Ostrożnie z fajerwerkami! Witając nowy rok nie warto ryzykować

Ostrożnie z fajerwerkami! Witając nowy rok nie warto ryzykować

Przed nami szaleństwa sylwestrowej nocy. W niebo wystrzelą setki tysięcy kolorowych fajerwerków. Petardy w rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych osób, czy w rękach dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem. Niewłaściwie użytkowane powodują nieodwracalne skutki nieszczęśliwych wypadków.

 

Zbliża się czas, w którym będziemy hucznie żegnać mijający rok. Żegnamy go w różny sposób. Jedni spędzają Sylwestra w domu, inni na zorganizowanej zabawie. Wszystkich łączy jeden wspólny mianownik – żegnać 2017 rok będziemy w dźwięku strzelania petard oraz kolorowych błysków na niebie. Jednak nieostrożna i nieodpowiedzialna zabawa może mieć w konsekwencji bardzo tragiczne skutki.

Aby zabawa z fajerwerkami była bezpieczna musimy przestrzegać pewnych reguł:
• kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach,
• fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu,
• korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar,
• pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać,
• szczególnie uważajmy na dzieci – fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.

Pamiętajmy, by korzystając z petard i fajerwerków zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Używajmy ich zgodnie z instrukcjami. Nie rzucajmy petard w tłum, nie kierujmy w stronę innych osób.

– Apelujemy przede wszystkim do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać w przypadku używania petard i innych materiałów pirotechnicznych – mówi mł. asp. Ewelina Piaścik, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie. – W sylwestrową noc pamiętajmy również, że huk petard płoszy zwierzęta – szczególnie psy. Zadbajmy więc o to, żeby nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym.
Zwracajmy uwagę na sprzedawców, którzy proponują petardy dzieciom. Nie bądźmy obojętni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Za sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Pamiętajmy, dla kilku chwil zabawy nie warto narażać swojego życia i zdrowia!

Źródło: KPP Kętrzyn

Podobne artykuły
1 Komentarzy
  • Czytelnik
  • Dodano 31 grudnia 2017

  1. Ustanowione przez Kościół dni święte święcić; 2. W niedziele i święta we Mszy św. nabożnie uczestniczyć; 3. Posty nakazane zachowywać; 4. Przynajmniej raz w roku spowiadać się i w czasie wielkanocnym Komunię świętą przyjmować; 5. W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać.
  AMEN

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *