Główna Informacje Brakuje Ci czasu przed świętami? Spieszymy z pomocą!

Brakuje Ci czasu przed świętami? Spieszymy z pomocą!

Brakuje Ci czasu przed świętami? Spieszymy z pomocą!
0
1

Przedświąteczne przygotowania zwykle wyglądają tak: najpierw wydaje ci się, że masz jeszcze dużo czasu, lecz nagle zaczyna się on gwałtownie kurczyć. Kilka dni przed Wigilią wpadasz w panikę – robisz przedświąteczne porządki, kupujesz prezenty, a Wigilia będzie u ciebie. I na dodatek sama musisz ją przygotować…

Dalszy rozwój wydarzeń też można przewidzieć. Niektóre gospodynie stoją całą noc przy garnkach, a później… wytrzymują tylko do wręczenia prezentów.

Niektórzy radzą, aby przy przygotowywaniu potraw nie być zbyt ambitnym i zamiast własnoręcznie lepionych uszek czy czerwonego barszczu kupić gotowe produkty. Pomysł dobry, o ile wiesz, gdzie kupić te smaczne i sprawdzone. My wiemy i chętnie podzielimy się tą informacją, a brzmi ona tak: Chcesz mieć przed Świętami trochę czasu wolnego? Przyjdź do Aspenu, przygotujemy Ci coś smacznego!

Firma Aspen tradycyjnie wychodzi do nas z ofertą świątecznego cateringu. W ofercie m.in. bogaty wybór ryb (karp w galarecie, śledzie, ryba po grecku), pierogów, uszek i krokietów. Niewątpliwym magnesem są tu duże porcje i co równie ważne, żeby na wigilijnym stole znalazło się 12 tradycyjnych potraw, nie trzeba wcale wydawać majątku.

 

Zamówienia przyjmowane są w stołówce Aspen przy ul. Poznańskiej 21 (internat dawnej „Budowlanki”), do 19 grudnia, do godziny 15.00. Odbiór potraw 23 grudnia, do godziny 15.00. Zamówienia można składać osobiście lub telefonicznie: 89 751 11 05, 661 991 590, 661 992 544.

 

Jakie potrawy wigilijne powinny znaleźć się na świątecznym stole?

Jedno nie ulega wątpliwości – potraw wigilijnych powinno być 12 i wszystkie muszą być postne. Jakich konkretnie 12 potraw znajdzie się na stole, zależy od indywidualnych upodobań i regionu. Stały jest też zestaw produktów, z których są one przygotowywane – powinny być to płody lasów, pól, ogrodów, rzek i stawów (to różne gatunki kasz i mąki, kiszona kapusta i groch, grzyby, ryby, mak i miód, suszone warzywa i owoce). Każda z wigilijnych potraw, łącznie z symbolizującym jedność opłatkiem, ma określoną symbolikę. Dlatego, aby zaskarbić sobie zdrowie, siłę i dostatek urodzaju na przyszły rok, w wigilię trzeba spróbować wszystkiego.

Barszcz czerwony – Jako danie wigilijne, powinien być przygotowany od podstaw, czyli z użyciem zakwasu buraczanego. Możemy go podać na różne sposoby – jako zupę z uszkami czy bardziej jako dodatek do pasztecików czy pierogów.

Zupa grzybowa – Alternatywą dla barszczu, lub oddzielnym daniem, może być zupa grzybowa. Warto użyć do niej suszonych grzybów, które wymoczone i dodane do wywaru warzywnego wraz z płynem, nadadzą mu niesamowity aromat i smak.

Karp – Choć tradycja nakazuje, by na stole pojawił się karp, coraz więcej osób wybiera inne, mniej kłopotliwe ryby jako dania wigilijne. Jednak cała oprawa związana z przygotowaniem karpia z pewnością dla wielu z nas ma wartość sentymentalną. Warto więc wzbogacić swoje dania wigilijne choć o małą porcję karpia.

Ryba po grecku – Świetnie sprawdzi się podana na ciepło lub zimno. Można więc przygotować ją z wyprzedzeniem, dzięki czemu składniki też się przegryzą, a cała potrawa będzie lepiej smakowała. To też dobra propozycja, by nasze dania wigilijne wzbogacić o porcję warzyw.

Śledzie – W oleju, w śmietanie czy sałatka śledziowa, to klasyka. Jednak to, jak rybę podamy, zależy od naszego gustu i inwencji, bo śledzie pozwalają nam na liczne eksperymenty smakowe.

Kapusta z grzybami – Taka kapusta to nie tylko farsz do pierogów wigilijnych, uszek czy pasztecików, ale także samodzielnie serwowana potrawa jako danie na święta. Podana z barszczykiem lub po prostu kromką chleba smakuje wyśmienicie.

Pierogi z kapustą – Choć pierogi często goszczą na naszych stołach, te świąteczne, podane na wigilijną wieczerzę, mają swój niepowtarzalny smak. Tradycyjne pierogi to te gotowane, jednak coraz więcej osób wybiera ich pieczoną wersję.

Kompot z suszu – To nic innego jak ulubione suszone owoce zalane wrzątkiem z przyprawami: cynamonem, goździkami i sokiem oraz skórką z cytryny. Takie proste, a jakie smaczne!

Kluski z makiem – Rozpoczynają listę pomysłów na dania wigilijne na słodko. Choć nie są one tak popularne jak makowiec, w wielu domach to tradycyjne danie wigilijne.

Kutia – Bogata w bakalie i mak, pachnąca miodem i wanilią, tym się różni od klusek z makiem, że zawiera ugotowane ziarno pszenicy w zamian. Jeśli jeszcze jej nie próbowałeś, może w tym roku będzie okazja?

Makowiec – Podawany jest on na wiele sposobów – na cieście klasycznym drożdżowym, ale i krucho-drożdżowym, biszkoptowym czy kruchym. W niektórych rejonach kraju znany jako rolada makowa.

Piernik – To kolejny słodki wypiek, bez którego ciężko wyobrazić sobie Święta. Niezależnie jaki piernik przygotujemy, w Święta zawsze będzie on smakował wybornie.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze(1)

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *