Główna Wydarzenia Pomawiany o współpracę z SB odznaczony na wniosek IPN
47

Pomawiany o współpracę z SB odznaczony na wniosek IPN

Pomawiany o współpracę z SB odznaczony na wniosek IPN
0
47

(…) Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności to Jerzy Wielicki, Jacek Senderowicz, Jarosław Hołownia, Tomasz Ojdym, Zbigniew Maciejewski, Marek Kosior, Tadeusz Arłukowicz, Franciszek Szewczyk, Wojciech Dumara, Piotr Musiał, Jerzy Adamczyk i Adam Dydziński – odznaczony pośmiertnie. Krzyż otrzymał też Jarosław Żukowski, dla którego to uhonorowanie miało też dodatkowe znaczenie. Gdy Żukowski był redaktorem naczelnym „Gazety w Kętrzynie”, w „Życiu Kętrzyna” ukazał się artykuł, którego autor sugerował jego współpracę z SB.

– Mam osobistą satysfakcję, ponieważ wyjaśniło to historię sprzed lat – mówi Jarosław Żukowski. – Tajnym współpracownikom takich odznaczeń się nie nadaje.

„Życie Kętrzyna”, choć wyraźnie dogorywa, wciąż istnieje na lokalnym rynku. Redaktorem naczelnym jest tam wciąż Andrzej Tomczak, którego postanowiliśmy zapytać czy zna już odpowiedź na zdane przed laty pytanie…

 

Cały artykuł w piątkowym (6 października) wydaniu gazety: tk-logo

 

 

 

Fot. Franciszek Jaroński

Komentarze(47)

  1. Lata 80 to początek wyprzedaży Polski przez takich dupków wspierających zwanych „Solidaruchami ” a dzisiaj ordery sobie przyznają: UD, KLD, UW ,KPN, PO, AWS,PC, PO ,SdRP, SLD,PIS pod płaszczykiem prywatyzacji , pozyskiwania obcego kapitału i nowych technologi.
   Obrali sobie za patrona Watażkę Piłsudskiego .

 1. Dla mnie to był najgorszy okres bo wyleciałem z pracy w zwolnieniu grupowym a dziś ściąga się Ukraińców do mojego zakładu bo Polacy nie chcą tam pracować ?

 2. To miasto musi zginąć jak Atlantyda, albo Czarnobyl. Rypina na Facebooku napisał bardzo ważną rzecz dla przyszłości tego miasta. Dostał 21 polubień. Jakieś bzdury o niczym napisze gazeta jedna czy druga i już dyskusje. A jakie to ma znaczenie. Żadne. Byle temat zastępczy się podrzuci i już gawiedź z kientrzynowa ciemnogrodzkiego koło Lidzbarka podziemnego keci za sensacją jak kundel za rzuconą kością. Brak słów …

  1. Popieram Rypinę, bo tylko on może zmienić patologiczną sytuację tego miasta. Oczywiście ludzie twojego pokroju nie są zainteresowani zmianami, bo wyznają zasadę niech się wali, niech się pali, byle koryto pełne było. Dziwię się jednak ogólnemu skretynieniu. Za kilka lat śruba zostanie tak dokręcona, że ciemnogród straci te swoje norki 35 m2 na Falklandach czy Sikorskiego i wtedy będzie kwik.

     1. Nie wierzę. Siedem to pewnie liczba z doopy podobnie jak 5, 6 czy 8 wpuszczana przez takich jak oni w obieg po to, że jak gdzieś któraś wypłynie to będą wiedzieć kto z ucha strzela i jest parówą. Jeżeli ma 3 osoby to pierwszej mówi że mają 5, drugiej że 6, tzeciej że 7. W harcerstwie uczyli. 😉

 3. Do wpisu „Hodowca” może masz tyle odwagi że się ujawnisz.Bo dla mnie wyglądasz na psa spuszczonego z łańcucha, Ja potrzebuje do Kwidy takich psów tylko żeby dobrze szczekały i kąsały.

 4. Krzyż Wolności i Solidarności – biogramy odznaczonych.
  Federacja Młodzieży Walczącej Warmii i Mazur.
  Zaczerpnięte ze strony IPN. Tylko dla zobrazowania niektórzy działacze.

  2. Jerzy Julian Wielicki
  W 1983 współzałożyciel, działacz nieformalnej grupy młodzieży opozycyjnej, redaktor techniczny, drukarz podziemnego pisma „Początki Jutra”, kolporter wydawnictw podziemnych 13 XII 1985 aresztowany w Kętrzynie i skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Kętrzynie na 10 mies. więzienia, osadzony w ZK w Bartoszycach, 7 VI 1986 zwolniony. Zwolniony z pracy; 1986-1989 członek Polskiej Partii Niepodległościowej. 1987-1988 współzałożyciel, drukarz i kolporter pism podziemnych „Larwa”, „Lolek”, „Sprawa”.
  6. Jarosław Żukowski

  działacz grupy nieformalnej, sympatyk Federacji Młodzieży Walczącej Warmii i Mazur. Organizator protestów w sprawie uwięzionych kolegów, kolporter ulotek i gazetek, w tym pisma FMW WiM „Larwa”, przekazywał informacje, gazetki i ulotki z Warszawy do Kętrzyna. Uczestnik w manifestacji i pielgrzymek do sanktuarium w Świętej Lipce i na Jasną Górę. Po 1989 r. krzewiciel wiedzy o działalności opozycyjnej na terenie Kętrzyna wśród młodzieży, organizator wystaw i autor publikacji.
  10. Piotr Paweł Musiał
  Od października 1982 r., uczestniczył w sporządzaniu plakatów, druku i kolportażu pism niezależnych i ulotek początkowo w ramach nieformalnej kętrzyńskiej grupy opozycyjnej, a następnie w ramach „Federacji Młodzieży Walczącej” Warmii i Mazur. W latach 1982 – 1989 był kolporterem pism podziemnych „Nasze Wiadomości”, „Rezonans”, „Wiatr od morza” i od 1987 r. – „Larwa”. Uczestniczył także w akcjach ulotkowych, demonstracjach i manifestacjach organizowanych przez Federację.
  11. Franciszek Szewczyk
  Działacz od 13 grudnia 1981 r. w nieformalnej grupie w Kętrzynie. Wykonawca i kolporter ulotek i prasy niezależnej. Uczestnik Mszy św. za Ojczyznę oraz pielgrzymek do Świętej Lipki. W latach 1985-1989 kolportował prasę niezależną: „Monit”, „Nasze Wiadomości”, a od 1987 r. „Larwę” – pismo Federacji Młodzieży Walczącej Warmii i Mazur, brał udział w akcjach ulotkowych i spotkaniach organizowanych przez FMW WiM oraz w demonstracjach i manifestacjach w Gdańsku i Warszawie.

  1. Adam Dydziński [pośmiertnie], „Dudi”, „Klemens”,ur. 9 XI 1967 w Kętrzynie, zm. 28 II 2007 w Biskupcu.
   Organizator nieformalnej grupy opozycyjnej w Kętrzynie, uczestnik akcji ulotkowych, malowania na murach, współorganizator Mszy za Ojczyznę, uczestnik pielgrzymek do Świętej Lipki i na Jasną Górę. 5 XII 1985 aresztowany w Kętrzynie i skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Kętrzynie na 10 mies. więzienia, osadzony w ZK w Bartoszycach, zwolniony 5 VI 1986. W IV 1987 współzałożyciel i lider Federacji Młodzieży Walczącej Warmii i Mazur, członek Krajowej Rady Koordynacyjnej FMW; redaktor, drukarz, kolporter podziemnych pism „Kreska”, „Larwa”, Lolek”, „Sąd Kapturowy”; w II 1988 skazany przez Kolegium ds. Wykroczeń w Kętrzynie na karę grzywny; relegowany ze szkoły. W 1989 zwolennik bojkotu wyborów 4 VI, przekształcił FMW WiM w Młodzież Polskiej Partii Niepodległościowej; V 1989 – II 1990 redaktor i wydawca pisma „Warmiński Informator Niepodległościowy”

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *