Główna Historia Historia, której nie znacie: Granica z polsko-czechosłowacka w… Kętrzynie
5

Historia, której nie znacie: Granica z polsko-czechosłowacka w… Kętrzynie

Historia, której nie znacie: Granica z polsko-czechosłowacka w… Kętrzynie
0
5

Czasami jest tak, że wychodząc z domu na krótki spacer za miasto przechodzimy obok ciekawostek historycznych, nie zdając sobie sprawy o ich istnieniu. Nie zawsze są to wielkie znaleziska, a czasami wręcz niewiele znaczące, których „smak” czują zazwyczaj tylko pasjonaci historii. Dokładnie tak było z „odkryciem” w Gałwunach, na dawnym poligonie…

 

O tym miejscu pisałem już wielokrotnie. A to strzelnica, a to pierwszo-wojenne lotnisko, fortyfikacje z okresu II wojny światowej, czy powojenny schron ukryty w ziemi. Do ciekawostek, których nie brakowało dołączyła kolejna: kamień, na który zwróciłem uwagę jakiś czas temu. W pierwszym odruchu wziąłem go za słupek z oznaczeniem wysokości. Zrobiłem kilka zdjęć i dopiero w domu zacząłem mieć wątpliwości co do jego przeznaczenia. „CS 1465”  wygrawerowane z jednej, a „P 1465” z drugiej strony kamienia nie pasowało do oznakowania wysokości. Całość bardziej przypominała słupek graniczny, gdzie CS to Czechosłowacja, a P – Polska. I rzeczywiście był to słupek graniczny. Z południowej granicy. Więc w jaki sposób znalazł się na podkętrzyńskim poligonie?

W pierwszym odruchu umiejscowiłem go w 1938 roku. Wehrmacht zajmuje Czechosłowację, a uczestniczący w podboju żołnierze z rastenburskiej jednostki wykopują graniczny słupek, wiozą go przez całą Polskę i na pamiątkę wkopują na przykoszarowym placu ćwiczeń. Jednak teoria ta upadła bardzo szybko, ponieważ okazało się, że żaden ze stacjonujących w mieście oddziałów nie brał udziału w kampanii czechosłowackiej. Pozostały więc tylko czasy Wojsk Ochrony Pogranicza, w których słupek graniczny, umiejscowiony na poligonie, służyć mógł szkoleniu kolejnych roczników pograniczników. I tak było w rzeczywistości. Co więcej, podobnych słupków było ongiś więcej, ze wszystkich granic, które ochraniać mieli nasi wopiści. Niestety, nie wszystkie przetrwały do naszego czasu.

Mariusz Kwiatkowski

 

 

Fot. Mariusz Kwiatkowski

Komentarze(5)

  1. Panie redaktorze powinno się historję dawać na sobotę i niedzielę a nie czytelniczkę nad książką,która spała do południa.

  2. Tak ten słupek jak i bunkier został tam po ogródku szkoleniowym gdy pola te były poligonem wojskowym WOP. Historia której nie znacie…..

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *