Główna Informacje Kętrzyn w ścisłej czołówce miast, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza!

Kętrzyn w ścisłej czołówce miast, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza!

Kętrzyn w ścisłej czołówce miast, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza!
0
55

Jak podaje Serwis Samorządowy PAP (samorzad.pap.pl), niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe.  

 

Według analiz Polskiej Akademii Nauk największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w woj. opolskim, Hajnówce w woj. podlaskim i w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim. Wysoko są również: Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), Przemyśl i Sanok (woj. podkarpackie) oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie). Łącznie funkcje społeczno-gospodarcze w najwyższym stopniu tracą 122 miasta.
Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe). Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.
Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł. W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza Minister Rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

źródło: samorzad.pap.pl

Cały artykuł znajduje się tutaj.

Fot. Archiwum

Komentarze(55)

 1. Szczerze, nie sądzę żeby jakakolwiek zmiana władzy mogła coś zmienić. Większość młodych wyjeżdża na studia do dużych ośrodków. Tam znajduje pracę i często do ketrzyna wraca tylko na święta ..

  Nie bardzo widzę możliwość żeby burmistrz coś zmienił w tym zakresie. Zarobki w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu zawsze będą większe niż w Kętrzynie, nawet jak pojawia się miejsca pracy dla ludzie ze specjalistycznym wykształceniem. (mechatronik, inżynier biomedyczny itp.)

  Bynajmniej nie pochwalam obecnych władz miasta.

  1. Właśnie o to chodzi, by ktoś wykazał się czymś więcej niż estetyką miasta. Tu trzeba pomysłowych ludzi. Przede wszystkim strefa ekonomiczna powinna tu powstać z prawdziwego zdarzenia.

  2. Właśnie dlatego że takich co nie sądzą żeby inna władza mogła coś zmienić, wygrywa Hećman od 20 lat. Głupiś Łukasz czy frajera szukasz?

 2. A moze by nieuprzemysłowywiać, np jakiegos miasta bardziej, tylko wzbogacic ,a zainwestować bardziej pod kątem turystycznym. Inwestujac w niektore miejsca, mozna zyskać więcej.
  Ja prawdopodobnie za rok wracam do Kętrzyna, jestem osobą młodą, wykształconą. Skoro takich potrzebujecie, to dacie mi wsparcie na start gdybym miala pomysł i to nie jeden… ? Haha.

  1. To niech Twoi Rodzice, znajomi i może Ty sama zagłosuj w najbliższych wyborach na pana Rypinę. Tylko on pisze o równomiernym rozwoju z naciskiem na turystykę i walory miasta. Zobacz na facebook radnego i jego stronę

 3. Głosujcie dalej na KWH, na gościa który od 20 lat jest burmistrzem i ciągle mówi o rozwoju miasta… chyba w kwietniki!!!! Precz ze świtą Hećmana!!

 4. 255 Miast średnich mamy w Polsce a 122 tracą funkcje społęczno – gospodarcze 50% faktycznie news na miarę dramatu. Oczywistym jest że ludzie wyjeżdżają do miast większych, jeżeli na liście jest Giżycko, Ełk , Elbląg to o czym my tu rozmawiamy …

 5. Bo tu wrzucono razem i średnie i małe. Srednie miasta to raczej około 100 tys typu Elbląg, Ełk, a Giżycko i Kętrzyn to raczej małe.

 6. Kolejna okazja wykorzystana do walnięcia Hećmana. Niskich lotów to. Proponuję zrobić eksperyment. Hećman niech daje ogłoszenia w tygodniku. Zobaczycie, że już nie będzie takich artykułów albo będą inaczej napisane. Starosta daje ogłoszenia i nie ma czarnego PRu, burmistrz Korsz zatrudnia redaktora i nie ma PRu. Kozyra podpadł redaktorowi i ma czarny PR. Prawdziwe dziennikarstwo. Taki ranking gazet trzeba zrobić

   1. Tylko, że w tym reżimowym portalu/gazetce jest napisane w niedosadnym stopniu. Bardzo łagodnie to jest ujęte w słowa. Przypominam bezrobocie 4 w kraju, tutaj w rankingu o sytuacji społeczno-gospodarczej również 4 miejsce, wcześniej był ranking w którym Kętrzyn miał 1 miejsce jako miasto w którym się najgorzej żyje. Dramat!

 7. Głosujmy nadal na ludzi przyklejonych układami do władz, a to poprzez firmy które prowadzą lub uzależnionych od stanowisk w samorządzie, to będzie nadal tak samo. Niestety Wasz okrzyknięty kandydat na superburmistrza już się wyklepal a popierają go Ci którzy liczą na układziki. Takie miasteczka jak Kętrzyn sa skazane na taki stan jaki mamy. Mazury mają mnóstwo miast położonych nad jeziorami i tam turystyka będzie kwitla. Nasze miasto nigdy nim nie będzie i musimy się z tym pogodzić. Nie ma co się łudzić. Nowy pomysł musiałby być bardzo wyjątkowy. Budowa obiektu który przyciągnie ludzi nie tylko w sezonie ale cały rok. Miejsca na inwestycje sa teren po browarze, teren zielony w dole przy poczcie. Tam mogły być zaplanowane budowy obiektów uzytkowych w ktorych moglyby powstac rozrywki całoroczne np. tor gocardowy, kręgielnia, lodowisko, strzelnica sportowa, zamkniete pokoje zagadek, paintball w zamkniętych przestrzeniach imitujacych korytarze z Wilczego Szanca itp. Do tego dobre jedzenie i mamy turystów którzy tu przyjadą w tym celu aby się zabawić w odmienny sposób rywalizując drużynowo.

  1. Nikt nie przyjedzie do Kętrzyna postrzelać w kulki, skoro ma takie w Olsztynie na miejscu. Co z tym superburmistrzem? Podbijam.

 8. Głosujcie na Arkadiusz Książka byłego prezesa KTBS a obecnie prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier”. Młody zdolny i przebojowy będzie dobry Burmistrz!!

   1. Książek to: KTBS i grzyb na Jaśminowej
    Książek w Spółdzielni mieszkaniowej to: dodatkowe opłaty za wodomierze, podwyżka za ogrzewanie mieszkań
    Książek planuje w spółdzielni: podwyżkę funduszu remontowego i podwyżką czynszu

 9. To miasto ma potęcjał ale nie z tymi ludźmi u władzy,wystarczy wejść do urzędu komunikacji o popatrzeć na to towarzystwo,i tak jest praktycznie w całym Kętrzynie,jakby za karę pracowali,dla czego Mrągowo,Biskupiec,Bartoszyce,Giżycko potrafią się rozwijać,dobrze ktoś napisał jaki pan taki kram.

  1. To w tych miastach wydziały komunikacji sa uśmiechnięte i w związku z tym potrafią się rozwijać. No widzisz a tam szefem jest superkanydat tego portalu na burnustrza jakos zmian nie widać tyle ma pomysłów teoretycznych. W takim wydziale powinien być numerator kolejowy i byłoby po problemie. Ile powiatów w Polsce tyle wydziałów każdy jakiś sobie radzi
   Wystarczy zapytać i dobry pomysł wdrożyć u siebie.

   1. Już widzę ja osławiona jedenastka zagłosuje za zmianami w budżecie i da kasę na automat kolejkowy skoro nawet nie chce się im przyjść na sesję. Baju baju będziesz w raju.

 10. Ciekaw jestem czy Hećman nadal będzie twierdził, że Rypina mija się z prawdą w felietonach, które pojawiają się w jednym z tygodników? Dane PAN potwierdzają przecież to o czym Rypina bębni od kilku lat. Czas otworzyć oczy i dać szansę innym. Hećman musi odejść.

  1. Bartoszyce się rozwijają to że są przed nami w rankingu to nic nie znaczy, ponieważ byli bardziej zacofani niż my, a teraz… 464 nowe miejsca pracy, 411 utrzymanych oraz inwestycje na poziomie 69 mln złotych to efekty funkcjonowania Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bartoszycach.
   Podstrefa w granicach miasta obejmuje 60 hektarów ziemi, z czego 40 hektarów pozostaje do zagospodarowania. Na terenie Bartoszyc 7 zakładów zdecydowało się na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
   A w niedługim czasie powstanie obwodnica, która jeszcze podciągnie te miasto. Nie to co Kętrzyn zapadlisko upadłych zakładów…

 11. Ktoś tu kiedys fajnie napisał o zakładach w których w Kętrzynie pracowałem,że to nie były moje zakłady a teraz czyje się tylko tak grzecznie zapytowywuje ? 🙂

 12. Serce peka na wspomnienie zrujnowanych zakladow ktore kiedys byly wizytowka miasta , gdyby dzialaly teraz nie potrzebne by nam byly jeziora ,sam browar po drobnym remoncie bylby atrakcja . Mamy takie czasy ,ze za trwonienie majatku narodowego nikt nie odpowiada,jedyna kara moze byc nie oddanie glosu podczas wyborow ,niestety w Ketrzynie wiekszoscia sa emeryci ktorzy nie baczac na los ludzi mlodych ida do urn po mszy w kosciele i z usmiechem glosuja na wladze ktora ich gosci ,karmi,tanczy z nimi.PAN WLADZA juz dawno rozszyfrowal ketrzynska rzeczywistosc i wie w kogo inwestowac aby zwyciezac .W 2018 roku znowu bedziemy witac ,, DOBREGO GOSPODARZA ,, , msza swieta w BAZYLICE . Prosmy naszych bliskich emerytow aby nie szli do urn ,aby o losie miasta zdecydowali mlodzi ludzie ,ktorym lepiej bedzie w rodzinnym miescie niz gdzies daleko od starych rodzicow .

 13. Paradoksem jest fakt ,ze emeryci glosujac na PANA Hecmana zaslepieni egoizmem wyganiaja swoje wlasne dzieci z miasta . Mlodzi Ketrzynianie dadza sobie rade w innej rzeczywistosci ,ale czy starsi ludzie pomysleli o tym kto bedzie sie nimi opiekowal na starosc, w chorobie . Za proznosc przyjdzie slono zaplacic.

  1. Tatuś masta o nas pomyślał. Na dzień seniora gada, jaki piękny dom starców wybuduje… przed św. zmarłych. A jaki piękny jest cmentarz w Berlinie gdzie leży jakiś niemiec Arno Holz czy jakoś tam. Alejki, drzewka, jeziorko! Ktoś powiedział: To po co tu wrócił? Mógł tam zostać jak tak piknie. ha ha ha lubi Pink Floyd’ów Money Money…

 14. Ogromne wrazenie robily manifestacje w duzych miastach, ludzie walcza o swoje . Ketrzyn tez musi sie obudzic . Wszystkie ostatnie rankingi obnazaja nasza wladze. Burmistrz rzadzi juz dosc dlugo by moc jednoznacznie przypisac mu nieudolnosc. Uwazam ,ze nalezy od pazdziernika ,na rok przed wyborami zawiazac inicjatywe na rzecz obrony miasta,aby wylonic kandydata . CZekam ,moze ktos ma czas i bedzie sie mogl tym zajac,napewno sie przylacze.

  1. Teodor i inni, przychodźcie na sesje (poszukajcie bez cenzury ketrzyn). Szybko się zorientujecie. Radni siedzą jak barany, burmistrz ucieka… przed kim/czym?

  1. O tak już pokazał na co to stać i to nie jeden raz. Teraz teorię przekształca w praktykę. Wydział komunikacji to widocznie kluczowa komórka starostwa skoro od kilku lat ich szefowie zmieniają się jak opony na kolejny sezon. Zmiany szefów widać a w reform kierowaniu wcale. Taki to teoretyk. Głosuj głosuj….

  2. Po ostatnich doniesieniach medialnych ja, moja rodzina i wielu znajomych zagłosujemy na Rypinę. Czas na zmiany i nowe rozdanie.

   1. To po za doniesieniami przypatrz sie kim sie chłop otoczył, kolesie medialni ktorzy go sami promują, w tym ten portal. Czyzby koledzy z piaskownicy bo przecież nie z wojska 😛

 15. Bwhahahha zeby te dane jeszcze byly w pelni wiarygodne a jak jest naprawde to nawet takie udzielajace sie tutaj oszolomstwo raczej zdaje sobie z tego sprawe. Te tzw nawalnice a raczej traby powietrzne bez echa nie przeszly nigdzie. Trwa tzw Bitwa Ostateczna i zarowno Nasza strona jak i oboz antychrysta spod znaku 666/777 nie bedzie zwazal na to ilu polaczkow przy okazji polegnie. A dla was jako nke bedzie przygotowane cos specjalnego, ale to bedzie juz bardziej przemyslane niz to co mialo miejsce 2 lata temu do czego zreszta nie potraficie sie ani troche przyznac i m in wlasnie za to bedziecie jako zalosna melina coraz bardziej zamiatani pod dywan. Pojawiaja sie tu juz zreszta komentarze, ktore jasno mowia jak wielkie kurwoniewolnictwo panuje w beretach nkowiakow. Spokojnie poczekajcie na swoja kolej najpierw przy okazji beda wyrywane hektary lasow, niszczone budynki i nie tylko w innych rejonach polsyfu. Nie zapomnimy wam smiecie tego do czego okazaliscie sie zdolni. Pewne jest jedno: nie bedziecie kompletnie wiedzieli co sie wowczas dzieje; dosl;ownie bedziecie masowo wariowac i zadne ucieczki wam wowczas nie pomoga a na pewno nie przed sila, ktora was poskromi raz na zawsze.

 16. zgroza aka rewolucja – znowu jesteś ? tryknij baranka więcej nie chce mi się pisać .
  Ps nie jedz Barszczu Sosnowskiego

 17. Akurat z uposledzencami tu nie rozmawiam tylko z tymi co bardzo dobrze wiedza o co chodzi. Bo taki rysiek to kompletnie sobie nie zdaje sprawy jak bardzo nke jest tepione przez niemalze wszystkich nawet przez tutejszy rzad z wawy. Pisalem juz o tym, ze z tym swiatem pozegnal sie ktos znaczacy jesli chodzi o utrzymanie tej ochujalej niewolniczej mentalnosci. I bardzo dobrze wiedzialem, ze ten ktos mial tu w tym niemaly udzial. A nke to jak woli (jak juz zreszta mowilem) chca byc skonczeni to smialo tylko niech doprosza sie o to jeszcze bardziej to jedynie szybciej to nastapi. Wiem za duzo o sprawach, o ktorych nigdy nie bedziecie mieli bladego pojecia. Jesli ktos chce tu zadzierac z kims o kim chodza sluchy, ze ma zdolnosc do rycia bani innym (dodam ze na spokojnie) to sie jedynie moze doprosic. I oczywiscie czekajcie sobie na swoja kolej, bo jeszcze troche trzeba polikwidowac takich i owakich.

 18. Odsunąć od władzy nieuczciwych nieudaczników zanim rozpieprzą do końca to miasto! Radny Rypina ma moje poparcie!!! Im szybciej wybory, tym lepiej.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *