Pierwsza Dama spotkała się z kobietami służb i formacji mundurowych. Wśród nich była przedstawicielka straży granicznej

Pierwsza Dama spotkała się z kobietami służb i formacji mundurowych. Wśród nich była przedstawicielka straży granicznej

Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Pałacu Prezydenckim z kobietami służb i formacji mundurowych. Okazją do spotkania, w którym uczestniczyła przedstawicielka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, był obchodzony 8 marca Dzień Kobiet.

 

Prezydentowa podziękowała za poświęcenie i ofiarność na służbie oraz życzyła przybyłym paniom aby miały odwagę realizować swoje marzenia i te zawodowe, i te dotyczące życia osobistego, a także, żeby zawsze spotykały się z szacunkiem, na który naprawdę zasługują.
– Kobiety do stereotypowo męskich zawodów wnoszą profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość, dokładność, a także typową kobiecą empatię wobec drugiego człowieka – podkreśliła Pierwsza Dama.
Następnie odbył się panel dyskusyjny, w którym przedstawicielki służb mundurowych rozmawiały o trudach i zaletach związanych z noszeniem munduru. Straż graniczną reprezentowała chor. sztab. Anna Mauch, która na co dzień pełni służbę w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej. Na zakończenie spotkania pojawił się też Prezydent RP Andrzej Duda, który życzył paniom wszystkiego najlepszego.
W Straży granicznej pracuje 5 941 kobiet. Ponad 3 841 to funkcjonariuszki, a 2 100 jest zatrudnionych w formacji na stanowiskach cywilnych. Straż graniczna jest formacją, w której – spośród służb podległych MSWiA – procentowo pełni służbę najwięcej pań. Niemal co czwarty funkcjonariusz straży granicznej to kobieta. Panie zajmują różne stanowiska, we wszystkich pionach – są dowódcami jednostek pływających, pilotami, przewodnikami psów służbowych, radcami prawnymi, instruktorami i wykładowcami w ośrodkach szkolenia. Pełnią również służbę w wydziałach zabezpieczenia działań i grupach interwencji specjalnych.
Kobiety stanowią 16 % spośród wszystkich osób piastujących w straży granicznej stanowiska kierownicze. Wśród najwyższych stanowisk zajmowanych przez funkcjonariuszki są m.in. zastępca komendanta oddziału, zastępca komendanta ośrodka szkolenia, dyrektor i zastępca dyrektora biura w Komendzie Głównej SG oraz naczelnik wydziału. Panie są również komendantami placówek straży granicznej, m.in. w Krakowie czy Bydgoszczy. Pełnią również funkcję ich zastępców.
Wśród pracowników cywilnych kobiety stanowią zdecydowaną większość, bo aż 60%. Obecnie w Straży Granicznej zatrudnionych jest 2 100 pań. O przyjęcie do służby w roku 2017 starało się w sumie 4 255 osób, w tym 1 319 kobiet.

Anna Matejuk-Ficek/W-MOSG, KGSG

 

Fot. Komenda Główna SG

Podobne artykuły
3Komentarz
  • Danuta
  • Dodano 10 marca 2018

  Redakcjo jak kupujecie tekst zachowajcie oryginalne i prawidłowe zapisy. Straż Graniczna wszędzie jest pisana z wielkiej litery tylko u was wyraźny brak szacunku do tej formacji nawet w święto kobiet pisząc o kobietach w mundurze. Na stronie Prezydenta jest nazwa formacji wielką literą.

  Odpowiedz
  • fandam
  • Dodano 10 marca 2018

  „w Straży granicznej pracuje 5 941 kobiet. Ponad 3 841 to funkcjonariuszki, a 2 100 jest zatrudnionych w formacji na stanowiskach cywilnych. Straż graniczna jest formacją, w której – spośród służb podległych MSWiA – procentowo pełni służbę najwięcej pań. ”
  … i to jest własnie zgubą tej formacji:)

  Odpowiedz
  • Analog
  • Dodano 11 marca 2018

  Przy takiej tendencji kobiety zaraz będą się dopominać zmiany nazw stanowisk na: komendantka, zastępczyni komendantki, naczelniczka, kierowniczka, a potem stopni wojskowych kapitanka, poruczniczka, pulkowniczka i majorka. Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy Was nie zdradzi.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *