Bo najważniejszy jest profesjonalizm… Poznajcie szewca z Reszla!

Bo najważniejszy jest profesjonalizm… Poznajcie szewca z Reszla!

Głównie naprawia buty, ale i szyje je od postaw. A gdy trzeba potrafi też zeszyć skórzany portfel, czy wszyć… szybę do składanego dachu kabrioletu. Poznajcie Piotra Węglarskiego, szewca z Reszla, którego dewizą jest po prostu profesjonalizm!

 

Już sam zakład, który mieści się przy ul. Jagiełły 21 w Reszlu, w niczym nie przypomina stereotypowego, zabałaganionego warsztatu. Całości pozytywnego wrażenia dopełnia gospodarz, o którym na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć, żeby „chodził bez butów”, czy klął, jak to ma w zwyczaju przysłowiowy szewc.

– No, czasami zdarzy się i zakląć – mówi z uśmiechem Piotr Węglarski.

Jak został szewcem? Okazuje się, że z przypadku. Umarł ojciec kolegi, a ten namówił pana Piotra do przejęcia zakładu po tacie.

– Dopiero gdy zacząłem naprawiać buty, zauważyłem, że mnie to naprawdę interesuje – opowiada Piotr Węglarski. – I tak już jestem szewcem 26 lat.

Jak sam mówi, głównie naprawia buty, ale też szyje je od podstaw. Zajmuje się też kaletnictwem i rymarstwem. Nie stroni od skórzanych tapicerek.

– Lubię pracować w skórze – zaznacza wszechstronny szewc z Reszla. – Głównie dlatego, że jest to porządny materiał naturalny, a nie jakiś tam plastik.

Piotr Węglarski, jak sam mówi, najbardziej lubi trudne naprawy. Bo one uczą i rozwijają warsztat. Gdy ktoś go pyta czy praca szewca jest nudna, odpowiada z pełnym przekonaniem, że nie, gdyż każda naprawa jest inna.

– Dla mnie to jak gra w szachy – porównuje. – Nie ma powtarzalnych posunięć.

Zakład Piotra Węglarskiego powinien odwiedzić każdy, kto jest przekonany, że „znosił” już swoje ulubione buty. Na miejscu może bowiem okazać się, że są one jak najbardziej do naprawienia. A gdyby nie, to możemy zamówić nowe. Szyte od podstaw!

W bogatej ofercie szewca z Reszla są też naprawy kombinezonów i butów do jazdy na motocyklu, obszywanie skórą kierownic samochodowych, szycie i naprawa kabur na noże oraz pokrowców na strzelby, naprawa butów ortopedycznych, w tym podwyższanie butów dla osób z jedną krótszą nogą.

– Nie trzeba już wysyłać takiego obuwia do Poznania, czy Wrocławia. Można dostarczyć do mnie – przekonuje Piotr Węglarski i kolejny raz zaznacza, że nie boi się żadnych wyzwań.

A jakie były te najtrudniejsze i najbardziej niecodzienne zadania w jego zawodowej karierze? Tutaj szewc wymienia np. wszycie plastikowej szyby do składanego dachu kabrioletu, ale też uszycie butów na specjalne zamówienie.

– Najtrudniejsze do wykonania były oczywiście te pierwsze – wspomina Piotr Węglarski. – Zgłosił się do mnie pewien Norweg, który miał ślub i wesele w stylu średniowiecznym na zamku w Reszlu. Miał cały strój, tylko brakowało mu butów. Uszyłem je, a zadowolenie tego człowieka to dla mnie do dziś kwintesencja pracy.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku jednego z aktorów, któremu pan Piotr uszył czerwone buty z cholewami do kostiumu szlachcica. A jak to w ogóle możliwe, że zrealizował te nietypowe zadania?

– Bo najważniejszy jest profesjonalizm. Efekt musi być taki, jaki sobie założymy, a nie taki jak nam to wyjdzie – kończy Piotr Węglarski.

Robert Majchrzak

 

Zakład szewski Piotra Węglarskiego

Reszel, ul. Jagiełły 21. Czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 9-16 oraz we wtorki i piątki w godzinach 9-13. Punkt napraw w Kętrzynie, ul. Wojska Polskiego 2 (DH „Ilona”). Czynny we wtorki i piątki w godzinach 14-16. Więcej informacji pod numerem telefonu 505 775 375 lub na www.szewc.reszel.prv.pl

 

Zdjęcia: Piotr Węglarski podczas pracy w swoim zakładzie w Reszlu. Fot. Robert Majchrzak

Podobne artykuły
6Komentarz
  • zbych
  • Dodano 25 lutego 2018

  Reportarz superowski na równy z reportażem SG w Barcianach,ale to takie dwie perełki na rok.

  Odpowiedz
  • Pan M
  • Dodano 25 lutego 2018

  No i super. Jeżeli Gość ma fach w ręku, do tego jest profesjonalistą i jeszcze z pasją potrafi mówić o swojej pracy, to bardzo dobrze.

  Odpowiedz
  • Kot w butach
  • Dodano 25 lutego 2018

  Korzystam z usług Pana Piotra od wielu lat. Szacunek za podejście do pracy i klienta.Teraz we wtorki i w piątki do „osiągnięcia” w Kętrzynie.

  Odpowiedz
  • SZCZEPAN
  • Dodano 25 lutego 2018

  Pierwszy raz przeczytałem na tym portalu informację pozytywną nie śmierdzącą polityką, chłamem i hipokryzją.

  Odpowiedz
   • No widzisz
   • Dodano 25 lutego 2018

   A ja w miejskim szmatławcu jaeszcze ani razu nie znalazłem czegoś apolitycznego. 🙂

   Odpowiedz
  • Radek
  • Dodano 26 lutego 2018

  Dla mnie zrobił super kaburę na nóż, dopasowaną do kształtu, z wytłaczanej skóry, skórę on sam wytłacza, a dla mojej dziewczyny odnawiał torebkę, przemalowana na nowy kolor, dziewczynie się podoba, buty podobno też przemalowuje

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *