Główna Kętrzyn Mocne słowa prezesa miejskiej spółki. Podpadł burmistrzowi, bo chce mieć „czyste ręce”?
56

Mocne słowa prezesa miejskiej spółki. Podpadł burmistrzowi, bo chce mieć „czyste ręce”?

Mocne słowa prezesa miejskiej spółki. Podpadł burmistrzowi, bo chce mieć „czyste ręce”?
0
56

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Kętrzyn został wywołany temat zmiany na stanowisku prezesa Kętrzyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Według nieoficjalnych informacji Leszek Krzyżanowski, prezes spółki KTBS, stracił zaufanie burmistrza, a w konsekwencji tego ma stracić swoje stanowisko.

 

– Doszły mnie słuchy, że ostatnio podupadł Pan na zdrowiu…

– Trudno nie podupaść na zdrowiu gdy jest się troszeczkę skonfliktowanym z panem burmistrzem…

– To znaczy?

– Odpowiem tak: Staram się zarządzać spółką zgodnie z ekonomią spółki i prawa handlowego. Nie będę natomiast zarządzał nią politycznie. Nie mogę sobie na takie coś pozwolić, ponieważ pan burmistrz jest nieprzewidywalny i za rok, za dwa, jak wygra wybory, może po prostu „odgrzać kotleta” i wyciągnąć przeciwko mnie jakieś „działa”. Reasumując, zarządzam tak, jak najlepiej potrafię, jak oczekuje tego ode mnie spółka.

– Mam więc rozumieć, że potwierdza Pan iż znalazł się na liście „do wymiany”?

– Mają pewien problem, bo podpisał (burmistrz – przyp.) ze mną umowę o zarządzanie, według której pewne działania wymagają i odprawy, i zakazu konkurencji, i wypowiedzenia. Każdy się broni, każdy zasłania się od strony prawnej. Nie sądziłem, że to tak szybko nastąpi.

– Skąd ta nagła zmiana frontu?

– Dotknęło mnie to, że wyszła na jaw sprawa mieszkańców budynku przy ul. Jaśminowej 6 (tu padają konkretne nazwiska) i nastąpiły tego konsekwencje. Nie ukrywam jednak, że po dwóch latach pracy chcę nadal działać w Kętrzynie. Być może będę startował w Kętrzynie w najbliższych wyborach i wówczas pewne rzeczy obnażę. Moja wiedza jest bardzo duża. Aż dziwię się, że nie dzwonił do mnie jeszcze nikt z opozycji. Jest to dla mnie bardzo niepokojące, bo widzę, że opozycja jest bardzo podzielona. Niczemu to nie służy. Być może pan Niedziółka nie chce kandydować na następną kadencję? Może pan Prokop jest za słaby aby „ciągnąć wóz Drzymały” w tym regionie? Inni nie stanowią większego zagrożenia i dziwię się, że nie potrafią się zjednoczyć aby przeciwstawić się tej jednej osobie.

– Co tak naprawdę stało się powodem tego konfliktu?

– Cenię sobie koleżeńskość, przyjaźń, ale przede wszystkim chcę mieć czyste ręce.

– Współpraca z panem burmistrzem tego nie gwarantowała?

– Yyyy, były inne oczekiwania. Były bzdurne decyzje, których ja nie chciałem realizować. Może jest on i dobrym samorządowcem, może nawet bardzo dobrym, ale ekonomistą jest do d… I wszystko.

– W czym przejawiała się ta ekonomiczna słabość burmistrza?

– Wypomniał mi, że wyautowałem jego przedsiębiorców. No ale jeżeli ktoś zawyżał faktury 100, 200 procent, to proszę mi się nie dziwić. Kętrzyn jest biednym miastem, mieszkają w nim biedni ludzie, jest to społeczeństwo mocno starzejące się i trzeba dbać o interesy mieszkańców, a nie ich dołować. Jeżeli oczekiwało się ode mnie innego sposobu zarządzania, to trzeba było powołać na to stanowisko kogoś innego i wtedy dalej można by było robić to, co się robiło. Ja natomiast przyszedłem z zewnątrz i miałem na to wszystko inne spojrzenie.

– Może dał Pan jakieś powody do odwołania od strony czysto zawodowej?

– KTBS jest trzecią spółką w województwie, która otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych. 866 tys. złotych. To nie jest mało. Jak powiedział skarbnik miasta, pozwoli to uratować budynek KTBS, bo Miasto nie ma pieniędzy na jego remont. A będą kolejne dofinansowania. Co więc pod tym względem można mi zarzucić?

Burmistrz nie lubi ludzi sukcesu. Nie lubi ludzi mądrych, lubi spolegliwych. W myśl zasady „mierny, ale wierny”. Przeżyłem to wszystko, ale nie dam się wrzucić pod dywan.

– Dziękuję za rozmowę.

Robert Majchrzak

 

Zdjęcie: Leszek Krzyżanowski podczas otwarcia budynku z mieszkaniami socjalnymi przy ul. Ogrodowej. Fot. Robert Majchrzak/Archiwum

Komentarze(56)

 1. Skoro powiedział Pan prezes parę rzeczowych słów to nasz Pan burmistrz będzie Panu wdzięczny bo niby jak ma znać się na budowach i ich kalkulacjach skoro jest z zawodu prawnikiem.

 2. Zbysiu, nie udawaj , dobrze wiesz o co chodzi. Twój burmistrz zrobił sobie układ typu, prywatne miasto. Postaraj się i namówić sąsiadów do zmiany…
  Po kilku miesiącach ofensywa, dobry gospodarz zaczyna przegrywać.Pan Krzyżanowski otworzył nam jedno oko, drugie otworzy prezes Książek, który też ma serdecznie dosyć kąsajacych macek gospodarza.
  Zbyszku, zrozum, układanie kostki brukowej i branie kolejnych kredytów to za mało.

 3. Masz burmistrz nijako wpisał się w sopłecznośc Kętrzyna,że nie ma co tu zmieniać bo nie wyobrażam sobie innego człowieka z takim temperamentem i niech tak pozostanie.Artykuł jest do bUlu życiowy.

 4. Jest jeszcze nadzieja dla naszego Kętrzyna, mam nadzieję że koledzy wezmą z Pana przykład i również zaczną otwarcie mówić o tym co się dzieje naprawdę. Wierzę że otworzył Pan Puszkę Pandory. Gratuluję odwagi.

 5. No to teraz czekamy na kolejne odsłony: prezesi, naczelnicy, kierownicy- walcie prawdę, jak was j..e ze wszystkich stron. Wstańcie wreszcie z kolan.

 6. Olśnienie? Rypina od 4 lat tłucze do głów że buble Hećmana, że drenaż kapitału, że miasto się wyludnia i starzeje. Macie refleks …

  1. Widać Rypina ma małą siłę przebicia. Bo nie sztuką jest mówić aby mówić, ale sztuką jest mówić tak żeby Ciebie słuchali. Proste? Proste!

   1. Dokładnie ale Pan Rypina lubi papę urabiać. Tanie to i dużo osób to kupuje ale średnio z tego coś wynika. Nie raz już to pisałem. Nie lubię taniego politycznego szczekania które ma niby stwarzać pozory działania. Jak za słowami nie ma czynów to te słowa są tylko papą (polityczną)

 7. Jak się wszyscy zjednoczą to dadzą radę. Do boju po WOLNOŚĆ. Odważni już są. Pierwszy Starosta a teraz Książek i Pan Leszek. Może któryś z Panów zechce być Burmistrzem?

  1. Wszyscy oni byli już z wodzem… i nie tylko. Znam tylko 2 osoby niezależne, nie przypięte do żadnego szamba. W tym kierunku należałoby pracować.

 8. Szanowni Państwo, piszący komentarze na tym forum; niestety nie znacie prawdy jak to było z tym prezesowaniem Pana LK w KTBS; każdy mówi co chce, co Jemu odpowiada oraz pisze co chce, co Jemu odpowiada; Pan Leszek zrobiłby lepiej gdyby zastosował zasadę, że „MILCZENIE JEST ZŁOTEM”, bo sam może mieć sporo kłopotów za tę swoją managerkę w spółce, za poczynione za jego kadencji nakłady w Spółce i składane obietnice (np. bloki na Jaśminowej) i uzyskane efekty; sam otwiera puszkę Pandory …..

 9. Może jest on i dobrym samorządowcem, może nawet bardzo dobrym, ale ekonomistą jest do d… I wszystko.

  1. A mnie się podoba też to : „Wypomniał mi, że wyautowałem jego przedsiębiorców. No ale jeżeli ktoś zawyżał faktury 100, 200 procent, to proszę mi się nie dziwić.” To pokazuje jak działa ten mechanizm

 10. BRAWO Panie Leszku !! Pokazał Pan klasę i tak trzymać ! Życzę powodzenia w walce o godność swoją i mieszkańców Kętrzyna. Być może jest Pan naszą ostatnią szansą

   1. Mało kto ma na tyle odwagi żeby powiedzieć coś takiego o burmistrzu i ja w to wierzę i po co by miał kłamać? Zresztą już od dawna słyszy się to i owo ale nikt personalnie jeszcze się nie odważył i za to duży szacunek dla prezesa.

  1. TAK, mówi to co chce, aby zabolało i było przykre oraz to co trafi na w części podatny grunt w Kętrzynie – krytyka Burmistrza Miasta.

 11. Przeczytałem ponownie wywiad Pana Leszka; Panie Redaktorze, należałoby także w wywiadzie lepiej uważać i sprawdzać co się pisze, ważyć słowa, bo o ile wiem wiele stwierdzeń Pana Prezesa to półprawdy ! Nikt w UM nie zabraniał Jemu prowadzić sprawy Spółki zgodnie z zasadami zarządzania firmą, ekonomii i kodeksem spółek handlowych; gdzie te 800 tys. zł na REMONT SIEDZIBY KTBS (czy remont jest konieczny ?; może lepiej remontować bloki będące w Zasobie KTBS i zasób komunalny !); gdzie decyzja o przyznaniu tych środków finansowych na remont siedziby spółki, który ma wynieść w sumie ok. 1,6 mln zł, gdzie umowa z Urzędem Marszałkowskim na to dofinasowanie ? NIE MA; a ponadto ponoć KTBS ma się przenieść z Biurem Spółki na ul. Dworcową 6, wspólnie z KEC Komec sp. z o.o. ……; słowa należy lepiej ważyć i trzymać się faktów.

 12. Drodzy observator,XXX,XYZ a gdzie wy byliście wcześniej skoro wiedzieliście to wszystko i macie takie dokładne informacje ! ! ! .Ktoś tam wcześniej napisał po ” odprawie ” ustalono jaki jest przekaz dnia .Ktoś tego Pana wybrał na to stanowisko i nie ma co wylewać krokodylich łez.

 13. To jest Obrona konieczna a najlepszą obroną jest atak – gdzie byli ci którzy powinni nadzorować i kontrolować.Zdaje się że jest takie ciało

  1. … o 100 czy 200 procent ? Gdzie dowody ? Szanowni Państwo, to ewidentne kłamstwo i pomówienie !! ktoś tu kreuje nową rzeczywistość w kategorii fantastyka, bo to ABSURDY szkalujące i pomawiające porządnych rzemieślników; czy pozwolicie Państwo, aby to, ot tak sobie, pozostało bez echa i konsekwencji ?

 14. 152 komenty pod panem S.K. z 7 listopada! To jest gostek znany i lubiany! Taaaką robotę robił! Niech pan Redaktor napisze w odcinkach teksty z sesji. Pan prezes Leszek jest chyba jednorazowo tutaj, coś mało się znacie na zapodanych przez niego sprawach? A szkoda. Można podpytać władze na najbliższej sesji czy to prawda. Inne spółki też- jak bedą przedstawiciele, oczywiście. Kto zapyta?

 15. Chciał bym widzieć reakcje i minę Krzyżanowskiego na pozwy sądowe przeciwko niemu od firm które pomawia o zawyżanie cen usług o 100-200% a redaktorek to powiela Panowie za pomawianie,szkalowanie jest odpowiedzialność karna

  1. ponoć prezes LK jest zaskoczony artykułem ?! nigdy go nie udzielał, natomiast była to luźna rozmowa sfrustrowanego człowieka ? nagrana ? zmieniona w artykuł ?? jest problem ……

 16. Proszę zwrócić uwagę, że o tym wszystkim mówi pracujący jeszcze prezes, nie zwolniony który się mści, ale aktualnie pracujący !!! Daje dużo do myślenia np. o kętrzyńskiej karuzeli prezesów : wodociągi – komec – komunalnik. Te same nazwiska – raz tu, raz tu. Czyżby dlatego że są już dobrze wprawieni w realizacji zadań układu ???

 17. Redaktor usuwa komentarz z linkiem do listu, który wysłał prezes po opublikowaniu artykułu. List jest dostępny na nasze miasto. Się porobiło. Naczelny zapomniał autoryzować, prezes się wycofał,jednak wierny PSL

  1. Ale się porobiło; Teraz winny czemuś tam jest b. Prezes KTBS ? , winny Naczelny Gazety. Nadal jednak utrzymana tonacja, że „100 czy 200 % ” było, ale za b. prezesa ?! ….. płacz prezesa po rozlanym mleku, zresztą mocno zepsutym/sfermentowanym ….

 18. To,że faktury były zawyżane przez wykonawców zleceń wystawianych przez KTBS jest faktem. bo sam tego doświadczyłem. Za oderwanie kawałek silikonu od ramy okienej i przejechanie palcem z silikonem na odcinku okoł 15 cm, 150 albo 200 zł. Gdy interweniowałem u tego wykonawcy, usłyszałem, co się Pan tak handryczy o te pieniądze, przecież nie pochodzą one z pana kieszeni. Zaśmiałem się tylko, bo o czym z takim ignorantem odnośnie funkcjonowania Wspólnot można rozmawiać Wygrać tę walkę można tylko poprzez rzeczywistą i dokładną kontrolę sprawowana przez członków Wspólnot,(nie mylić z członkami zarządów Wspólnt, którzy niejednokrotnie współpracują z takimi nierzetylnymi usługodawcami) wydatków nad wszelkiwego rodzaju konserwacje, naprawy, prace porzadkowe, itd. Bez tego nie ma mowy ażeby te nieprawidłowości zlikwidować. Może kiedyś więcej na temat patologi panującej na linii Wspólnota- zarządca- zarząd Wspólnoty – członek Wspólnoty. Lekarstwem na te wszystkie nieprawidłowości jest pilnowanie swojego ciężko zarobionego grosza i nie dawanie sie robić w balona.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *