Niewyjaśniona historia tajemniczego poligonu

Niewyjaśniona historia tajemniczego poligonu

W sprawozdaniu starosty kętrzyńskiego dla władz wojewódzkich, w którym obrazował on sytuację w powiecie we wrześniu 1945 roku, przeczytać możemy ciekawą informację. Nie precyzując miejsca napisano, że w części ówczesnego powiatu, gdzieś w okolicach Tołkin czy Pieckowa, znajdował się poniemiecki poligon artyleryjski.

 

Jedynym bezsprzecznym śladem zaplecza wojskowego sprzed 1945 roku są pozostałości strzelnicy położonej w pobliżu Pudwąg. Jednakże obiekt ten wiązać powinniśmy z wybudowanymi w Kętrzynie, w 1898 roku, koszarami piechoty. Stąd, pomimo solidnego materiału źródłowego, skłaniać można było się do tezy, że informacja o poligonie jest pomyłką.

Znana od kilku lat sprawa tajemniczego poligonu powróciła wraz z kolejną, wywodzącą się z równie solidnego źródła, informacją o funkcjonującym podczas ostatniej wojny światowej placu ćwiczeń, a właściwie eksperymentalnym poligonie położonym w rejonie Smokowa/Drachenstein.

– Nasze rodziny mieszkają tu w zasadzie od zakończenia wojny, ale nigdy nie słyszeliśmy o żadnym poligonie – mówią długoletni mieszkańcy Smokowa. – Krążyły jakieś legendy, że swego czasu, zaraz po wojnie, kręciły się tu jakieś podejrzane typy w mundurach, ale gdzie wówczas tacy się nie kręcili?

 

Cały artykuł w najnowszym wydaniu gazety: logo_rgb

Podobne artykuły
5Komentarz
  • zbych
  • Dodano 28 stycznia 2017

  Panie redaktorze czego tu u nas nie ma.Wystarczy przy dobrej pogodzie i to z buta ruszyć po naszej okolicy i wsłuchać się w głosy mieszkańców jako zaczął czynić nasz pan starosta,który jak mi widomo lepiej zna temat jak każdy z nas,ale polityka stała mu na drodze.

  Odpowiedz
  • Stefan
  • Dodano 28 stycznia 2017

  Jak może być materiał źródłowy zarówno solidnym i pomyłką? Nie rozumiem? Może podobnie jak dzisiaj jeden urząd nazywa coś stadionem a drugi terenem pod budowę domu spokojnej starości. Ani jedno ani drugie jest nieprawdą. Widocznie teren był tak nazwany gdyż wojsko rosyjskie z jakich przyczyn tam strzelalo, tak pozostało w nazwie? Jeśli ktoś ma dostęp do materiałów archiwalnych to niech poczyta inne dokumenty może znajdzie tez mapy, plany zagospodarowania terenu etc.

  Odpowiedz
  • Tomasz
  • Dodano 13 września 2017

  Po wojnie w 1945 teren między Jeżewem a Tołkinami był zamknięty przez wojska rosyjskie . Przez pół roku czegoś tam szukali. Prawdopodobnie był w tym miejscu poligon niemiecki.

  Odpowiedz
  • Tomasz
  • Dodano 14 września 2017

  20.04.1942 Uroczysty apel z okazji 53 urodzin Hitlera, w godz. 11-13 zaprezentowano nowy czołg PzKpfw VI „Tiger” na poligonie koło Kętrzyna

  Odpowiedz
  • Stasiek
  • Dodano 14 września 2017

  Chodzą po okolicy jeszcze ludzie, którzy mogą pamiętać te momenty, i nie trzeba pytać kto coś słyszał wystarczy ich zapytać jak było naprawde

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *