Główna Wydarzenia Radni powiatowi głosowali nad budżetem. Opozycja znów „poszatkowała” projekt zarządu
46

Radni powiatowi głosowali nad budżetem. Opozycja znów „poszatkowała” projekt zarządu

Radni powiatowi głosowali nad budżetem. Opozycja znów „poszatkowała” projekt zarządu
0
46

Budżet powiatu kętrzyńskiego na rok 2018 został uchwalony, choć nie w takiej formie, w jakiej przygotował go zarząd. Podczas drugiej części sesji rady powiatu, która odbyła się w czwartek, 4 stycznia, większość radnych znów poszatkowało projekt uchwały budżetowej.

 

Czwartkowe obrady były kontynuacją tych z 29 grudnia. Najwięcej czasu zajęła radnym procedura wprowadzania zmian do projektu uchwały budżetowej. To też wywołało najwięcej emocji. W zmianach zaproponowanych przez jedenaścioro radnych odrzucono niektóre inwestycje drogowe, na przykład przebudowę ulicy Pieniężnego w Reszlu.

– Pamiętajmy te „zasługi” rządzącej opozycji, niedługo czas rozliczeń – odniósł się do tego na bieżąco Michał Krasiński, wicestarosta kętrzyński.

Zmiany do projektu budżetu dotkną też pracowników Starostwa Powiatowego i Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie zmniejszono środki na wynagrodzenia po 250 tysięcy złotych.

–  Chyba będziemy sławni w Polsce – próbował interweniować w tej sprawie Jarosław Pieniak, na co dzień pracownik PUP. – Będzie to zwolnienie grupowe gdyż stanowi więcej niż 10 procent stanu zatrudnienia.

Radny dodał też, że na dzień dzisiejszy PUP w Kętrzynie ma mniejszy stan zatrudnienia względem zarejestrowanych bezrobotnych, od urzędów w sąsiednich powiatach.

Sprzeciw wprowadzaniu zmian zgłosił też Ryszard Niedziółka twierdząc, że nie zostały one w żaden sposób uzasadnione.

– Powtarza się sytuacja sprzed roku, kiedy nie uchwalając budżetu radni opozycyjni ufundowali nam półroczny „urlop” w realizacji inwestycji – dodał starosta kętrzyński.

Sytuację próbował tonować Łukasz Wiśniewski. Przewodniczący rady powiatu przekonywał, że już w trakcie roku budżetowego jest skłonny do… wprowadzania zmian, o ile będą one racjonalne. Ostatecznie, w głosowaniu nad przyjęciem uchwały budżetowej 11 radnych było „za”, 1 przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

rm

 

Fot. Robert Majchrzak

Komentarze(46)

 1. Krasiński zostanie rozliczony i Pieniak również. W wyborach do powiatu nic się nie zmienia.W wyborach wójta także.Trzeba było wcześniej usiąść i się po prostu dogadać.

 2. Do obozu Prokop-Niedziółka mam bardzo duże obiekcje, ale to co odstawia desant Hećmana przekracza wszelkie granice. Wstrzymanie remontu drogi stanowiącej jedyne połączenie ze światem, to dla przybyłych na sesję mieszkańców wioski pod Korszami społeczna i ekonomiczna degradacja. Jeżeli brak drogi może postawić pod znakiem zapytania sens produkcji mleka, to od tego blisko już do ludzkich dramatów. Nie dziwi mnie więc irytacja przybyłego na sesję przedstawiciela społeczności lokalnej.

  1. Chyba Pan nie był/ nie widział sesji, bo „desant” żadnej drogi „mieszkańców wioski pod Korszami” nie wstrzymał. Wstrzymane zostały droga w gm. Reszel i Srokowo. Z tego co było widać i słychać obecni na sesji mieszkańcy m.in. Solkiennik, Garbna, Krelikiejm, Prosny, Korsz czy Dębian z zadowoleniem przyjęli propozycje 11 radnych, które zostały przegłosowane na sesji.

 3. Panie Redaktorze. Bardzo Pana cenię za to, że umożliwia Pan komentowanie Pańskich artykułów czy relacji z wydarzeń w powiecie, Na to trzeba sporo odwagi gdyż czasami i Panu się obrywa. Co do tej notatki. Dlaczego nazywa Pan zdecydowaną większość opozycją. Przecież normalnym jest, że to większość rządzi. Dlaczego pisze Pan, że budżet został poszatkowany?. Szatkowanie oznacza rozdrabnianie. Tutaj nic nie zostało rozdrobnione, jedynie tylko niektóre pozycje budżetu zostały ułożone według uznania większości. To jest przecież normalne. Pozdrawiam Pana serdecznie.

  1. Szanowny Panie Radny, według słownika PWN opozycja to: przeciwstawienie się komuś lub czemuś; grupa ludzi wewnątrz parlamentu lub poza nim, mająca odmienne niż rząd poglądy i broniąca ich wszelkimi dostępnymi środkami; przeciwieństwo dwóch pojęć, idei itp. Jeżeli więc przyjmiemy zarząd powiatu za lokalny rząd, to jak inaczej nazwać radnych przeciwnych temu rządowi, jak nie opozycją? Twierdzenie, że normą są rządy większości, jest bardzo karkołomne. Podobnie z projektem budżetu – zmian nie było dwóch, lub nawet pięciu, a znacznie więcej (przepraszam, ale nie mam ochoty liczyć). Można więc mówić o „poszatkowaniu”. Poza tym dziękuję za słowa uznania i również serdecznie pozdrawiam.

   1. Oczywiściwe w tym znaczeniu jak to Pan przedstawił ma Pan całkowitą rację. Jednak wewnątrz rady powiatu rządzącymi jest owa jedenastka a opozycją w stosunku do niej jest ta siódemka czy ósemka. Co do poszatkowania to według Słownika Języka Polskiego szatkować to „kroić na drobne kawałki”. W przedstawionym przez Zarząd projekcie budżetu nic nie zostało rozdrobnione ( pokrojone) a jedynie zmienione. Więc chyba ja mam rację. Pozdrawiam.

   1. Rada jest organem uchwałodawczym, a rządzi zarząd. Rząd czy zarząd może mieć mniejszość w radzie (sejmiku, sejmie) i wtedy jest to rząd (zarząd mniejszościowy). Opozycja nie zawsze oznacza mniejszość. Bezdyskusyjnie właściwą interpretację znaczenia słów przytacza red. Majchrzak.

 4. Kto był nieobecny ? a może nie głosował ? 11+1+6 = 18 a radnych jest 19
  Kto był przeciw podajecie , że 1.
  Proszę podawać pełną informację w tak ważnych sprawach !

 5. Pieniak , rozwiązać PUP a zadania przekazać poszczególnym MOPSom I GOPSom i tyle w temacie , same oszczędności . Towarzyszu ,szerzej myśleć a nie tylko o sobie i PUP , który tylko marnotrawi kasę.

  1. Etat, który zajmuje pan Pieniak został wymyślony przez Mordasiewicza i jest zupełnie niepotrzebny. Zlikwidować ten etat i już mamy dużą oszczędność

 6. Do wpisu „JA” popieram wypowiedz, po co komu PUP jak ludzie sami znajdują pracę. Następna sprawa kto ma większość w Radzie Powiatu ten rządzi. Proszę wybaczyć niech V-ce pajac i Menadżer spojrzą realnie a nie tylko kasę brać!

 7. Czyli radni PiSu nie byli za uchwaleniem budżetu i kredytem jak tu ktoś w komentarzach pod innym artykułem wieszczył?

  1. PIS-iory są zawsze przeciw wszystkiemu mądremu . Nie byli za budżetem !!!
   Gdyby nie „11” powiat nie miałby budżetu a Niedziółka wystąpił by o Komisarza bo sobie nie radzi .

 8. Piękne stanowisko Rzewodniczącego Rady Powiatu,który życiowo ogarnia tematy.Tylko uczyć sie Panie i Panowie samorządowcy w Kętrzynie.Z basenem też sobie Rada jakoś poradzić np od Pana Hećmana odkupić teren na terenie miasta i od podstaw fundnąć basen z prawdziwego zdarzenia na miarę ówczesnych technologii.
  PS Rusałko Leśna 12 grudnia faktycznie spalem do południa bo w robocie miałem III zmianę.

 9. Starostwo posiada działkę /zarośnięta na przeciwko SG / której nie sprzedało na Dom Starców dla Urzędu Miasta . Niedziółka woli narty a nie basen !!!
  Żeby nie ” 11 ” to Starostwo nie miałoby budżetu ,ale jaja

 10. Na Sesji nie było Pana Andrzeja Sobczaka , też zdrajca ! dlatego jest razem 18 głosów ale kto był przeciw nie wiadomo tylko , że 1 , tak jest napisane . Kto to jest ten miłośnik psów bo nie kumam ?

 11. jak z zwał tak zwał zarówno nazwiska członków Zarządu jak i Rady zostaną zapamiętani NEGATYWNIE, przygladnijmy sie im na tych zdjeciach ponure miny widoczne sa i niech takie zostaną.

 12. Niedziolka może zagrozić Hećmanowi w wyborach.Musi poprawić PR i komunikację .Musi mówić glosno i wyraźnie. I to wystarczy do wygranej.Krotkie spoty telewizyjne zalatwia sprawę.I jak najmniej spotkań z ludźmi .

 13. Menedżera Sld popiera – pisu pomagiera
  Źle dla Kenczyna -Niech wygra Pipina
  Przyszłość Kenczyna-Janusz i Grażyna

 14. Redakcja wyraźnie faworyzuje mniejszość rady i zarząd. Sformułowania rodem jak w TVP oni przez 8 lat BEE ale Teraz BRAWO MY

  1. A nie można było:
   1. Opozycja kolejny raz „poprawiła” projekt zarządu.
   2. Zarząd ponownie mógł liczyć na fachowe poprawki.
   3. Rada i Zarząd osiągnęły kompromis budżetowy.

 15. Drodzy radni. Bardzo wam dziękujemy, że znowu pokazaliście ludziom, że macie ich głęboko w du….ie. W budżecie na rok 2018 zabraliście 250 tys. złotych przeznaczonych na wynagrodzenia. Przypomnę, że po raz kolejny zrobiliście to dla ludzi, których ciężka praca odzwierciedla także wasze uchwalone wydumki. Chcieliście ukarać Niedziółkę i resztę zarządu, a tak naprawdę po raz kolejny ukaraliście ludzi pracujących w powiecie. Nie będę znowu pisała, że rozliczymy was przy jesiennych wyborach, bo to nie ma najmniejszego sensu. Takie decyzje podejmują tylko ludzie bez serca i skrupułów. Żal mi was. Wszystkim radnym, głosującym „za” haniebnymi zmianami składam spóźnione życzenia wesołych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *