Główna Informacje Dlaczego gdzie indziej jest taniej? „Przedszkole na bagnach” wciąż budzi emocje
38

Dlaczego gdzie indziej jest taniej? „Przedszkole na bagnach” wciąż budzi emocje

Dlaczego gdzie indziej jest taniej? „Przedszkole na bagnach” wciąż budzi emocje
0
38

Dwukondygnacyjne, nowoczesny przedszkole, zbudowane w technologii energooszczędnej, bezkosztowej, w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomieści 120 przedszkolaków i 16 maluchów do oddziału żłobkowego. Inwestycja wyniosła 6,3 miliona złotych, z czego 3,1 miliona gmina pozyskała ze środków unijnych…

 

Niestety, opisane na wstępie przedszkole nie powstanie np. przy ul. Wierzbowej w Kętrzynie. Taki obiekt, o powierzchni 1 564 metrów kwadratowych, działa od 4 września w Strawczynie, w województwie świętokrzyskim. O sprawie poinformował na Facebooku Rafał Rypina, radny Rady Miasta Kętrzyn. Dodał też, że koszty utrzymania kętrzyńskiego przedszkola, budowanego z rozmachem, w kilka lat przewyższą koszty budowy.

Przypomnijmy, że 7 września w kętrzyńskim ratuszu burmistrz Krzysztof Hećman podpisał umowę, na mocy której przedszkole przy ul. Wierzbowej, zwane przez oponentów „kartonowo-szklanym” lub „przedszkolem na bagnach”, zostanie wybudowane za 11,2 miliona złotych, a więc niemal dwukrotnie drożej. Póki co nie ma też żadnych oficjalnych informacji, jakoby Miasto Kętrzyn pozyskało na ten cel jakiekolwiek dofinansowanie zewnętrzne.

Koszt budowy, jak i sama lokalizacja przedszkola przy ul. Wierzbowej, od początku wzbudza emocje. W pierwszej wersji obiekt miał zostać wybudowany za 5,6 mln złotych, ale ze względu na podmokły teren i konieczność tzw. palowania, burmistrz Kętrzyna zawnioskował do rady miasta o podwyższenie tej kwoty do 11,5 mln złotych. Większość radnych zaakceptowała wniosek podczas sesji rady w dniu 24 sierpnia.

rm

 

Jak to robią inni?

-Gdańsk (przedszkole na 150 dzieci) – ok. 8,5 mln zł.

-Grabówka, gmina Supraśl – 7,4 mln zł.

-Dobre Miasto (przedszkole na 170 dzieci) – 6,9 mln zł.

-Strawczyn (przedszkole na 136 dzieci) – 6,3 mln zł.

-Baniosze, gmina Góra Kalwaria (przedszkole na 75 dzieci) – 2,5 mln zł

-Kętrzyn (przedszkole na 150 dzieci) – 11,2 mln zł.

 

Zdjęcie: Nowoczesne przedszkole w Strawczynie działa od 4 września. Fot. echodnia.eu

Komentarze(38)

 1. Bardzo ładne przedszkole. Funkcjonalne i nowoczesne. Niestety nie powstanie w Kętrzynie. Natomiast dobrze, że nie powstanie w Kętrzynie przy Wierzbowej. Ta lokalizacja jest fatalna. Bez dobrego dojazdu i na podmokłym terenie. Jeszcze raz brawo dla Radnego Rypiny za rozruszanie tematu.

 2. Panowie radni nie wstyd wam tak marnotrawić wspólne pieniądze ? . Można dwa razy taniej ? MOŻNA ! ! !
  Ciekawa jestem jak będziecie tłumaczyć wyborcom szastanie pieniędzmi ?

  1. Nie będą się tłumaczyć. Wywieszą swoje gęby na plakatach, dorzucą parę frazesów w stylu do dla Polski i dla Kętrzyna, a mohery z os. Sikorskiego i tak zagłosują bo taka miła pani i taki miły pan. A że głosowali za podwyżkami. Bóg tak chciał i takie czasy że drożyzna panie, ech.

 3. .Trzeba zlikwidować patologie, które są w samorządach i podnieść jakość rządzenia.Dwie kadencje max nie będzie układów ,zawłaszczanie.Tylko budując państwo prawa, zlikwidujemy kliki.

 4. Jakość rządzenia w samorządzie zależy od człowieka. System zawsze można obejść. W Kętrzynie nie widzę innego kandydata na burmistrza niż tylko Rafała Rypinę. Reszta na szczaw i mirabelki.

  1. Na bagnach nasze dzieci stracą zdrowie. W dupie mam interesy Hećmana. Miasto i tak traci na jego decyzjach. Bazar, dworzec, oświetlenie uliczne, obsralisy. Wszystko do dupy i za dużą kasę. No i oczywiście ośrodek w Przystani.

 5. Podobne dyskusje na temat: dlaczego tak drogo skoro inni budują lub wybudowali taniej, toczą się w wielu samorządach. Odpowiedź jest prosta: teraz ceny dyktuje wykonawcy, którzy dzięki 500+ i wyższej płacy minimalnej muszą więcej płacić wykonawcom. Czemu inni budują taniej? Bo zapewne przetargi wcześniej rozstrzygneli. Kilka miesięcy w tej branży robi jednak różnice. Zamiast krzyczeć na burmistrza, dlaczego tak drogo buduje, przetrzepac mi skórę za to, ze tak późno buduje. To przedszkole powinno powstać co najmniej dekadę temu bo sieć publicznych przedszkoli w Kętrzynie nie istnieje. I to jest powód do oburzenia dla mieszkańców, a dla władzy do wstydu

  1. Lokalizacja bez sensu. Burmistrz Hećman nie ma pojęcia o planowaniu miasta, czy o logistyce miejskiej. Wpuszcza na wolne tereny domki, marnuje grunt, nie umie wykorzystać zalet Kętrzyna, etc, etc. Pozwolił postawić markety na obrzeżach przez co handel uciekł z centrum. Zlikwidował komunikację przez co miasto dławi się w smrodzie i korkach. Nie sprowadził pracodawców. I to jest powód do wstydu.

  2. Edyta nie chrzań głupot. W Dobrym Mieście przetargi były praktycznie w tym samym czasie co u nas i kwota praktycznie dwa razy mniejsza. A argument z 500+, to już żenada. Co w innych rejonach 500+ nie ma? Z jednym mogę się zgodzić, to że nie ma sieci publicznych przedszkoli i co najmniej 10 lat za poźno.

 6. Jak już pisałem, lepiej niech nie będzie niczego… Żaden z nas złotówki różnicy nie odczuje a przynajmniej przedszkole będzie. Brawo za odwagę Burmistrzu

  1. Z dwojga złego: robić źle, lub nic nie robić, wybieram opcję nic nie robić. Wszak po pierwsze jest nie szkodzić. Hećman od kilku lat robi dużo i wszystko źle czyniąc Kętrzynowi wielką krzywdę.

 7. Rypina to Rypina tamto ,dajcie już spokój temu Rypinie , wielki mi odkrywca , cała Polska widziała w Wiadomościach o 19.30 to przedszkole w Strawczynie w Świętokrzyskim. A tak na marginesie Rypina to Cieniasek z PIS-u bez charyzmy.

  1. Gdyby facet nie miał charyzmy to by pieski Hecyka nie szczekały tak głośno na czele z tobą, a i media nie obserwowałyby Facebooka Rypiny. 100 razy wolę przewidywalnego Rypinę działającego z klasą niż przepłacane niby inwestycje narcystycznego Hecyka.

   1. pisac kazdy moze, nawet my tutaj działac to nie to samo co ładnie pisac, charyzma to rzeczywistosc pisanie w necie t tylko pisanie

  2. Rypina ma w wielu sprawach rację, a Hećman w żadnej. Nawet sam przyznał się że jego bazar nie wyszedł mu dobrze. Czyli tak jak pisał Rypina – bubel.

 8. Wejdę w słowo na temat przeczkola to raczej powinny wypowiedziec się Panie przeczkolanki + kierowniczka przeczkola czy i jakie ma być.

  1. Panie przedszkolanki zatrudnione przez podległych włodarzowi, powiedzą że ma być tak, jak uważa wielki i nieomylny wódz „Słońce Kętrzyna”…

     1. Jako przedszkolak urywałem się z PRZEDSZKOLA sam na basen aby pobrodzić w basenie na 0,75 cm.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *