ręczniki

Dobrze dobrane ręczniki prezentują się atrakcyjnie, stanowią istotny dodatek w wyposażeniu łazienki, a przede wszystkim zapewniają komfort w trakcie wycierania i szybko wchłaniają wilgoć. Co ciekawe ceny wahają się od kilku złotych za sztukę do nawet kilkudziesięciu. Czy to właśnie wyznacznik dobrej jakości?

Jak wybierać ręczniki?

Ręczniki używane są bezustannie, wyciera się nimi twarz o poranku, wchłaniają wilgoć po zakończonej kąpieli czy prysznicu i stanowią ważny element dekoracyjny. Nietrudno zauważyć, że dostępne modele różnią się nie tylko wyglądem, ale także ceną. Na wartość ręcznika wpływa wiele czynników, ale warto wspomnieć przede wszystkim o ciężarze przypadającym na metr kwadratowy. Gramatura od 480 do nawet 550 g/m2 to dobry wybór i za taki model zawsze trzeba zapłacić nieco więcej. To pierwszy, bardzo istotny czynnik, ale kluczowe znaczenie odgrywa także długość włókna, zastosowany materiał i wielkość. W tym miejscu warto zaznaczyć, że bawełna to nie jedyny wybór, gdyż możliwości jest zdecydowanie więcej.

Niska cena ręcznika bardzo często jest związana z niewielką gramaturą. Jeśli spadnie ona poniżej 450 g/m2 nie sięgaj po niego. Z kolei, jeżeli na atrakcyjnie wyglądającym ręczniku nie ma żadnych informacji, również masz pewność, że to produkt gorszej jakości.

Co jeszcze się liczy przy wybieraniu ręczników?

Długość włosów również wpływa na cenę, gdyż stanowi wyznacznik dobrej chłonności wody. Dłuższe włókna potrzebują mniej czasu, żeby wyschnąć, co wiąże się niestety z wyższą ceną. Co ciekawe ręczniki dobrej jakości często tracą swoje cenne właściwości ze względu na niewłaściwą pielęgnację. Chodzi przede wszystkim o sposób prania oraz suszenia. Ręczniki powinny być wyprane dwa razy i wysuszone, zanim zaczniesz ich codziennie używać. Takie działania mają na celu usunięcie wolnych włókien oraz skurczenie pozostałych, dzięki czemu używany model zyska dodatkową trwałość i jednocześnie będzie doskonale chłonąć wilgoć. Sięgaj po odpowiednie detergenty, a po zakończonym cyklu prania, skorzystaj z suszarki – to gwarancja miękkości i delikatności.

Materiał to także wyznacznik ceny, gdyż za naturalne modele trzeba zapłacić nieco więcej, co jest związane z cennymi właściwościami antybiotycznymi, które hamują rozwój bakterii i pozwalają uniknąć brzydkich zapachów. Dobrej jakości materiał to wyższa cena i jednocześnie gwarancja miękkości i delikatności. Przed zakupami koniecznie sprawdź metkę i informacje dołączone przez producenta, gdyż cena może być uwarunkowana również popularnością producenta czy miejscem sprzedaży, a nie cennymi właściwościami i atrakcyjnym wyglądem.