Co nowego w warmińsko-mazurskim? Zobacz w kolejnym odcinku „Barw regionu” [FILM]

Co nowego w warmińsko-mazurskim? Zobacz w kolejnym odcinku „Barw regionu” [FILM]

Nowe połączenie z lotniska Olsztyn-Mazury, festiwal promocji gospodarczej w Iławie, kolejna edycja regionalnego funduszu filmowego oraz reprint pierwszego wydania Kancjonału Pruskiego – o tym w najnowszych odcinku ”Barw Regionu”. Zobacz, by być na bieżąco.

 

Dobra wiadomość dla pasażerów korzystających z lotniska Olsztyn-Mazury. Port uruchamia kolejne połączenie lotnicze, które pojawi się w ofercie od marca przyszłego roku. W siatce połączeń pojawi się kierunek Szymany-Lwów, który realizowany będzie dwa razy w tygodniu we wtorki i soboty. Operatorem połączenia będzie LOT. Bilety są już dostępne w sprzedaży.

W Iławie odbyła się kolejna już, siódma, edycja festiwalu promocji gospodarczej Warmii i Mazur. Celem przedsięwzięcia jest budowanie platformy doświadczeń i dobrych praktyk między specjalistami z zakresu promocji, przedstawicielami sektora otoczenia biznesu i samorządowcami, którzy byli głównymi adresatami tego wydarzenia. Festiwal ma edukować i inspirować do wdrażania nowych rozwiązań, które będą przyciągać nowych inwestorów, a także zachęcać do rozwoju tych już działających.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy który istnieje od stycznia 2017 roku ogłosił II konkurs na wspieranie finansowe produkcji filmowych. To oznacza dotacje na wybrane produkcje filmowe, których powstanie ma wpływ na promocję i rozwój kultury Warmii i Mazur. W konkursie o dotacje mogą starać się twórcy filmów dokumentalnych, fabularnych i animacji. Do podziału będzie w sumie pół miliona złotych. Wnioski można składać do 1 grudnia. Przypomnijmy, w rama pierwszej edycji wydarzenia finansowanie uzyskał film fabularny Piotra Domalewskiego ”Cicha noc”, do którego zdjęcia w całości powstawały na Warmii. Film zdobył Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni. Na ekranach polskich kin od 24 listopada tego roku.

Rok 2017 uchwałą sejmiku województwa ustanowiony został w naszym regionie rokiem Reformacji Dla uczczenia tego wydarzenia, dzięki wsparciu samorządu województwa został wydany reprint pierwszego Kancjonału Pruskiego autorstwa ks. Jerzego Wasiańskiego z Nidzicy. Kancjonał ukazał się nakładem drukarni Jana Hartunga w 1741 roku w Królewcu. W XVIII i XIX wieku był najpopularniejszą księgą na terenach dzisiejszych Mazur. Doczekał się około 200 wydań. Do reprintu dołączono opracowanie historii kancjonału ”Kancjonał Mazurski. Przedwczoraj, Wczoraj, Obecnie” autorstwa prof. Janusza Jasińskiego i prof. Janusza Małłka.

 

Artykuł sponsorowany
Podobne artykuły
1 Komentarzy
  1. Do Dortmund zróbcie loty wreszcie …..

    Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *