Główna Felietony Felieton Rypiny: Wanna stanie w salonie
126

Felieton Rypiny: Wanna stanie w salonie

Felieton Rypiny: Wanna stanie w salonie
0
126

Chociaż od publikacji felietonu, którym rozpocząłem dyskusję dotyczącą przedszkola przy ulicy Wierzbowej minęło już półtora roku, gorący temat wciąż pozostaje na tapecie. Z jednej strony to dobrze – bo jeśli mamy do czynienia z kolejną próbą zawyżania kosztów celem wyprowadzenia środków z miejskiej kasy, to sprawę należy nagłośnić, z drugiej – martwi mnie fakt dyskutowania wyłącznie przeskalowanych kosztów budowy tego kontrowersyjnego obiektu, chociaż te koszty to dopiero czubek finansowej góry lodowej, którą przy wsparciu większości w Radzie Miejskiej „zafundował” nam Burmistrz Hećman.

Niemal wszystkie polskie miasta niezależnie od ich wielkości, dotknął nabrzmiewający po 1990 roku problem niedostosowania infrastruktury technicznej i społecznej do warunków współczesności. Jak podkreślają urbaniści, większość miast przespała jednak swoje pięć minut i zamiast przekształcać się w silne ośrodki regionalne czy nawet powiatowe, ulega stopniowej eksurbanizacji – czyli technicznej, ekonomicznej i społecznej erozji. Do Kętrzyna zjawisko to dotarło stosunkowo niedawno. Jeszcze niecałe 10 lat temu miasto mogło wypłacić sobie sporą rentę zapóźnienia. Dlaczego? Przez wiele lat nie robiono w zasadzie nic, a tym samym nie popełniano błędów powszechnych już w innych miastach. Wiele wskazywało, że Kętrzyn przeskoczył cywilizacyjny „Rów Mariański” lat 90-tych i pierwszej dekady nowego stulecia. Niestety tak się nie stało. Nastąpiło natomiast coś diametralnie innego. Około 2010 roku Burmistrz Hećman radykalnie zmienił kurs Kętrzyna. Środki na bieżące wydatki – stanowiące bądź co bądź o jakości życia – stopniowo zaczęto zmniejszać względem tzw. wydatków inwestycyjnych. W tym czasie zaczęto demontować komunikację miejską, ubyło nawet miejskiej zieleni i wyśmiewanych przez niektórych – choć niesłusznie – kwietników ulicznych. To wtedy nasze miasto spadło w rankingu z miejsca 48 w roku 2008 na 261 w roku 2017. Pojawiła się za to brutalna inwazja betonu i chybionych inwestycji z bazarem, oświetleniem ulicznym i krytykowanymi przez pasażerów autobusami na czele. Dzisiaj na listę pomników szkodliwej polityki Burmistrza Hećmana można wciągnąć również budowane właśnie przedszkole przy ulicy Wierzbowej.

Z osławionym przedszkolem o kontrowersyjnej urodzie, wiążą się wysokie koszty. Już dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że dwukrotnie wyższy wydatek niż pierwotnie zakładano, to pieniądze wyrzucone w błoto – i to w dosłownym znaczeniu. Trudny i niestabilny grunt to kosztowna technologia posadawiania budynku. Walka z wilgocią to również dodatkowe wydatki. Czy ostatecznie drewniany budynek – szczególnie wrażliwy na działanie wilgoci – będzie bezpieczny dla dzieci? Kolejną grupę kosztów będą stanowiły koszty eksploatacji. Te przypuszczalnie będą również spore. Wynika to nie tylko z technologii wykonania obiektu, ale również z jego kubatury. Dlaczego duże okna sal nie wychodzą na południową stronę? Przecież w mroźne i pogodne dni, okna przez które wpadają promienie słoneczne działają jak dodatkowe źródła ciepła. Latem zaś nowoczesne okna, zawsze mogą pracować jak duże okulary przeciwsłoneczne, skutecznie chroniąc wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzaniem. Z lokalizacją przedszkola wiążą się również indywidualne koszty, które to my mieszkańcy Kętrzyna będziemy ostatecznie ponosić. Przedszkole na Wierzbowej powstanie na osiedlu zamieszkiwanym obecnie głównie przez osoby starsze. Oznacza to więc, że dzieci do nowego obiektu byłyby przede wszystkim dowożone. Ponieważ przedszkole znajdzie się we wnętrzu struktury urbanistycznej osiedla, codziennie 100 dodatkowych samochodów będzie dwa razy dziennie kluczyło osiedlowymi uliczkami, doprowadzając do szewskiej pasji mieszkańców Łokietka czy Piastowskiej. Zatem dochodzą tu również potencjalne, nieoszacowane jeszcze koszty społeczne.

Kolejną kwestią jest niefunkcjonalność lokalizacji. Niestety algorytm podroży, w czasie których odwozimy dziecko do przedszkola lub odbieramy pociechę, nie odpowiada geografii miasta z przedszkolem na Wierzbowej. Dziecko odbieramy z przedszkola w czasie podróży wyznaczonej punktami: wyjście z pracy, zakupy, powrót do domu. Przedszkole w wewnętrznej warstwie Osiedla Piastowskiego w żaden sposób nie wpisuje się w przytoczony model, bo przecież droga z pracy w centrum miasta na dowolne osiedle zamieszkiwane dziś przez młode rodziny, nie przebiega w prosty sposób przez Osiedle Piastowskie, a tym bardziej przez jego wewnętrzną część. Chciałoby się powiedzieć logistyka miejska się kłania. Z prośbą o ocenę lokalizacji przedszkola, zwróciłem się do warszawskiej urbanistki, współautorki alternatywnej koncepcji rozwoju dla miasta Kętrzyn, opisanej w skrócie na mojej stronie internetowej w artykule „Stop dalszej degradacji Kętrzyna”. Werdykt ekspertki dla przedszkola na Wierzbowej jest miażdżący. Przedszkole zbudowane wewnątrz osiedla tylko skomplikuje kwestię dojazdu. W tym miejscu powinien raczej powstać zielony dziedziniec osiedla, a nie obiekt o znaczeniu ponadlokalnym. Odpowiadając na moje pytania specjalistka uznała, że przedszkole w tym miejscu, to jak wanna postawiona w salonie. A zatem Drodzy Państwo, w pełnej pogardzie dla zasad zrównoważonego rozwoju, decyzją Burmistrza Hećmana, wanna stanie w salonie (…)

Rafał Rypina

 

Fot. Internet

Komentarze(126)

 1. Wanna w salonie pasuje jak gówno w lesie. I tak właśnie pasuje to przedszkole. Nawet sama jego architektura gryzie się z otoczeniem bloków i przedwojennym osiedlem domków.

    1. Nowe przedszkole powinno powstać, ale nie na Wierzbowej i nie w środku osiedla. Później takie Ole będą smrodziły swoimi blachosmrodami ludziom pod oknami. Tu z felietonistą się w pełni zgadzam. Szkoda tylko że pan radny nie napisał gdzie urbaniści proponowali by nowe przedszkole, żeby było dobrze dla wszystkich.

 2. Wreszcie felieton Pana Rypiny. 🙂 Super, bo tych majcherkowych wypocin nie szło już czytać. 😉 A co do przedszkola to też uważam, że to kolejny głupi i nieprzemyślany wydatek.

  1. Może drogie, może za drogie ale bardzo potrzebne i tak na marginesie to na pana trzeba mieć wygląd droga Anulko a twój guru to raczej urodą nie grzeszy

   1. Argumentów brakuje, to zaczynają się chamskie inwektywy, tak? A twój guru taki urodziwy? Poza tym predyspozycji do pełnienia funkcji publicznych nie mierzy się poziomem urody, ale kompetencji.

 3. Na tle jak to Pan napisał pomników władzy, przedszkole jawi się jako wybitnie jaskrawy przykład marnowania publicznych środków. Bez dotacji, ale za to za dwukrotnie większą kasę i z problemami w tle.

  1. I te problemy tradycyjnie sprowadza na miasto pan Hećman, który zachowuje się tak, jak by zjadł wszystkie rozumy i na wszystkim znał się najlepiej. Na urbanistyce też pewnie zna się lepiej niż urbaniści. 😉

    1. Pewnie nie zna się lepiej i dlatego wynajął urbanistkę. Jeśli wyłożył hajs na ekspertyzę dla miasta z pisuarowej kasy to mu się chwali, ale jeśli wyłożył te parę złotych z własnej kielni to ma mój SZACUNEK.

     1. Osoba prywatna, więc nawet nie powinien podawać nazwiska ewentualnie nazwę biura, chyba że robota z płatnością z ręki do ręki, to lepiej i tego nie podawać.

     2. Stawiam na to że ekspertyzy nie ma, jak dla mnie to pomówienia i na to są paragrafy. Chyba się Pan zwiedził i żenujące to jest co Pan robi. Żyjąc się chce

 4. Felieton słaby, przedszkole potrzebne, rodzice i dzieci będą zadowoleni. I proszę tu nie straszyć rodziców, bo specjalistą , ani lekarzem a i prorok z ciebie słaby.

   1. Z poziomu radnego pewnie ciężko więcej zrobić. Dajmy mu porządzić ze dwie kadencje. Wtedy pogadamy. Jak okaże się kiepskim burmistrzem, sam więcej na niego nie zagłosuję.

 5. Gdyby tak uwzględnić te wszystkie koszty o których Rypina pisze, a o których przeciętny kętrzyński jamochłon nie ma bladego pojęcia, to po wyliczeniu okazałoby się, że gdyby Hećman miał je ponieść, to stałby się bankrutem.

  1. To jest chore, ale bardziej obawiam się o zdrowie naszych dzieci. Cieki wodne, wilgoć, grzyb i temu podobne historie, na pewno nie wyjdą na dobre dla dzieci.

    1. Pan Rypina zna się na wszystkim i wszystko wie najlepiej: kino – nie, dworzec – nie, targowisko – nie, nowa ulica – nie, teraz przedszkole też nie. Tymczasem wszystkie wymienione rzeczy funkcjonują ku zadowoleniu mieszkańców miasta. Rypina kieruje malutką cząstką starostwa i nie wychodzi mu to najlepiej, delikatnie rzecz ujmując. Gdyby nie doświadczeni pracownicy to byłaby katastrofa. Teraz tylko tam przeszkadza.

     1. Cały Kętrzyn niekompetencją i kolesiostwem stoi więc pewnie starostwo się nie wyróżnia na tym tle. Natomiast nowe ulice podobnie jak targowisko to buble. Co do targowiska to sam burmistrz przyznał że sprawę spier…. a nowe ulice … już nadzór budowlany nakazał wam poprawić Królowej Jadwigi. Chcecie więcej smrodu dla waszych „cudownych” inwestycji. 🙂

    2. Falklandy są częściowo na bagnach. Bloki stoją tylko na górkach. Zabagnione dołki między nimi, były celowo niezabudowane. Ale teraz pan Hećman wymyślił sobie przedszkole .

  1. Wy zawsze na tak bez umiaru, że aż wszystko lepi się od wazeliny, to muszą być dla równowagi tacy, którzy ten burdel nazwą po imieniu i będą na NIE.

 6. Jak się ma kodeks etyki urzędnika do aktywności pracownika starostwa? W sumie nijak. Jeden za manifestowanie poglądów sprzecznych burmistrzowi awansował, a drugi pochlebny burmistrzowi musi ciągać się po sądach.

   1. A czy to prawda, że jeden z bardzo aktywnych mieszkańców co to dla dobra miasta ciągle w kontrze do burmistrza pozostawał, teraz uspokoił się nieco bo na stołek u złego burmistrza czeka?

    1. Przynajmniej nie sra w swoje gniazdo.
     A czy to prawda że jeden z bardzo aktywnych mieszkańców ciągle w kontrze dla burmistrza starosty wicestarosty redaktora majchrzaka dyrektora pup i wieli innych, udaje ze jest przychylny a owe komentarze temu przeczą?

     1. Jeżeli on w kontrze i do tych i do tamtych, to może rzeczywiście jest poza układami. To może tłumaczyć ten hejt. A ktoś kto za stołek zmienia poglądy, jest człowiekiem bez kręgosłupa moralnego. Sporo już takich w stajni Augiasza.

     2. No tak , ale skoro w oczy co innego a w komentarzach co innego to jak to jak to nazwiesz?
      Szczyt obłudy, głupota, desperacja, fałsz?

     3. Nie mamy pewności które komentarze pisze on i czy w ogóle któreś pisze on. Co mówi w kręgach polityki tego nie wiem, bo nie jestem ani radnym ani urzędasem.

 7. Ja osobiście uważam, że przedszkole w takim miejscu to strzał w 10-kę. Nareszcie będzie fajne, nowoczesne przedszkole z miejscami postojowymi dla osób dowożących dzieci. Na podstawie czego radny-pracownik starostwa twierdzi, że takie nowe przedszkole będzie „prawdopodobnie” generować wysokie koszty? Na podstawie wyssanego palca? Kolejna rzecz. Ruch samochodów. 100 aut codzienne przez osiedle. A jeżeli 100 aut pojedzie do innego przedszkola to ruchu nie będzie? Dziwne to opowiada ten człowiek. Mieszkańcy osiedla z radnym na czele woleli by aby w dalszym ciągu ten obszar był wybiegiem dla psów.

  1. Ja bym wolał teren zielony niż parking dla osób z innych osiedli. U siebie budować przedszkola, żłobki i domy starców nawet.

  2. zycze powodzenia przy dowozie dzieci w to miejsce, teren na przedszkole powinien miec mozliwosc dojazdu a nie krecenia sie po waskich zapchanych uliczkach osiedla. Przedszkole powinno powstac blizej szkoly przy Kazimierza Wielkiego. Rzadko zgadzam sie z tym felietonista, ktoremu nic sie niepodoba tak jak mi jego styl walki pismem a nie czynem.

 8. Ja mam centro-lewicowe poglądy, ale z panem Radnym zgadzam się w pełni. Interesuję się architekturą i sporo też planowaniem przestrzennym. To co Pan Radny napisał, to wszystko jest prawda. Martwi mnie jednak, że w naszym mieście dominuje głupie i zaściankowe myślenie. Niestety najbardziej jest ono obecne u samych władz miasta i powiatu.

  1. O rany, czy władze miasta czy tam powiatu są niezmienialne??? Przecież można inaczej głosować niekoniecznie na pana Hećmana i jego „giermków” w radzie. Już mnie wkurza na maksa ta głupota i kętrzyńska bezczynność.

   1. Niunia, przyklej tipsiki, odstaw się na bóstwo i rusz z łaski swojej zapewne piękną pupcię z przed komputera w dniu wyborów. Udaj się do lokalu wyborczego i zagłosuj na kogoś kto nie nazywa się Hećman, Nietrzeba, Prokop, Niedziółka, ani na żadnego z ich przydupasów.

     1. No właśnie zamierzam tak zrobić – w sensie iść na wybory i nie głosować na żadnego wąsacza ani jąkałę. 😉 Serio myślę, że może nawet zagłosuję na Rypinę jeśli wystartuje na burmistrza, wójta czy innego starostę. 🙂

 9. Czy zastanawialiście się wszyscy nad rachunkiem ekonomicznym tej inwestycji? Ten który wymyślił lokalizację tego przedsięwzięcia to geniusz. Zostało tam jeszcze miejsce na dwie kosztowne inwestycje a mianowicie kompleks szkół i wypasiony dom spokojnej starości a kredyty niech spłacają ślimaki z miasta. Emeryturę będzie miał godziwą.

 10. Jesli pan radny ma takie przemyslenia i podejrzenia ze ktos wyciaga kase publczna powinien zawiadomoc prokurature a nie uskuteczniac swoja osobista gre.

  1. Chyba przez 8 lat bycia radnym sporo wam już napodpowiadał. A dziękuję to mu chociaż powiedzieliście? Wątpię. Tylko hejtować w necie potraficie i zaklinać rzeczywistość że kolejne imbecylne inwestycje to BUBLE. Głupi by był, gdyby coś wam jeszcze pomagał. Teraz musi nastąpić zmiana na stanowisku burmistrza i w składzie rady. Dosyć tej amatorszczyzny za kasę podatnika.

 11. Panie Radny Rypina, czy wiadomo w końcu czy PiS Pana wystawi na burmistrza i czy wogóle zamierza Pan ubiegać się o fotel burmistrza w najbliższych wyborach. Nie ukrywam, że liczę na Pana.

   1. Owszem, ma. Kolejnych „Hećmanów” i „Niedziółków” którzy nie wniosą nic nowego do kętrzyńskiej polityki i nie zapobiegną dalszemu upadkowi miasta. Zmiana słomianych na dojną zmianę nic nie da.

     1. Jak z plastiku by szukali, to może Kochanowski by się nadał, ale jak z gumy to niech wystawią dmuchaną lalkę albo kondoma.

  1. A co chcesz zastosować metody SB-ckie i poprzez lajkujących dotrzeć do komentujących? Nie wszyscy zalajkowali artykuł na Fb ze względu na wasze szemrane metody. Nie wszyscy też mają Facebooka, więc nie uda się wam wszystkich namierzyć. Żygam na wasze metody działania.

   1. Ja czytam, bo radny pisze z głową. Nie zawsze się do końca i w pełni zgadzam, ale generalnie tak. Czasem nawet napiszę komentarz. Bo miasto jest w czarnej dziurze cywilizacyjnej i pora to zmienić. I tak jak pan Radny napisał, że dzisiaj o zapóźnieniu nie świadczy że się nie buduje, tylko buduje głupio np. przedszkole w osiedlu, tranzytówkę przez szpital i park, itp.

  1. Idę o zakład, że 3/4 radnych nie rozumie nawet słów zawartych w tym felietonie, a co dopiero rozumienie tekstu i wyciąganie wniosków.

 12. Można pisać i pisać i tak matematyki w Kętrzynie nikt nie przeskoczy bo cyfra 5 000 głosów w wyborach mówi więcej jak głos Pana przewodnoczącego Pis,który wycofał sie raptem z dwukadencyjmości i wyznawcom Pisu raptem to pasi a tyle było planów w śród szeregowych członków partii.Jako mnie bezpartyjnemu ta propozycja bardzo się spodobała ale ma być jak jest-Tak jest ! 🙂

  1. A później 4.500 z tych 5.000 biadoli, że burmistrz nie sprowadza pracodawców, że młodzi uciekają, że podwyżki wody. Głosujcie tak dalej, to będziecie się kąpać w bajorze pod Węgorzewem.

 13. Jeżeli chodzi o to że przedszkole będzie stało na bagnach to nic nowego 70% bloków stoi na bagnach w Kętrzynie i już minęło 30 lat i nadal stoją. No ale lokalizacja mogłaby być trochę inna. Jak by nie było to przedszkole jest potrzebne. A pisowcy niech się trochę zastanowią bo ich władza już się powoli kończy. Pzdr. Jojo

  1. Kłopoty z matematyką? Bloki to stoją już 60 lat, a płyta OWT około 40. Ale nie na bagnie. Tylko kilka bloków na os Sikorskiego dali w obniżeniu i do dzisiaj ciągle coś tam pęka albo zalewa. Kto myśli, to już dawno pozbył się tam mieszkania.

  1. Żuku daj już spokój. Twoje wpisy są ani śmieszne, ani inteligentne. Pisz dalej swoje badziewne feletoniki w gadzinówce i nie zaśmiecaj tu forum nic nie wnoszącymi do dyskusji komentarzami.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *