Krzysztof Krupienik: Mam nadzieję, ze nasza działalność będzie się rozwijała – z pożytkiem dla mieszkańców powiatu

Krzysztof Krupienik: Mam nadzieję, ze nasza działalność będzie się rozwijała – z pożytkiem dla mieszkańców powiatu

– W Polsce powstała cała masa nowoczesnych obiektów sportowych, ale na dzień dzisiejszy niczym im nie ustępujemy – mówi Krzysztof Krupienik, dyrektor Powiatowego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Kętrzynie, z którym o nowo wyremontowanej hali sportowej, planach związanych z krytą pływalnią, a także imprezach sportowych organizowanych przez PCSTiR rozmawiał Robert Majchrzak.

 

Niedawno zakończył się remont hali sportowej przy PCSTiR. Obiekt wygląda imponująco, ale proszę powiedzieć jakie są plany wobec niego.

Przede wszystkim ogromnie cieszy mnie fakt, że zarząd powiatu zauważył potrzebę modernizacji obiektów wchodzących w skład powołanego w tym roku PCSTiR. Pierwsza została zmodernizowana właśnie hala sportowa. Na jej remont udało się pozyskać 220 tysięcy złotych z Ministerstwa Sportu, a całość inwestycji wyniosła 729 tysięcy złotych. Dodatkowym atutem tej inwestycji było niewątpliwie to, że większość prac na obiekcie wykonywali lokalni przedsiębiorcy. A obejmowały one remont części sportowej, siłowni, widowni, holu wejściowego i zaplecza administracyjnego. W części sportowej wymienione zostało oświetlenie, tablica wyników, kosze do koszykówki, bramki, piłkochwyty, a także została wykonana renowacja parkietu. Natomiast widownia została wyposażona w  plastikowe siedziska.

Ważnym elementem tej modernizacji był też remont holu wejściowego. Przebywają w nim zarówno osoby korzystające z hali sportowej, jak i z krytej pływalni, a hol, który jeszcze do niedawna odstraszał, teraz jest wizytówką całego obiektu. Dzięki modernizacji obiekt stał się bardziej funkcjonalny i został przystosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po remoncie spełnia wszelkie kryteria obowiązujące w 21 wieku.

Obiekt ma w dalszym ciągu służyć uczniom Powiatowego Centrum Edukacyjnego, ale też organizacji ogólnodostępnych imprez sportowych. Zresztą dwie z takich imprez mamy już za sobą. W dniu otwarcia nowo wyremontowanej hali odbyła się tu II Parafiada Kętrzyńska, a w miniony weekend zorganizowaliśmy turniej piłki nożnej chłopców, w którym uczestniczyły drużyny m.in. z Białegostoku, Suwałk i Kętrzyna. Jak do tej pory spotykam się z przychylnymi opiniami naszych gości, a najlepszym tego dowodem są wykonane już rezerwacje różnych klubów sportowych z naszego regionu, na  pobyt u nas w okresie zimowym.

Te zewnętrzne opinie są chyba najbardziej obiektywne i najbardziej cieszą.

Zgadza się. Ludzie porównują obiekty, które mają u siebie, na które jeżdżą do innych miejscowości, więc są to też opinie najbardziej miarodajne. W Polsce powstała cała masa nowoczesnych obiektów sportowych, ale na dzień dzisiejszy niczym im nie ustępujemy.

Remont hali sportowej został wykonany w zakładanym terminie. To rzadkość.

Prace zostały wykonane w ciągu dwóch miesięcy. To chyba swoisty rekord. Zakres prac był olbrzymi, więc tym bardziej ich wykonawcom należą się podziękowania. Remont został wykonany i szybko, i solidnie.

Drugim członem obiektu przy ul. Poznańskiej jest kryta pływalnia, która w niedalekiej przyszłości również ma być modernizowana. Sezon korzystania z basenu pod dachem już się rozpoczął. Jak w tym pierwszym okresie wygląda zainteresowanie pływalnią?

Do tej pory basen był uruchamiany we wrześniu lub na początku października. W tym roku, ze względu na prowadzone prace remontowe, ten start nieco wydłużył się w czasie. Od 8 grudnia pływalnia jednak funkcjonuje i korzysta z niego coraz więcej osób.

Kryta pływalnia dawnej „Budowlanki” ma się zmienić nie do poznania. Fot. Robert Majchrzak

Kryta pływalnia dawnej „Budowlanki” ma się zmienić nie do poznania. Fot. Robert Majchrzak

Jest to korzystanie indywidualne, czy może na pływalni prowadzone są zajęcia szkolne?

W tym roku nauką pływania zostały objęte klasy trzecie szkół podstawowych. Obłożenie jest więc coraz większe i mam nadzieję, że ten trend utrzyma się.

Co do remontu basenu, to jest już wykonany projekt, według którego dzisiejsza pływalnia przekształci się w kameralny park wodny. Powstaną dwie dodatkowe niecki dla najmłodszych, jacuzzi, sauny, zjeżdżalnie oraz odrębne zaplecze sanitarno-socjalne. Po tych wszystkich zabiegach obiekt będzie mógł być czynny przez cały rok.

Jak wygląda realizacja tej inwestycji?

Z tego co wiem, to został już złożony wniosek o dofinansowanie do marszałka województwa, a niebawem kolejny wniosek ma trafić do Ministerstwa Sportu. Prowadzone są też rozmowy z władzami Prawdinska z Obwodu Kaliningradzkiego, aby w ramach programu Polska-Rosja przygotować wspólny projekt modernizacji basenu, ponieważ tam również planowana jest budowa pływalni.

To wszystko brzmi bardzo obiecująco. Kiedy możemy spodziewać się realizacji tych zamierzeń?

Wszystko zależy od podjęcia uchwały rady powiatu w sprawie zadania inwestycyjnego. Liczę na to, że zostanie ona podjęta w najbliższym czasie.

Co do potrzeby nauki pływania nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Występuje tu zarówno aspekt sportowy, zdrowotny, ale i bezpieczeństwa, gdyż osoby doskonalące pływanie lepiej radzą sobie na otwartych akwenach.

Powiatowe Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji funkcjonuje niespełna rok, a już może się pochwalić organizacją wielu imprez sportowych. Skąd czerpiecie motywację i siłę do działania?

(Uśmiech) Z pewnością spory wpływ na to ma moje doświadczenie i kontakty w środowisku sportowym. Poza tym niektóre z tych imprez same się „nakręcają”, jak choćby zawody organizowane w ramach rywalizacji pod egidą Szkolnego Związku Sportowego. Otrzymujemy już do organizacji imprezy rangi półfinałów mistrzostw województwa, a liczę na to, że w najbliższym czasie będą to również finały.

Mam też nadzieję, że w dalszym ciągu intensywność i różnorodność organizowanych przez nas imprez będzie się rozwijała. Z pożytkiem dla mieszkańców powiatu kętrzyńskiego.

Dziękuję za rozmowę.

 

Zdjęcie: Krzysztof Krupienik na tle nowo wyremontowanej hali sportowej przy ul. Poznańskiej w Kętrzynie. Fot. Robert Majchrzak

Podobne artykuły
5Komentarz
  • zgroza aka rewolucja
  • Dodano 18 grudnia 2016

  Co tam przyglupie nkowiaki? To jak rozliczamy sie z wlasnymi sumieniami czy jednak wybierzec iwe niedlugo represje dla siebie? A prowokowac was za wiele nie bedzie trzeba sami podacie sie na tacy w razie co. Nie liczcie nawet, ze ktokolwiek uspokoi sytuacje w wawie. Aa bym zapomnial…przygotujcioe sie na powtorke z rozgrywki troche was tam sie rozrzedzi…liczbowo.

  Odpowiedz
  • ratowniczka
  • Dodano 18 grudnia 2016

  czy wsplny projekt ze stroną rosyjską oznacza ze sa plany abyśmy mogli po wybudowaniu pływalni w Prawdinsku na terenie Obwodu Kaliningradzkiego z niej korzystac? Przy tej obietnicy udostepniac teraz swoją? hahhha ciekawe rozwiązanie!

  Odpowiedz
  • Marzena.
  • Dodano 19 grudnia 2016

  Pływalnia ma być modernizowana o dodatkowe atrakcje, ale jak zrozumiałem z relacji, teraz przeszła, przy okazji jakiś remont? Gdyz otwarto ją nie jak co roku we wrześniu a w grudniu. Wywiad na całą stronę a informacja o pływalni nieczysta. Trzeba to zobaczyć.

  Odpowiedz
   • ilustrator
   • Dodano 19 grudnia 2016

   Ty może nie czytaj tylko oglądaj obrazki – łatwiej zrozumieć

   Odpowiedz
  • misiewicze z Kętrzyna
  • Dodano 21 grudnia 2016

  No i mamy kętrzyńskich misiewiczów na stronie .Nowoczesna
  http://misiewicze.pl/lista-misiewiczow

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *