Jak zatrzymać dowód rejestracyjny? Policjanci szkolili funkcjonariuszy zaprzyjaźnionej służby

Jak zatrzymać dowód rejestracyjny? Policjanci szkolili funkcjonariuszy zaprzyjaźnionej służby

Policjanci z kętrzyńskiej drogówki szkolili funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Barcianach. Szkolenie dotyczyło technicznego aspektu zatrzymywania dokumentu, jakim jest dowód rejestracyjny pojazdu.

 

O zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego mówi art. 132 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym, w którym wyliczony zostaje katalog sytuacji, kiedy kierującemu zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny. Zgodnie z literą prawa funkcjonariusz policji lub straży granicznej musi odebrać dokument jeśli stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu drogowemu, zagraża porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kierowcy wydawane jest przez funkcjonariusza policji lub straży granicznej pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a (zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy) i c (narusza wymagania ochrony środowiska). Policjant może pozwolić kierowcy poruszać się dalej samochodem w przypadku stwierdzenia naruszenia norm prawnych niezagrażających bezpieczeństwu. Takie przypadki to m.in. nieprawidłowo zamontowane światła, brak wycieraczek, nadmiernie zużyte opony. Najczęściej kierowca, któremu zatrzymano dowód rejestracyjny może wrócić do domu, gdy pojazd ma brak aktualnych badań technicznych, bądź usterka nie jest kategoryczna. Otrzymuje wtedy pokwitowanie z wyznaczonym czasem usunięcia usterki bądź zrealizowania przeglądu. Po wypełnieniu zobowiązań może zwrócić się do urzędu komunikacji o zwrot dowodu rejestracyjnego. Czynność jaką jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego dla funkcjonariuszy straży jest nowością, a dla policjantów z kolei codziennością. Dlatego doświadczeni policjanci z kętrzyńskiej drogówki dzielą się swoją wiedzą i szkolą funkcjonariuszy z zaprzyjaźnionej służby.

Ewelina Piaścik/KPP Kętrzyn

 

Fot. KPP Kętrzyn

Podobne artykuły
1 Komentarzy
    • Tak trzymać
    • Dodano 22 lutego 2018

    Niech żyje przyjaźń miedzy służbami.A ludziom bezpiecznie i dostatnio.Niech do przyjaźni przystąpią inne służby.I wszyskie niech żyją.

    Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *