Mieszko I jak dziewczynka. W Kruszewcu uczą historii naszego kraju

Mieszko I jak dziewczynka. W Kruszewcu uczą historii naszego kraju

Uczniowie klas 1-4 Szkoły Podstawowej w Kruszewcu uczestniczyli w „Żywej lekcji historii”. Wzięli udział w zaślubinach Mieszka i Dobrawy oraz byli świadkami chrztu Polski…

 

Po raz kolejny grupa rekonstrukcyjna pod kierunkiem Jacentego z Ordowa przeniosła uczniów z Kruszewca w przeszłość. Tym razem do czasów panowania księcia Mieszka I. Prowadzący  zapoznał publiczność z krainą dawnych Słowian. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii naszych przodków, zapoznali się z ich wierzeniami, zwyczajami, strojami i uzbrojeniem. Usłyszeli m.in., że Mieszko I do siódmego roku życia wyglądał „jak dziewczynka”, bowiem nosił długie włosy. Kasztelan wyjaśnił, że w kulturę dawnych Słowian wpisany był obrzęd postrzyżyn, polegający na obcięciu włosów dziecku płci męskiej, połączony z nadaniem imienia.

Aktorami w inscenizacji byli też sami uczniowie, a także nauczyciele. Wcielili się w rolę księcia Mieszka, jego żony Dobrawy, biskupa, zakonnika Galla Anonima i wojów drużyny książęcej. Wzięli udział w zaślubinach Mieszka i Dobrawy oraz byli świadkami chrztu Polski. Poza tym wojowie pokazali zwycięską bitwę z Niemcami pod Cedynią. Niezapomniane wrażenia pozostawiła na uczniach możliwość dotknięcia miecza, włóczni, tarcz bojowych czy założenia stroju rycerskiego. Spotkanie z przedstawicielami bractwa rycerskiego okazało się świetną nauką historii. Aktorzy, wykorzystując elementy dramy, trafili do serc najmłodszych.

Elwira Żukowska, fot. Beata Jaświn

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *