Kukułcze jajo. Felieton Rafała Rypiny

Kukułcze jajo. Felieton Rafała Rypiny

Czy prostą sprawę można skomplikować do tego stopnia, że cztery lata to zbyt mało na jej rozwiązanie? W Kętrzynie niestety tak.

 

Już w czerwcu 2013 roku przedstawiłem doraźną propozycję poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego i Mazurskiej. Rozwiązanie to polegało na zwiększeniu ochrony pieszych i pojazdów pokonujących skrzyżowanie z ulicą nadrzędną. Modelowe uspokojenie ruchu możliwe do zastosowania na ulicy leżącej w ciągu drogi wojewódzkiej, nie znalazło jednak uznania w oczach Burmistrza. Skutkiem zwrócenia uwagi na problem, była natomiast publiczna deklaracja ze strony władz miasta, odnośnie instalacji sygnalizacji świetlnej i utworzenia prawoskrętów w obrębie tego skrzyżowania. Wyciągnięty wówczas niczym królik z kapelusza temat sygnalizacji, wywołał jednak szereg uzasadnionych wątpliwości, bo przecież zatrzymanie ruchu na minutę czy półtorej w tym newralgicznym punkcie, z pewnością nie byłoby tym, czego oczekujemy. Sygnalizacja świetlna w żaden sposób nie poprawiłaby też bezpieczeństwa i płynności ruchu w relacjach skrętnych, zwłaszcza przy zmianie kierunku ruchu w lewo – no chyba że powstałaby sygnalizacja kierunkowa, która separując tę frakcję, jeszcze bardziej wydłużyłaby czas i kolejkę oczekujących.

Wobec rosnącej liczby głosów niezadowolenia oraz impasu w sprawie powodowanego urzędniczą indolencją, przedstawiłem kolejne opracowanie – tym razem zawierające propozycje docelowego rozwiązania problemu komunikacyjnego, obecnego od lat u zbiegu Daszyńskiego i Mazurskiej. Autor nowej koncepcji zaproponował nowatorskie w skali kraju podejście do problemu, wskazując przy tym akceptowalne warunki brzegowe dla samego sposobu organizacji ruchu na feralnym skrzyżowaniu. Specjalista odradzał kosztownej przebudowy skrzyżowania, proponując w jej miejsce malowane minirondo. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że proponowane rozwiązanie nie tylko nie wymagało przebudowy skrzyżowania, ale byłoby znacznie tańsze niż instalacja, a następnie eksploatacja sygnalizacji świetlnej. Czy właśnie funkcjonalność i jednocześnie oszczędność alternatywnego rozwiązania w stosunku do założonej przebudowy – dla której tylko samo opracowanie koncepcji kosztowało nas, podatników blisko 25 tysięcy złotych – skłoniły po raz kolejny znanego z rozrzutności Burmistrza Kętrzyna do odrzucenia dobrego rozwiązania?

Malowane minirondo doskonale wpisywałoby się w istniejącą przestrzeń uliczną, nie zajmowałoby dodatkowego terenu, a jednocześnie dawałoby dużą gwarancję poprawy bezpieczeństwa. W stosunku do minironda wyłożonego kostką, eliminowałoby ryzyko wzrostu hałasu i wibracji w czasie najeżdżania na nie kół samochodów – zwłaszcza ciężarowych, bo malowane minirondo to w zasadzie brak ronda, a jedynie sposób organizacji ruchu na skrzyżowaniu tak jak na rondzie, a więc okrężnie wokół wyspy – w tym przypadku wirtualnej. O zaletach ruchu okrężnego i roli ronda jako elementu poprawiającego bezpieczeństwo na drodze, przekonały się w końcu i władze miasta, jednak w miejsce malowanego i taniego minironda zaproponowano klasyczne rondo. Koszt wykonania dokumentacji wyniósł teraz – bagatela – już prawie 50 tysięcy złotych (!). Wiadomość o planowanym rondzie przy Mazurskiej obiegła lotem błyskawicy pół Kętrzyna, docierając również do mieszkańców tej części Śródmieścia i Osiedla Moniuszki. Tym razem to już mieszkańcy powiedzieli – nie. I całkiem słusznie, bo klasyczne, nawet małe rondo z racji swoich wymiarów spowodowałoby , że jazda samochodów odbywałaby się tuż pod oknami budynków mieszkalnych (!).

Proponowane przez miasto rondo, miałoby kosztować circa about milion złotych. Być może wzorem osławionego już przedszkola przy Wierzbowej, cena wzrosłaby jeszcze dwukrotnie i to przed wbiciem pierwszej łopaty. Faktem natomiast jest, że termin złożenia dokumentacji minął dwa lata temu i nie został dotrzymany ze względu – jak to określono – na problemy natury technicznej. Czy tym razem nawet projektant potraktował sprawę „per noga”? Być może tak, bo absurdalna wizja ronda u zbiegu Daszyńskiego i Mazurskiej, pozostaje podobnie jak pomysł z sygnalizacją świetlną w sprzeczności z interesem społecznym, zdrowym rozsądkiem, a dodatkowo w konflikcie ze sztuką inżynierii ruchu. Urządzeń spowalniających ruch – w tym rond – w zasadzie nie powinno się stosować na ulicach z ruchem komunikacji publicznej oraz stanowiących drogę wyjazdu dla pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej. Niestety ten karygodny błąd popełnił już przy milczącej zgodzie Burmistrza – Zarząd Dróg Wojewódzkich w czasie przebudowy ulicy Traugutta, zastępując dwa skrzyżowania z wyspą centralną – rondami.

Czy założenie kosztownej przebudowy skrzyżowania pod sygnalizację świetlną, która w tym miejscu i tak nie rozwiązałaby problemu – było właściwym krokiem? Czy budowa ronda, które utrudni przejazd straży pożarnej w razie wezwania w rejon Osiedla Górnego lub ulicy Gdańskiej – jest wyrazem troski o bezpieczeństwo publiczne? Czy ewentualne minirondo z przejezdną wysepką z kostki generującej hałas, będzie fair wobec mieszkańców? Czy wreszcie wydawanie lekką ręką 75 tysięcy złotych na nierealizowane opracowania napotykające „trudności natury technicznej”, w sytuacji dostępności i możliwości bezzwłocznej realizacji koncepcji malowanego minironda – jest uczciwe? A może po prostu chodzi o odwleczenie problemu w czasie i podrzucenie go jak kukułczego jaja ewentualnemu następcy po wyborach samorządowych w 2018 roku?

Rafał Rypina

Podobne artykuły
105Komentarz
  • Kaktus
  • Dodano 21 listopada 2017

  Brawo panie Rypina za odwagę i nazywanie tego co się w Kętrzynie wyprawia otwartym tekstem i po imieniu.

  Odpowiedz
   • Kętrzyniak
   • Dodano 21 listopada 2017

   Pan Rypina wszystko wie najlepiej tylko nie potrafi rzeczy która zależy tylko od niego a mianowicie doprowadzić do normalnego funkcjonowania wydziału komunikacji.

   Odpowiedz
    • Eeeeee
    • Dodano 21 listopada 2017

    Może nie tylko od niego? Rypina nie jest szefem starostwa – tak na marginesie. Natomiast pan Hećman jest szefem i co zrobił? Bazar który nadaje się do powtórnej przebudowy, oświetlenie przez które jest ciemno jak w d… i westerplatte bis z kałużą pośrodku. Zaaajebisty pan włodarz.

    Odpowiedz
     • Ryszard
     • Dodano 22 listopada 2017

     No tu się mylisz wieksze ma wplywy Rypina na swoj wydzial niz burmistrz na wykonastwo przez firme zewnetrzna, bo asfaltu nie leje burmistrz i w planach studzienek nie rysuje. Burmistrz decyduje o tych bublach ale ich nie realizuje osobiście. Zmianę oświetlania zatwierdził ale żarówek nie wkrecal.

     Odpowiedz
      • Buhahahaaa
      • Dodano 22 listopada 2017

      Ale zatwierdził, przyjął, zmarnował publiczną kasę. Powinien jeszcze odpowiadać za wypadki drogowe.

    • Kazik
    • Dodano 21 listopada 2017

    Kto w twoje brednie uwierzy? Myślisz, że kłamstwo powtórzone 100 razy będzie prawdą? Na szczęście rzeczywistość jest inna i jej zaklinanie nic nie da.

    Odpowiedz
     • Eeeeee
     • Dodano 21 listopada 2017

     To nie kłamstwo. Nie broń Hećmana.

     Odpowiedz
      • Kazik
      • Dodano 21 listopada 2017

      To było do Kętrzyniaka. Nie do EEEEEE.

      • Kamil
      • Dodano 23 listopada 2017

      Hećman powinien oddać całą kasę co do grosza, co wydał na swoje buble, drogi, lampy, dworce, bazarki, obsralisy, kluby billardowe i inne gówno.

   • Gubernator
   • Dodano 25 listopada 2017

   permanentnie Świat Równoległy:
   na przykład,
   on człowiek dla ludzi – myśli rozumem jak rozwiązać problem
   oni ludzie dla siebie – gonią popędem jak i ile wyrwać
   (im obojętne jaki kształt czy funkcje ma kolejny kopiec termitów – byle żreć)
   z nimi nie należy rozmawiać, nie należy ujawniać pomysłów – ukradną i zepsują a winę zrzucą na autora
   Bogumił Kowszuk

   Odpowiedz
    • Sensacyjne głosowanie w PIS
    • Dodano 27 listopada 2017

    Komunikat facebooka PiS Ketrzyn
    „… odbyły się wybory władz komitetu terenowego PiS Kętrzyn. Nad prawidłowością przebiegu wyborów czuwali Prezes Zarządu Okręgowego Jerzy Szmit oraz Sekretarz Radosław Nojman.
    W skład Zarządu Komitetu PiS w Kętrzynie weszli:

    Rafał Rypina
    Grzegorz Prokop
    Piotr WęglarskI
    Mirosława Katiuszyn
    Michał Kochanowski

    Przewodniczącym Zarządu Komitetu PiS w Kętrzynie został Rafał Rypina.”

    (wynik głosowania 21 do 9)

    Odpowiedz
     • Bartek
     • Dodano 27 listopada 2017

     Kogo to obchodzi, skoro nawet żadnej wzmianki w żadnej gazecie nie było? Każdy wie że i tak dalej będzie rządził Prokop. Powtórzę za przedmówcami, że pan Rypina niczego nie zmieni. Żadnen news.

     Odpowiedz
      • Ewa M
      • Dodano 28 listopada 2017

      Nie było wzmianki, ponieważ wszyscy są do tej pory w szoku. A poza tym Nasze Miasto to gazeta burmistrza a Tygodnik Kętrzyński pisze głównie o staroście.

      Rypina jest niezależny. Nie ma gazety.
      Rafał ma za sobą zwykłych ludzi

      • Bartek
      • Dodano 28 listopada 2017

      Ja też uważam że jest niezależny i dlatego nic nie zmieni w tym całym Pisie, gdzie baronem jest Prokop i władzy łatwo nie odda. Najwyżej wyrzuci z pracy żonę pana Rypiny lub pana Rypinę rękami starosty, z którym trzyma koalicje w powiecie. Jednak bardziej by był niezależny, gdyby założył jakiś ruch niezadowolonych w Kętrzynie czy coś w tym stylu i odcioł się od tego całego PISu, a tak jak teraz, to raczej nic nie zrobi.

   • nowyketrzyn@o2.pl
   • Dodano 9 stycznia 2018

   przecież widać, że to jest plagiat, tego nie napisał R…..

   Odpowiedz
  • Czytelniczka
  • Dodano 21 listopada 2017

  Na sprawach ruchu drogowego znam się średnio, ale rzeczywiście w Kętrzynie na drogach jest bałagan. Mój mąż jeździ zawodowo autem dostawczym, to dzień w dzień zdaje mi relację jaki bałagan panuje na ulicach w Kętrzynie.

  Odpowiedz
   • Do Czytelniczka
   • Dodano 21 listopada 2017

   Pacany nie potrafią nawet dobrze znaków ustawić. O czym my tu w ogóle mówimy. Panie Rypina, szacunek za wytrwałość w walce o lepszy Kętrzyn.

   Odpowiedz
   • Kętrzyniak
   • Dodano 21 listopada 2017

   Pamiętać trzeba, że bałagan na ulicach powodują sami kierowcy, a zatem pani mąż także.

   Odpowiedz
    • Do kętrzyniaka
    • Dodano 21 listopada 2017

    I twój Hećman co zaciemnił miasto swoim oświetlonkiem

    Odpowiedz
     • Kamil
     • Dodano 23 listopada 2017

     I znowu wypadek przez oświetlenie. Burmistrz jest temu współwinny. Dlaczego jest taki bezkarny. Pisiaki dupami trzęsą zamiast go załatwić zanim on nas wszystkich załatwi.

     Odpowiedz
    • Kierowca
    • Dodano 24 listopada 2017

    .Wcale nie prawda i jestem za sygnalizacja świetlną i tyle… Niech miasto się nie ośmiesza z tymi rondami wkońcu i tamowania ruchu na codzień.Nawet każdy sąsiad z innego powiatu się wypowiadał i to słyszałem od ziomków że najgorzej się jeździ w Kętrzynie i zastanówcie się 10 razy. Sygnalizacja rozwiąże problem,chociaż piesi się nauczą chodzić na przejściu na światłach i nie gadajcie bzdur….Jestem za sygnalizacją w Kętrzynie i żadnych więcej rond,bo to jest wstyd i hańba żeby Kętrzyn nie miał świateł tylko same chore ronda niebezpieczne…

    Odpowiedz
  • Halina z Czech
  • Dodano 21 listopada 2017

  Malowany to może być dzbanek.A tak poważnie. W Pabianicach zrobili takie rondo malowane. I byla masakra. Jedni jechali jak na rondzie inni przecinali jak na zwyklym skrzyżowaniu. Bez wysepki nie dalo rady.Jest ciasno ale zwykle male rondo jest sensowne.Napewno radny ma rację że światła pogorszylyby tylko sytuację.

  Odpowiedz
   • Do czech to mam za darmo
   • Dodano 21 listopada 2017

   A na stronie Radnego jest link do filmów ze Śląska i Ameryki, gdzie malowane ronda się sprawdzają. Jak czytam Hećmanowca który głupich decyzji wodza będzie bronił do grobowej deski, to rzygać mi się chce.

   Odpowiedz
    • Paweł
    • Dodano 21 listopada 2017

    Niech ktoś tu wklei linki do tych filmów bo na stronie jest tyle materiału że się nie dokopię.

    Odpowiedz
     • Prosta sprawa
     • Dodano 21 listopada 2017

     Wpisz sobie w google: malowane mini rondo

     Odpowiedz
   • Kierowca własnego auta
   • Dodano 21 listopada 2017

   Nie manipuluj. W Pabianicach dali dupy, bo namalowali rondo (w dodatku nie mini) a na wjazdach na skrzyżowanie zostawili stare oznakowanie pionowe. TVN robił o tym materiał dostępny obecnie na Youtube. Pabianice to przykład głupoty urzędników, a nie wady malowanego rondka. To jednostkowy przypadek, a wszędzie indziej malowane rondka się sprawdzają. Pojeździj autem trochę dalej niż na Wojska Polskiego 11, to zobaczysz jak jest.

   Odpowiedz
    • Rondo
    • Dodano 23 listopada 2017

    Rondo w Pabianicach skopali sami urzędnicy. Widać takie głupki jak u nas. W Szczecinie albo w Chorzowie jest dobrze.

    Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 21 listopada 2017

  Akurat wielcy tego miasta znają metody jak zaistnieć w przestrzeni publicznej i to naprawdę działa.A ja powiem,że tam nie ma oświetlenia dla pieszych przez jezdnię.Tak jak mój sąsiad dużo prawił o wiatrołapach a nie widział,że nie ma uszczelki w drzwiach wejściowych i to było OK.

  Odpowiedz
   • Antoni
   • Dodano 21 listopada 2017

   Co tam uszczelka, ważne że ma pod klatką parking 😉

   Odpowiedz
  • Leszek
  • Dodano 21 listopada 2017

  Mazurska z Daszyńskiego jak był burdel tak jest nadal. Pileckiego ciągle się korkuje w stronę Philipsa. Policja niekompetentna skoro błędne organizacje ruchu zatwierdza. Brak słów i nic więcej.

  Odpowiedz
  • Do Leszka
  • Dodano 21 listopada 2017

  Potwierdzam, Westerplatte Bis miała usprawnić ruch na mieście, a sama się zatyka.

  Odpowiedz
   • Buhahahaaa
   • Dodano 21 listopada 2017

   Westerplatte bis to porażka. I jeszcze ta kałuża pośrodku.

   Odpowiedz
  • Kierowca
  • Dodano 21 listopada 2017

  Na Westerplatte Bis brakuje po jednym pasie przynajmniej przed skrzyżowaniem.

  Odpowiedz
   • Szerszeń
   • Dodano 21 listopada 2017

   Westerplatte powinna być po dwa pasy w każdą stronę, najlepiej na całej długości, to by się nie korkowała.

   Odpowiedz
    • Kierowca
    • Dodano 21 listopada 2017

    Oczywiście że bis-ka powinna być po dwa pasy. Ja napisałem tylko, że po dwa pasy przed skrzyżowaniami to absolutne minimum.

    Odpowiedz
  • Zwykły mieszkaniec Kętrzyna.
  • Dodano 21 listopada 2017

  Hećman uważa, że zna się na wszystkim i takie są efekty jego „ręcznego sterowania”.

  Odpowiedz
   • Miro
   • Dodano 21 listopada 2017

   Naszym miastem rządzą ignoranci powiatu i drogowców dotyczy to również.

   Odpowiedz
    • Wujek dobra rada
    • Dodano 21 listopada 2017

    Pan Hećman powinien częściej zaglądać na stronę Rafała Rypiny, to może by się czegoś nauczył na starość.

    Odpowiedz
     • Majka do Wujka
     • Dodano 21 listopada 2017

     Ale Hećman jest niereformowalny i poza tym zachowuje się tak jak by uważał, że zjadł wszystkie rozumy. Jego trzeba już odwołać. Niech sobie wnuki bawi na emeryturze.

     Odpowiedz
     • Kętrzyniak
     • Dodano 27 listopada 2017

     Często mówicie, że Kętrzyn się wyludnia i na tle sąsiednich miast wypada najgorzej. A oto jaka jest prawda według danych statystycznych. W 2017 roku liczba mieszkańców sąsiednich miast i ubytek mieszkańców według stanu z 202roku był następujący:
     Giżycko 29573 ubytek 9,1%
     Kętrzyn 27453 ubytek 3,9%
     Bartoszyce 23932 ubytek 6,0%
     Mrągowo 21914 ubytek 4,8% i co Wy na to?

     Odpowiedz
      • Kętrzyniak
      • Dodano 27 listopada 2017

      Oczywiście według stanu z 2002 roku a nie 202.

      • Statystyka to nie propaganda
      • Dodano 27 listopada 2017

      Kętrzyn jest opóźniony około 10 -15 lat chociaż niestety jak pisze radny Rypina, władza miasta nie umie wypłacić renty opóźnienia tylko powiela głupotę z której inni się wycofują np. polbruk. Kiedy Bartoszyce i Giżycko w 2002 już były w nowym stuleciu, K3N był ciągle mentalnie i gospodarczo w latach 90- tych albo końcu 80 -tych. Oni już zatrzymywali recesję, a K3N był ciągle przed. W 2000 roku w K3nie była komuna. Dymiły kominy, działały fabryki, maluch był luksusem. Nie pamiętasz smyku? Zmiany gospodarcze zaczęły się dopiero około 2002 roku, więc należałoby ocenić też okresy późniejsze. Żeby było też miarodajnie dla Giżycka, to powinieneś wziąć okres np 25 lat 1990-2015 i porównać liczbę ludzi z 1990 i 2015 roku w obu miastach. Podać wartości liczbowe i procentowe. Potrafisz?

    • To prawda
    • Dodano 21 listopada 2017

    Czy z miasta czy z powiatu to jedno i to samo. Ronda, oświetlenie uliczne, strefa parkingowa, rozkłady mpk. A później zdziwienie że kolejne potrącenie jak ostatnio na Chrobrego.

    Odpowiedz
     • Kętrzyniak
     • Dodano 28 listopada 2017

     Oczywiście, że potrafię. Wszystkie dane statystyczne wskazują, że Kętrzyn jest przed tymi miastami. Ale ludzie niechętni burmistrzowi nie przyjmują tego do wiadomości. Dalej będą mówić, że bezrobocie, którego faktycznie nie ma, że Kętrzyn się zwija itd itp. No cóż może Wam z tym lepiej?

     Odpowiedz
      • Hmmm...
      • Dodano 14 stycznia 2018

      10 tysięcy ludzi ubyło, czyli miasto się zwija.

  • Ketrzyniak
  • Dodano 21 listopada 2017

  I to jest felieton, a nie jakaś łzawa dyskusja z prezesem KTBS. 🙂 A swoją drogą czy to taki problem namalować czerwoną czy białą kropkę na środku skrzyżowania i ustanowić te malowane rondko? Kompromitacja urzędasów jak zwykle.

  Odpowiedz
  • qqwerty
  • Dodano 21 listopada 2017

  Rypina mówił już o tym 5 lat temu

  Odpowiedz
   • Hahaha :-) :-) :-)
   • Dodano 21 listopada 2017

   I bardzo dobrze. Gdybyście go posłuchali, to już by dawno nie było problemu.

   Odpowiedz
  • Ryszard
  • Dodano 21 listopada 2017

  Jeśli ten radny działa tak jak pisze to nie dziwi mnie że trwa to 5 lat. Teraz jest naczelnikiem od komunikacji w powiecie więc fachowo mogły zająć się sprawą a zatrzymał się na felietonie. Chłopie zamiast biadolić dzialaj. Wniosek do właściwego urzędu poparty ekspertyzami i jazda. Co zrobiłeś oprócz pisania niemających znaczenia felietonów?

  Odpowiedz
   • @Ryszard
   • Dodano 21 listopada 2017

   Radny jest od tego żeby radzić. Rypina przedstawił dwie koncepcje przebudowy skrzyżowania Daszyńskiego z Mazurską i to nieodpłatnie. Więc nie kłam, że nie działał. Myślisz, że kłamstwo powtórzone 100 razy będzie prawdą? Niech Hećman może się wytłumaczy dlaczego nie skorzystał z przedstawionych koncepcji?

   Odpowiedz
    • WTF???
    • Dodano 21 listopada 2017

    To w końcu czego dotyczyły koncepcje? Przebudowy, czy reorganizacji bez przebudowy? To ty kłamiesz czy Rypina pierniczy trzy po trzy.

    Odpowiedz
     • Do WTF
     • Dodano 21 listopada 2017

     Przeczytaj na stronie Rypiny, to się dowiesz. Nie wszyscy rozrózniają reorganizację od przbudowy z twoim burmistrzem na czele.

     Odpowiedz
      • WTF???
      • Dodano 21 listopada 2017

      No przecież jakiś obrońca pana Rafała napisał o przebudowie, a z felietona wynika że radny oszczędny broni każdego grosza i woli rondo malować niż budować. Więc jak w końcu jest? Pogubiliście się już sami?

      • Szymon
      • Dodano 22 listopada 2017

      Jak zwał tak zwał. Dla mnie jako dla zwykłego zjadacza chleba ważne jest to, że propozycje Pana Rypiny są kilkukrotnie tańsze niż burmistrza. I do tego są bardziej funkcjonalne i bezpieczne dla użytkowników ruchu.

  • Wyborca radykalny
  • Dodano 21 listopada 2017

  Hećmana odwołać, Rypinę wybrać, CBA nasłać, ośrodka w Przystani i zielonych obsralisów pozbyć się jak najszybciej. To nie sarkazm tylko moje myślenie życzeniowe i oby się spełniło, a nie tylko takim pozostało.

  Odpowiedz
   • Ryszard
   • Dodano 21 listopada 2017

   Rypina na Sygnaliste

   Odpowiedz
   • Wyborca umiarkowany
   • Dodano 21 listopada 2017

   Racja. I zięcia awansować .

   Odpowiedz
    • Heheheheee !!!!!!!!!!!!
    • Dodano 21 listopada 2017

    Misiewicza???? Przenigdy!!!!!!!! Rypina jest spoko i ma rację, ale jak od dojnej zmiany się nie odetnie, to nawet pół głosu na niego nie dam.

    Odpowiedz
  • ada
  • Dodano 21 listopada 2017

  Od Kijowa do Berlina tylko Rafał Rypina

  Odpowiedz
   • Ketrzyniak
   • Dodano 21 listopada 2017

   I zajebiście.

   Odpowiedz
  • Kętrzyniak
  • Dodano 21 listopada 2017

  Ci znowu o Rypinie. Rypina to, Rypina tamto. dajcie spokój. Rypina może tylko pisać felietony przy których Wy się niezdrowo podniecacie.

  Odpowiedz
   • Ketrzyniak
   • Dodano 21 listopada 2017

   A co? Hećmanem Ty sie podniecasz, to my możemy Rypiną. Proste.

   Odpowiedz
  • Zięciu
  • Dodano 21 listopada 2017

  W podrzucaniu kukulczych jaj to mój teściu jest najlepszy.

  Odpowiedz
   • Buhahahaaa
   • Dodano 21 listopada 2017

   Masz na myśli siebie „misiu”. 🙂

   Odpowiedz
  • Ania
  • Dodano 22 listopada 2017

  Nie rozumiem dlaczego urzędnicy z burmistrzem na czele, kombinują jak koń pod gorę żeby tylko tego ronda nie namalować?

  Odpowiedz
   • Droga Aniu
   • Dodano 22 listopada 2017

   Kombinują, żeby nie przyznać racji radnemu Rypinie. Może być gorzej, drożej i głupiej. Grunt, żeby ich racja była najmojsza. 🙂

   Odpowiedz
    • Logiczny
    • Dodano 22 listopada 2017

    Może również chodzi o to, aby było nie tylko drożej, ale jak najdrożej. Wszak 10% od dużego „misia” to więcej niż 10% od małego „misia”.

    Odpowiedz
     • Wyborca
     • Dodano 22 listopada 2017

     Ale żeby tyle czasu pierniczyć się z tym skrzyżowaniem? Wstyd panie Hećman.

     Odpowiedz
      • Świadomy obywatel
      • Dodano 22 listopada 2017

      A ile kasy przy tym zmarnowali na koncepcje i opracowania które nawet światła dziennego nie zobaczyły.

      • Kriss
      • Dodano 22 listopada 2017

      Za te lewizny burak powinien gnić w pierdlu.

  • Rondo
  • Dodano 22 listopada 2017

  Takie malowane rondko byłoby w punkt.

  Odpowiedz
  • Wozonko
  • Dodano 22 listopada 2017

  Rypina może sobie pomarzyć o wygraniu z Krzysiem, już plan jego kampanii jest ułożony, ludzie go kochają i będą na niego głosować, żaden tutaj bym napisał. ………. nie ma szans żeby mnie podstoczyc , z czy do ludu ?

  Odpowiedz
   • Świstak
   • Dodano 22 listopada 2017

   A świstak siedzi i zawija te sreberka. Dobrze, że rzeczywistość jest inna i wasze jej zaklinanie nic nie da.

   Odpowiedz
   • Wybory niosą konsekwencje
   • Dodano 22 listopada 2017

   Jeżeli lud wybierze Krzysia, to znaczy że chce być dalej walony w rogi. To niech poźniej nie narzeka, że burmistrz to czy tamto.

   Odpowiedz
    • zbyszek
    • Dodano 22 listopada 2017

    Ja tam nie skarżę się na 8 + podwyżki od rządu.

    Odpowiedz
     • Wybory niosą konsekwencje
     • Dodano 22 listopada 2017

     Ty to w ogóle chyba jesteś konformistą bezgranicznym. Człowiek guma normalnie.

     Odpowiedz
      • zbyszek
      • Dodano 22 listopada 2017

      Wybacz to nie jest prowokacja ale prawdziwna moja podwyżka emerytury.Pewnych rzeczy się nie przeskoczy usłyszysz to nie raz w swoim życiu.Oby nie.

   • jerry
   • Dodano 22 listopada 2017

   chyba na czole

   Odpowiedz
    • Buhahahaaa
    • Dodano 22 listopada 2017

    U ciebie to nawet na d….

    Odpowiedz
     • Kriss
     • Dodano 22 listopada 2017

     Na piździe debilowi nawalić.

     Odpowiedz
  • Pan M
  • Dodano 22 listopada 2017

  Panie Redaktorze, co Pan robi? Chce Pan aby o bezpieczeństwie ruchu drogowego decydował vox populi? Mało w Kętrzynie amatorszczyzny? Po diabła ta sonda? Burmistrz opowiada się za budowa ronda, więc pracowite robaczki udowodnią taką potrzebę. O to Panu chodzi? Opamiętania trochę.

  Odpowiedz
   • Warmiak
   • Dodano 22 listopada 2017

   Pan Hećman już wymyślił bazar.Przy ekstazie prostego i nieświadomego ludu oraz wsparciu jeszcze bardziej nieświadomych bezradnych, wszechwiedzący przedstawiciel ludu z ludowców zarządził też zmianę oświetlenia, robiąc full ciemność jak przystało na ciemnogród. Vox populi to się chyba po polsku nazywa populizm. Kętrzynowo 2020.

   Odpowiedz
  • Kriss
  • Dodano 22 listopada 2017

  Już wystarczy tych zjebanych rond na Traugutta za które żaden chuj nie ponosi odpowiedzialności. W puchę farby zainwestować, kropę pierdolnąć na środku i zobaczyć jakie będą efekty. Jak po roku się uspokoi, to znaczy że gra i buczy.

  Odpowiedz
   • Proste
   • Dodano 22 listopada 2017

   Ostatnio jakiemuś geniuszowi intelektu Rypina tłumaczył o tych rondach na FB i w sumie ma tu rację, ale tamten chyba do dzisiaj nie chwyta o co biega. 🙂

   Odpowiedz
    • baska
    • Dodano 22 listopada 2017

    geniuszem intelektu wykazal sie tam sam radny teoretyk

    Odpowiedz
     • Miał rację
     • Dodano 22 listopada 2017

     i zapędził chłopskiego filozofka najmądrzejszego we wsi do kozy. 🙂

     Odpowiedz
      • Romek
      • Dodano 22 listopada 2017

      chlopak dal sobie na spokój jesli Rypin nie potrafi odpowiedziec na proste pytanie, to jest pieprzenie o pieprzeniu, opierac sie na teoretycznych opiniach i symulacjach ogolnych inzynierow przed komputerem, skoro mowimy o konkretnym skrzyzowaniu to m,ówmy o konktetach, takie pindolenie to jest bez sensu. Taki inzynier ktory w teren nie chodzi zaprojektowal na Pileckiego studzienki zamiast w najnizszym miejscu to w rownych odleglosciach a kolejny wykonal. Do dupy tacy teoretycy.

      • @romek
      • Dodano 24 listopada 2017

      A włodarz za to zapłacił. Do dupy z takim włodarzem..

  • olg
  • Dodano 22 listopada 2017

  on nie odpowiada on opowiada, zamiast temat wyjaśniać to go rozdmuchuje wypowiedzi uogólnia i przytacza kolejne przykłady. To taka skuteczna metoda teoretyka na zmęczenie przeciwnika, aż ten mu przytaknie lub odpuści.

  Odpowiedz
  • Rypina miał rację
  • Dodano 22 listopada 2017

  Skoro baran nie rozumiał że stare ronda nie były rondami, a nowe są i wymuszają hamowanie co dla straży jadącej do pożaru oznacza stratę czasu, to mu wyłożył wszystko łopatologicznie od czasów wynalezienia koła. A tamten swoje, że strata czasu zła ale nowe ronda które taką stratę powodują są jednak fajne. No kur.. Schizofrenia? Czy po prostu typowy wyborca KWH?

  Odpowiedz
   • zdecydowanie tak
   • Dodano 23 listopada 2017

   Adwersarz Pana Radnego sam się pogubił i ośmieszył. Chciał się przyczepić bez sensu i wyszło zabawnie.

   Odpowiedz
  • Pistozlo
  • Dodano 23 listopada 2017

  A nie prościej zrobić po prostu ulice jednokierunkowe, co by wymusiło inną organizację ruchu? tzn ul. Mazurską jednokierunkową na odcinku od Daszyńskiego do Sikorskiego (wjazd od Daszyńskiego), a ul. Mielczarskiego zrobić jednokierunkową – wjazd od ul. Sikorskiego. Nie wiem, czy taki wariant ktoś analizował?

  Odpowiedz
   • Pomysł ciekawy
   • Dodano 23 listopada 2017

   O Mielczarskiego jednokierunkowej to Rypina mówił kilka ładnych lat temu w KTK że mu tak ekspert doradził. Na jednym pasie parkują auta, więc jeden kierunek mógłby przy okazji uporządkować ruch.Natomiast co do Mazurskiej to nie wiem. Poza tym jeden kierunek nie rozwiązuje sprawy skrzyżowania, chociaż pewnie by wyeliminował część ruchu.

   Odpowiedz
    • Paweł S
    • Dodano 23 listopada 2017

    Rypina mówił też o tym, że Westerplatte Bis powinna mieć po dwa pasy zanim ją jeszcze zaczeli robić, ale Hećman jak zwykle wolał po swojemu po głupiemu. To był program z Nowakiem. Nowak też się mądrzył że się nic nie zatka, jak Rypina mówił że ma obliczenia i się zatka. I gadaj z oszołomami.

    Odpowiedz
     • Ło matko i córko.
     • Dodano 23 listopada 2017

     Nowak, wielki fachowiec. Chyba od pasania owiec. Teraz niech popatrzy w oczy panu Rypinie i niech przeprosi za swoje chamskie uwagi w tamtym programie, bo dzisiaj widzimy że nie miał racji. Podobnie jak te wszystkie głąby kapuściane z dróg z Bałtyckiej albo z inwestycji z miasta.

     Odpowiedz
  • JAN
  • Dodano 23 listopada 2017

  Czytam rożne opinie ,że Pileckiego ( Westerplatte bis ) nie potrzebna a okazuje się ,że jest duży ruch na niej i przydałaby się szersza . Odciążyła ruch na Daszyńskiego odciążyła !!! Rondo na Daszyńskiego – Mazurska oczywiście namalować i sprawdzać to niewiele kosztuje, przy ciasnej zabudowie tak się praktykuje np.Siedlce , ale dyskutują ci co takiego ronda nie widzieli

  Odpowiedz
   • Krzychoo
   • Dodano 24 listopada 2017

   Jak zwykle w Kętrzynie. Im większy ignorant, tym więcej dyskutuje..

   Odpowiedz
  • TKM
  • Dodano 23 listopada 2017

  A Rypina mówił , mówił ,mówił …………. i mówił i co z tego ?

  Odpowiedz
   • Paweł S
   • Dodano 23 listopada 2017

   Rypina mówił żeby powstrzymać się z budową Westerplatte, bo ten projekt co Hećman chciał realizować i zrealizował to bubel. Że ulica za wąska i że ma zły przebieg w terenie. No i co przydupasy głupie? Jest za wąska o 2 pasy i źle leży w terenie, bo jest dołek z kałużą. Urzędasy Hećmana głupie nie zauważyły, kiepski projektant też nie zauważył, a eksperci Rypiny na których się powołuje wychwycili.

   Odpowiedz
    • kamil
    • Dodano 23 listopada 2017

    Tak było. Potwierdzam.

    Odpowiedz
    • kierowca
    • Dodano 28 listopada 2017

    Panie Pawle co wychwycili /- obniżenie terenu / – odwodnienie poprawione .
    Z tego co Pan pisze to trzeba budować ulice tylko na płaskim terenie pod poziomicę , a tak nie jest np. w górach. Malkontenci piszą , że za wąska czyli jest bardzo potrzebna bo jest na niej duży ruch , który odciążył ul. Daszyńskiego i Sikorskiego. PIS wszystko neguje tyko by burzył nawet Pałac Kultury . Zbudujcie coś a potem burzcie oprócz gębowanie coście zbudowali nie potraficie w terminie złożyć wniosku o dofinansowanie remontu basenu bo nie umiecie liczyć do 7 (KPA ) Panowie Starostowie

    Odpowiedz
  • Kierowca
  • Dodano 26 listopada 2017

  Więcej żadnych chorych rond w Kętrzynie,najwięcej kolizji będzie zastanówcie się. Sygnalizacja świetlna i nic więcej.
  Jestem za sygnalizacją świetlną i nie ośmieszać się w Kętrzynie. W Brodnicy woj Kujawsko Pomorskie jest takie skrzyżowanie ze światłami tak jak Mazurska Daszyńskiego,Giżycko też ma i lepiej się jeździ i nie ma takiego problemu z jazdą… Ktoś się boi poprostu sygnalizacji swietlnej i tyle… Nie ośmieszajcie się z tym chorym rondem….

  Odpowiedz
   • Bzdury
   • Dodano 26 listopada 2017

   Sam się ośmieszasz ignorancie. Cały świat odchodzi od sygnalizacji w kierunku rond. Było o tym akurat ostatnio w TVN Turbo. Tylko ronda muszą być dobrze zrobione, a nie jak przy Pocztowej.

   Odpowiedz
    • Wyborca
    • Dodano 11 grudnia 2017

    Argumenty do niektórych nie trafiają i jak mniemam są to wyborcy Hećmana.

    Odpowiedz
    • Taka prawda
    • Dodano 14 stycznia 2018

    Rondo przy gazowni to temat na odrębny program.

    Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *