.

Ostatecznie takich restrykcji nie będzie. Jak tłumaczy Iwona Bendorf-Bundorf, prezes RIO w Olsztynie, aby nakazać tworzenie programu naprawczego, musiałaby być spełniona pewna przesłanka.

– Przepis wskazuje na to, że aby nakazać tworzenie programu, musi powstać zagrożenie wykonywania zadań w jednostce samorządu. Tutaj nie ma takiego ewidentnego zagrożenia, tym bardziej, że sytuacja finansowa Korsz, mimo przekroczonego wskaźnika możliwości spłaty zadłużenia, jest niezła – tłumaczy Iwona Bendorf-Bundorf.

Rada Miejska w Korszach zajmie się budżetem najprawdopodobniej na sesji zaplanowanej na ostatni dzień stycznia. Projekt budżetu zakłada nadwyżkę na koniec bieżącego roku.

red, Radio Olsztyn

 

Zdjęcie: Korszeńscy radni zajmą się budżetem jeszcze w styczniu. Fot. Kinga Sobiecka

Komentarze(1)

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *