Policjanci działają w rejonach strzeżonych i niestrzeżonych przejazdów kolejowych

Policjanci działają w rejonach strzeżonych i niestrzeżonych przejazdów kolejowych

Na terenie całego powiatu kętrzyńskiego policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Wszystko po to by użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie przestrzegali przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

 

Głównym celem działań jest przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców i pieszych przekraczających przejazdy kolejowe, a tym samym zmniejszenie liczby wypadków w tych miejscach. Mundurowi zwracać będą szczególną uwagę na kierowców, którzy nie stosują się do przepisów drogowych w obrębie przejazdów kolejowych.
Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku „stop”, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści. Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

Warto pamiętać, że:
Kierujący pojazdem obowiązany jest:
Ø zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
Ø przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
Ø prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
Ø w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
Ø objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
Ø wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
Ø wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
Ø omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Apelujemy o ostrożność i rozwagę!

Ewelina Piaścik/KPP Kętrzyn

 

Fot. KPP Kętrzyn

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *