JPK VAT? Urząd Skarbowy wyjaśnia o co w tym wszystkim chodzi podczas szkolenia w starostwie

JPK VAT? Urząd Skarbowy wyjaśnia o co w tym wszystkim chodzi podczas szkolenia w starostwie

We wtorek, 28 listopada, w Starostwie Powiatowym w Kętrzynie zorganizowano szkolenie dla przedsiębiorców. Tematem spotkania był jednolity plik kontrolny, tzw. JPK_VAT oraz aplikacja Ministerstwa Finansów.

 

Od 1 stycznia 2018 roku zmienią się zasady rozliczania podatku VAT dla mikroprzedsiębiorców. Każdy składający do tej pory deklaracje VAT-7 lub VAT-7K będzie zobowiązany do prowadzenia elektronicznej ewidencji (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłania jej do Urzędu Skarbowego. Dokument JPK_VAT będzie trzeba wysłać do US do 25 dnia po zakończeniu danego miesiąca. Przykładowo: do 25 lutego należy wysłać informację za styczeń, do 25 marca należy wysłać informację za luty itd. Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Zawiera dane, które do tej pory są ewidencjonowane w rejestrze zakupów i sprzedaży. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie. Jeśli przedsiębiorca nie korzysta ze specjalistycznych programów finansowo-księgowych, Ministerstwo Finansów udostępni mu bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT na stronie internetowej www.jpk.mf.gov.pl. Podobne rozwiązanie jest już stosowane w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (od 1 stycznia 2017 r.) oraz dużych przedsiębiorstwa (od 1 lipca 2016 r.). Nowy obowiązek dotyczy mikroprzedsiębiorców, jeśli są podatnikami VAT i składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, ich obroty nie przekroczyły 2 mln euro i zatrudniają mniej niż 10 osób.

Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT nie będzie składał podatnik wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT. A więc: sprzedaż wyłącznie towarów i świadczenie usług zwolnionych z VAT, zwolnienie podmiotowe (m. in. wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł), organizacje międzynarodowe, które realizują zadania publiczne.

Możliwość złożenia pliku JPK istnieje już teraz. Dzięki temu można np. otrzymać szybszy zwrot VAT – do 25. dni przy rozliczeniach za październik, listopad i grudzień 2017 r., sprawdzić, z czym wiąże się nowy obowiązek i przygotować się do niego wcześniej, upewnić się, czy rozliczenie jest poprawne.

Szkolenie w kętrzyńskim starostwie, prowadzone przez pracowników Urzędu Skarbowego, w ramach programu  Ministerstwa Finansów Krajowej Administracji Skarbowej, spotkało się z dużym zainteresowaniem. Szczegółowe informacje na temat JPK można uzyskać też na stronie internetowej: www.jpk.mf.gov.pl lub kontaktując się z Krajową Informacją Skarbową: 801 055 055 oraz 22 330 03 30.

red

 

Fot. Powiat Kętrzyński

Podobne artykuły
6Komentarz
  • zbyszek
  • Dodano 28 listopada 2017

  W obecnej dobie żaden przedsiębiorca nie rozlicza się bez biura rachunkowego.Sam to może najwyżej sprawdzić to biuro.A tak kiedy będzie można odpisać odręcznie w deklalacji podatkowej 1% jaką otrzymuje np emeryt-ręcista na fundacje i inne ośrodki.Niby już teraz można,ale to tyle zachodu przepisywania,rachowania,że dawne księgowe znajome gubią się w tym wszystkim.

  Odpowiedz
   • Kita
   • Dodano 28 listopada 2017

   Chyba rencista, w szkole nie uczyli

   Odpowiedz
  • J23
  • Dodano 28 listopada 2017

  Co jeszcze wymyślą TKM -owcy , tworzą Ustawy korupcjogenne a potem Łapaj bandytę, obniżyć VAT do takiego poziomu , który gwarantuję dochody na poziomie obecnym netto /może do poziomu 12 / i NIE MA ZWROTÓW . Wcześniej podatek PIT pozwalał na odliczanie ulgi budowlanej i remontowej teraz nie ma i nic się nie dzieje , to samo zrobić z VAT-em tym bardziej że stawka na eksport jest ” 0 „. Ale co by robiły służby :
  CBA , ABW , SB i inne Prokuratory z Kamińskim na czele ?

  Odpowiedz
  • TKM
  • Dodano 28 listopada 2017

  Uprościć system podatkowy , PIS-uary obiecywały wszystko przy jednym okienku załatwienie spraw i co ? a teraz pozwalają tworzyć : słupy ,lewe firmy często poza Polską , lipne faktury .Nie robić dziur i nie uszczelniać systemu podatkowego i chwalić się ile to złapano przekrętasów i na ile milionów i potrzeba dużo kasy na Służby Specjalne

  Odpowiedz
  • xxl
  • Dodano 28 listopada 2017

  Musi być kasa, żeby kupić lud za 500+ i jeszcze, żeby starczyło na swoje fundacje

  Odpowiedz
   • bankier
   • Dodano 29 listopada 2017

   Masz rację XXL kasa musi być ale dlaczego tak pokrętnie . NIE MA ZWROTU VAT-u i tyle – najpierw obniżyć Go do odpowiedniego poziomu gwarantującego dochód Państwa netto jak J23 wyżej.

   Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *